Chaber driakiewnik

chaber driakiewnik

Chaber – większości ludzi, kiedy słyszą to słowo, staje przed oczami bławatek o kwiatach w odcieniach indygo. Od niego, zresztą, swoją nazwę wziął kolor chabrowy. Tymczasem rodzaj chaber gromadzi w sobie wiele gatunków, często znacznie odbiegających wyglądem od najbardziej popularnego jego przedstawiciela. Do takich należy chaber driakiewnik. Bylina suchych przestrzeni i ziem bogatych  w azot, szczycąca się delikatnymi, puchatymi kwiatostanami w odcieniach głębokiej purpury. 

Driakiewnik – rośnie tam, gdzie niewiele roślin daje radę. 

Chaber driakiewnik  preferuje gleby, na których niewiele roślin jest w stanie przetrwać, wydać nasiona i powołać do życia kolejne pokolenia. Wyglądem może przypominać bardziej osty niż znanego wszystkim bławatka. Sztywny pokrój, wąskie liście i okrągłe, łuskowate  koszyczki kwiatostanów, o średnicy dochodzącej nawet do 6 cm, z których wyrastają fioletowe, wąskie kwiaty.  Murawy kserotermiczne, na których bytuje to tereny piaszczyste, ubogie w składniki odżywcze i wodę, za to bogate w azot. Na nich jest prawdziwym skarbem dla dzikich i nie tylko, zapylaczy. 

Fabryka miodu.

Sąsiedztwo tej rośliny z pewnością docenią pszczelarze. Driakiewnik jest bowiem, rośliną silnie miododajną. Ze wszystkich gatunków chabrów rosnących w Polsce, a jest ich kilka, ten jest najbardziej znaczącym pożytkiem dla pszczół i innych owadów zapylających. Trudne tereny, jakie zasiedla, a także okres kwitnienia przypadający na czas, kiedy pozostałe gatunki chabrów już go zakończyły, albo dopiero się do niego szykują, sprawia, że jest częścią tzw. taśmy pokarmowej. Kwitnienie późnym latem i wczesną jesienią sprawia, że ten gatunek chętnie wprowadzany jest  przez organizacje ratujące pszczoły dzikie i miodne, na pastwiska pszczele, czyli obszary obsiewane gatunkami miododajnymi, zapewniającymi pożytek przez cały sezon wegetacyjny. 

Ciekawostki z życia driakiewnika.

Pierwszą, jaka się nasuwa, jest nazwa tej rośliny. Driakiew była panaceum na wszelkie trucizny. Mieszanina około 90 różnych składników, wśród których znajdowały się i sproszkowane żmije, w czasach, w których nikt nie mógł być pewien, czy posiłek nie będzie ostatnim, była wysoko cenionym antidotum. Temat jego skuteczności, przemilczmy, choć zapewne zdarzało się, że któryś ze składników mógł zniwelować skutki działania toksyny.  Chaber driakiewnik, niestety takich właściwości nie ma. Ma natomiast inne, bezcenne dla przyrody. Jest jedyną rośliną żywicielską dla gąsienic rzadkiego w Polsce motyla – przeplatki febe. Polska nazwa gatunkowa ma nawiązywać do podobieństwa tego gatunku do innej rośliny – driakwi. Młode koszyczki kwiatostanowe można marynować i jeść, jak rodzimą odmianę kaparów. 

Chaber driakiewnik to roślina, którą niewątpliwie warto obdarzyć bliższą uwagą. A może nawet zaprosić do ogrodu?  Znajdzie swoje miejsce wszędzie tam, gdzie goście zza ogrodzenia są mile widziani, a natura się za taką gościnność, potrafi pięknie odwdzięczyć. 

Close up photography of butterfly perched on lavender flower
Aktualności Katalog Roślin Ogród Trendy

Odbicie lawendy po zimie – wiosenny przebudzenie królowej ogrodu

Po zimowym uśpieniu, lawenda budzi się do życia z pierwszymi promieniami wiosennego słońca. To, kiedy lawenda odbija po zimie, zależy od wielu czynników, w tym od odmiany, lokalnych warunków klimatycznych oraz od tego, jak roślina została przygotowana do zimy. Lawenda po zimie – co warto wiedzieć? Zazwyczaj, lawenda zaczyna pokazywać znaki życia wczesną wiosną, gdy […]

Czytaj więcej
Serious female gardener checking leaves of succulent plant in garden
Aktualności Katalog Roślin Ogród Trendy

Aloes zimą w ogrodzie – jak zapewnić optymalne warunki?

Aloes, choć kojarzony głównie z ciepłymi klimatami, może być również cennym dodatkiem do ogrodu w chłodniejszych regionach, pod warunkiem zapewnienia mu odpowiedniej ochrony zimowej. Zimowanie aloesu w ogrodzie wymaga szczególnej uwagi, aby roślina mogła przetrwać niskie temperatury bez uszczerbku. Jakie stanowisko dla zimującego aloesa? Jak zabezpieczyć sukulenty, zimujące w ogrodzie? Czy aloes jest łatwy w […]

Czytaj więcej
Close up of garlic
Katalog Roślin Ogród Trendy

Czy czosnek zimowy można sadzić wiosną?

Czosnek, ze swoimi liczni korzyściami zdrowotnymi i wyjątkowym smakiem, jest cenionym dodatkiem do wielu potraw. Wśród różnych typów czosnku, czosnek ozimy wyróżnia się zdolnością do przetrwania zimy i wczesnego wzrostu wiosną. Ale czy możliwe jest sadzenie czosnku ozimego wiosną? Czosnek ozimy – kompendium wiedzy Tradycyjnie, czosnek zimowy jest sadzony jesienią, co pozwala mu na zakorzenienie […]

Czytaj więcej