Chaber łąkowy

Roślina wieloletnia o ciemnoróżowych kwiatach, czasami określana jako „oset”, chociaż nie ma cierni. Cudowna miododajna i lecznicza, jest symbolem tradycyjnych łąk. Urocza stołówka dla zapylaczy w mieście. Inna jej nazwa to przestrzelon.

Charakterystyka rośliny

Bylina osiąga rozmiar od średniej do dużej, jej łodygi są kanciaste i szorstkie.

Przestrzelon wytwarza dwa rodzaje liści
1) odziomkowe: pierzaste, owalne lub lancetowate, zebrane w rozety, posiadają wyraźne ogonki
2) trzonowe: z jednolitym brzegiem, zwężający się w kierunku podstawy i siedzący (bez ogonków).

Kwiatostany są fioletowoczerwone lub z białymi koszyczkami na szczycie pędów. Każdy kosz składa się z dwóch rodzajów kwiatów rurkowych:

  •  brzegowe, dość duży,
  •  środkowe, obie płci w koszyku, mniejsze niż brzegowe.

Nasiona to typowe niełupki, odwrotnie jajowate, błyszczące i w przeciwieństwie do owoców bławatka całkowicie pozbawione lotek.
Chabry łąkowe preferują lokalizację bardzo zbliżoną do drakiewnika, ale o kwaśnej glebie. Podobnie jak inne chabry, zazwyczaj rozwijają się na obszarach gdzie występują świeże lub okresowo suche trawy, na poboczach dróg i w rzadkich lasach. Dobrze rozwijają się na wielu różnych typach gleb, choć najlepsza dla nich jest umiarkowana próchnica, glina i zmienna wilgotność. Rośnie na stanowiskach widnych, ewentualnie półcienistych.

W swoim rozwoju chaber łąkowy wykształcił mechanizmy obronne przeciwko zjadaniem przez zwierzęta, roślina na liściach i łodydze wytwarza nieprzyjemne dla zwierząt włoski.

Chaber rodzimie występuje na obszarze Europy, Afryki Północnej oraz Azji – w miejscach z klimatem umiarkowanym. Przez zawleczenie rozprzestrzenił się również w Ameryce. W Polsce występuje zarówno w rejonach nizinnych jak i górskich. Idealnie nadaje się na rabaty w stylu naturalistycznym, rustykalnym oraz do tworzenia łąk kwietnych. Kwiaty można wstawić po ścięciu do wazonu, lub wysuszyć.

Ciekawostki o chabrach łąkowych

W dawnych latach chaber był uznawany za symbol zakochania i tkliwości. Na Podlasiu był on wykorzystywany do okadzania. Jego kwiaty często są motywem zdobniczym sztuki ludowej, zwłaszcza góralskiej.

Zwalczanie chabra łąkowego (gdy występuje jako chwast), powinno się odbywać przede wszystkim w formie profilaktyki. Należy regularnie kosić miedze i nieużytki w okolicy upraw polowych. Dzięki temu w roślinach nie zawiążą się nasiona, które mogłyby być rozsiane na inne uprawy. Profilaktyczne stosowanie wykaszania pozwoli po kilku latach na całkowite wyeliminowanie rośliny bez konieczności stosowania niebezpiecznych substancji chemicznych.

 

Close up photography of butterfly perched on lavender flower
Aktualności Katalog Roślin Ogród Trendy

Odbicie lawendy po zimie – wiosenny przebudzenie królowej ogrodu

Po zimowym uśpieniu, lawenda budzi się do życia z pierwszymi promieniami wiosennego słońca. To, kiedy lawenda odbija po zimie, zależy od wielu czynników, w tym od odmiany, lokalnych warunków klimatycznych oraz od tego, jak roślina została przygotowana do zimy. Lawenda po zimie – co warto wiedzieć? Zazwyczaj, lawenda zaczyna pokazywać znaki życia wczesną wiosną, gdy […]

Czytaj więcej
Serious female gardener checking leaves of succulent plant in garden
Aktualności Katalog Roślin Ogród Trendy

Aloes zimą w ogrodzie – jak zapewnić optymalne warunki?

Aloes, choć kojarzony głównie z ciepłymi klimatami, może być również cennym dodatkiem do ogrodu w chłodniejszych regionach, pod warunkiem zapewnienia mu odpowiedniej ochrony zimowej. Zimowanie aloesu w ogrodzie wymaga szczególnej uwagi, aby roślina mogła przetrwać niskie temperatury bez uszczerbku. Jakie stanowisko dla zimującego aloesa? Jak zabezpieczyć sukulenty, zimujące w ogrodzie? Czy aloes jest łatwy w […]

Czytaj więcej
Close up of garlic
Katalog Roślin Ogród Trendy

Czy czosnek zimowy można sadzić wiosną?

Czosnek, ze swoimi liczni korzyściami zdrowotnymi i wyjątkowym smakiem, jest cenionym dodatkiem do wielu potraw. Wśród różnych typów czosnku, czosnek ozimy wyróżnia się zdolnością do przetrwania zimy i wczesnego wzrostu wiosną. Ale czy możliwe jest sadzenie czosnku ozimego wiosną? Czosnek ozimy – kompendium wiedzy Tradycyjnie, czosnek zimowy jest sadzony jesienią, co pozwala mu na zakorzenienie […]

Czytaj więcej