Chaber łąkowy

Roślina wieloletnia o ciemnoróżowych kwiatach, czasami określana jako „oset”, chociaż nie ma cierni. Cudowna miododajna i lecznicza, jest symbolem tradycyjnych łąk. Urocza stołówka dla zapylaczy w mieście. Inna jej nazwa to przestrzelon.

Charakterystyka rośliny

Bylina osiąga rozmiar od średniej do dużej, jej łodygi są kanciaste i szorstkie.

Przestrzelon wytwarza dwa rodzaje liści
1) odziomkowe: pierzaste, owalne lub lancetowate, zebrane w rozety, posiadają wyraźne ogonki
2) trzonowe: z jednolitym brzegiem, zwężający się w kierunku podstawy i siedzący (bez ogonków).

Kwiatostany są fioletowoczerwone lub z białymi koszyczkami na szczycie pędów. Każdy kosz składa się z dwóch rodzajów kwiatów rurkowych:

  •  brzegowe, dość duży,
  •  środkowe, obie płci w koszyku, mniejsze niż brzegowe.

Nasiona to typowe niełupki, odwrotnie jajowate, błyszczące i w przeciwieństwie do owoców bławatka całkowicie pozbawione lotek.
Chabry łąkowe preferują lokalizację bardzo zbliżoną do drakiewnika, ale o kwaśnej glebie. Podobnie jak inne chabry, zazwyczaj rozwijają się na obszarach gdzie występują świeże lub okresowo suche trawy, na poboczach dróg i w rzadkich lasach. Dobrze rozwijają się na wielu różnych typach gleb, choć najlepsza dla nich jest umiarkowana próchnica, glina i zmienna wilgotność. Rośnie na stanowiskach widnych, ewentualnie półcienistych.

W swoim rozwoju chaber łąkowy wykształcił mechanizmy obronne przeciwko zjadaniem przez zwierzęta, roślina na liściach i łodydze wytwarza nieprzyjemne dla zwierząt włoski.

Chaber rodzimie występuje na obszarze Europy, Afryki Północnej oraz Azji – w miejscach z klimatem umiarkowanym. Przez zawleczenie rozprzestrzenił się również w Ameryce. W Polsce występuje zarówno w rejonach nizinnych jak i górskich. Idealnie nadaje się na rabaty w stylu naturalistycznym, rustykalnym oraz do tworzenia łąk kwietnych. Kwiaty można wstawić po ścięciu do wazonu, lub wysuszyć.

Ciekawostki o chabrach łąkowych

W dawnych latach chaber był uznawany za symbol zakochania i tkliwości. Na Podlasiu był on wykorzystywany do okadzania. Jego kwiaty często są motywem zdobniczym sztuki ludowej, zwłaszcza góralskiej.

Zwalczanie chabra łąkowego (gdy występuje jako chwast), powinno się odbywać przede wszystkim w formie profilaktyki. Należy regularnie kosić miedze i nieużytki w okolicy upraw polowych. Dzięki temu w roślinach nie zawiążą się nasiona, które mogłyby być rozsiane na inne uprawy. Profilaktyczne stosowanie wykaszania pozwoli po kilku latach na całkowite wyeliminowanie rośliny bez konieczności stosowania niebezpiecznych substancji chemicznych.

 

Katalog Roślin

Aloes

Aloes lub inaczej Aloe vera jest to rodzaj jednoliściennych sukulentów liściowych. Rośliny te charakterystyczne są dla Półwyspu Arabskiego, Afryki i Madagaskaru. Najbardziej typowym i charakterystycznym gatunkiem jest Aloë perfoliata L. Jeżeli chodzi o Polskę, to aloes uprawiany jest w doniczkach. To doskonały moment, aby przyjrzeć się nieco bliżej kwestiom wizualnym, ponieważ jak powszechnie wiadomo, jest […]

Czytaj więcej
Aksamitka
Katalog Roślin

Aksamitka

Aksamitka (Tagetes L.) to nic innego, jak rodzaj roślin jednorocznych, które należą do rodziny astrowatych. Wśród najpopularniejszych gatunków wyróżnia się: aksamitka drobna (Tagetes minuta), aksamitka Lemmona (Tagetes lemmonii A. Gray), aksamitka lśniąca (Tagetes lucida), aksamitka rozpierzchła (Tagetes patula L.), aksamitka wąskolistna (Tagetes tenuifolia Cav., syn. T. signata Bartl.), aksamitka wzniesiona (Tagetes erecta L.). Najważniejsze informacje […]

Czytaj więcej
Czy żmijowiec jest byliną
Aktualności Katalog Roślin

Czy żmijowiec jest byliną?

Żmijowiec jest byliną, czyli rośliną wieloletnią żyjącą dłużej niż dwa lata. Posiada niezdrewniałe części nadziemne i może wielokrotnie wydawać nasiona lub zarodniki. Należy do rodziny ogórecznikowatych, szorstkolistnych, do których należą też ogórecznik, miodunka, farbownik i niezapominajka. Żmijowiec charakteryzuje się przede wszystkim przepięknymi, kolorowymi kwiatami i wysokością. Może osiągać nawet 4 metry wysokości. Jego liście mają kształt lancetowaty i […]

Czytaj więcej