Czarnuszka siewna

Czarnuszka siewna (Nigella sativa) jest rośliną jednoroczną o białych lub niebieskich kwiatach i delikatnych pierzastych listkach. Ta niewielka, choć jeśli jej się dokładnie przyjrzeć, śliczna roślinka kryje w sobie wielką moc. Jako pierwsi poznali się na niej starożytni Egipcjanie, którzy używali jej jako przyprawy, leku i kosmetyku. Wspominają ją Biblia i Talmud, co musi robić wrażenie i co dowodzi zarazem, jak wielkim cieszyła się poważaniem w oczach ludzi z tamtej epoki.

 

Czarnuszka, bo rodzi czarne jak węgiel nasiona

Czarnuszka siewna w stanie naturalnym występuje w Iraku i niektórych krajach w basenie Morza Śródziemnego. W Polsce jest uprawiana, również na skalę przemysłową, tyle że na niewielką skalę.  Surowcem są nasiona czarnuszki, które w miarę dojrzewania stają się czarne, stąd zresztą pochodzi polska nazwa tej rośliny. Jeszcze do niedawna pieczywo z czarnuszką oferowała każda szanująca się piekarnia, dziś tak już nie jest. Doprawdy, trzeba się nieźle nachodzić, żeby znaleźć chleb czy bułkę z czarnuszką. Szkoda!

Co zawierają nasionka czarnuszki i na co pomagają?

Czarnuszka siewna dziś jest przedmiotem licznych badań. Może i nie „lekiem na wszystkie choroby oprócz śmierci”, jak podobno mawiał o niej Mahomet, ale w czarnych jak węgiel kanciastych nasionkach czarnuszki znaleziono wiele cennych dla zdrowia związków. Przede wszystkim są to zdrowe tłuszcze, deficytowe w przeciętnej diecie, których roli dla zdrowia nie da się przecenić. A jako że nasiona czarnuszki są w połowie tłuszczem, tłoczy się z nich wartościowy olej.

Nasiona czarnuszki wywierają korzystny wpływ na pracę układu odpornościowego. Zwiększają produkcję żółci, działają moczopędnie, przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo, przeciwzapalnie i obniżają poziom cukru we krwi. Wraz z nasionami kopru, kminku i anyżu zaleca się je matkom karmiącym. Zewnętrznie napary stosuje się w niektórych chorobach skóry, w tym w atopowym zapaleniu skóry, grzybicy i trądziku. Olej z czarnuszki jest doskonałym kosmetykiem. Przyjmowany wewnętrznie wzmacnia włosy i paznokcie.

Czarnuszka w ogródku

Czarnuszkę można i warto posiać ogródku. Najlepiej zrobić to na przełomie marca i kwietnia. Nasiona sieje się płytko wprost do gruntu w rzędy co 40 cm i przykrywa lekko glebą. Z uwagi na powolny wzrost, czarnuszka wymaga starannego odchwaszczania. Nasiona, które znajdują się w mieszkach, zaczynają brunatnieć pod koniec sierpnia, a we wrześniu są już gotowe do zbioru. Mieszki suszy się, po czym rozkrusza, wydobywając z nich czarne nasionka.

Nasiona czarnuszki mają korzenny przypominający nieco gałkę muszkatołową. Dodaje się je jako przyprawę do serów i tłustych mięs, a także posypuje nią chleb, bułki i paszteciki. Stanowią dobre zastępstwo dla czarnego pieprzu w diecie wykluczającej ostre przyprawy. Listki czarnuszki są jadalne i są bardzo dobrym źródłem witaminy C.

 

aronia berries, black chokeberry, plant
Katalog Roślin

Aronia czarna

Aronia czarna (Aronia melanocarpa) to krzew owocowy należący do rodziny różowatych (Rosaceae). Jest to krzew o gęstym pokroju, który osiąga wysokość od 1 do 3 metrów. Liście są eliptyczne, błyszczące, ciemnozielone z delikatnymi ząbkami na brzegach. Kwiaty aronii czarnej są białe, zebrane w wiechy, które pojawiają się na końcach pędów wczesną wiosną. Owoce Najbardziej charakterystyczną […]

Czytaj więcej
Fresh ripe cos lettuce on white background
Katalog Roślin

Sałata rzymska

Sałata rzymska (Lactuca sativa var. romana) wyróżnia się charakterystycznym wyglądem. Jej liście są wąskie, długie i zwężają się ku końcom, tworząc kształt łódeczki. Mają jasnozielony kolor, a ich faktura jest delikatna. Roślina tworzy luźną rozetę liści, która umożliwia dostęp do światła i zapewnia dobrą wentylację. Smak i tekstura Sałata rzymska ma łagodny smak, nieco mniej […]

Czytaj więcej
Petunia flowers in bloom
Katalog Roślin

Petunia ogrodowa

Petunia ogrodowa to popularna roślina jednoroczna, która jest powszechnie uprawiana jako ozdobna roślina w ogrodach, na balkonach i tarasach. Jej piękne, obfite i kolorowe kwiaty dodają uroku i koloru przestrzeni. Wygląd Petunie ogrodowe występują w wielu odmianach o różnych kształtach i kolorach kwiatów. Mogą mieć pojedyncze, półpełne lub pełne kwiaty. Paleta barw obejmuje odcienie białego, […]

Czytaj więcej