Gipsówka wiechowata (Gypsophila paniculata)

Gipsówka wiechowata (Gypsophila paniculata)

Gipsówka wiechowata lub Gypsophila paniculata to bylina z Eurazji. Należy do rodziny Caryophyllaceae. Jest piękna, łatwa w uprawie i nie wymaga dużo uwagi.

Gipsówka osiąga przeciętnie 60-80 cm. Może dorosnąć do 100 cm. Ma unikatowy pokrój i rozgałęzione, igiełkowate liście. Kwitnie w lecie, mając nawet do tysiąca białych lub różowych kwiatów.

Roślina ta lubi słońce i suchą, przepuszczalną ziemię. Jest odporna na mróz i choroby. Można ją rozmnażać z nasion lub sadzonek.

Gipsówka jest doskonała do ogrodów i dekoracji. Może być używana w bukietach. Jej uniwersalność czyni ją dobrą dla wielbicieli roślinności.

KategoriaOpis
DEKORACYJNOŚĆkwiatostany
GLEBAmałe wymagania glebowe, przepuszczalna, lekka, piaszczysta, bogata w wapń
KOLOR KWIATÓWbiałe, różowe
KWIATOSTANwiechowaty
KWIATYpachnące, drobne
ODCZYN GLEBYlekko kwaśna, obojętna
POKRÓJwzniesiony, rozłożysty
WYSOKOŚĆ100 cm
OKRES KWITNIENIAczerwiec (VI), lipiec (VII), sierpień (VIII), wrzesień (IX)
TRWAŁOŚĆ LIŚCIsezonowe
WILGOTNOŚĆgleba umiarkowanie sucha
STANOWISKOsłońce
ZASTOSOWANIEskalniaki, rabaty, obwódki rabat, nasadzenia naturalistyczne, w grupie, ogrody przydomowe, kwiat cięty, bukiety

Wymagania i uprawa gipsówki wiechowatej

Gipsówka wiechowata kocha słońce, by być piękna. Lubią ją gleby suchutkie, o dużej przepuszczalności. Powinny być też zasadowe. Nie sadzić jej na glebach gliniastych ani mokrych.

Cieszy, że nie boi się mrozu. Odpowiednia pielęgnacja nie jest wymagana.

Ważne jest, by po kwitnieniu przyciąć ją bardzo blisko ziemi. Roślina zapuści wtedy nowe pędy. Nawożenie nie musi być zbyt częste. Ale dla trudnych gleb może pomóc nawóz mineralny lub organiczny.

Unikać trzeba nawozów, które zakwaszają glebę. Zamiast tego używać nawozów wapniowych. Są dobre dla gipsówki wiechowatej.

Gipsówka radzi sobie z suszą. Uważać jednak na ślimaki. W chłodniejszych rejonach zabezpieczyć ją przed mrozem.

Gipsówka wiechowata to nie tylko piękne kwiaty. To roślina używana w różnych aranżacjach florystycznych. Można ją sadzić praktycznie wszędzie.

Na rabatach, skalniakach, przy murach czy na trawnikach. W doniczkach też się sprawdza. Ładnie wygląda pojedynczo albo w grupach.

Do bukietów i innych dekoracji wspaniale nadaje się gipsówka. Jej białe lub różowe kwiaty dodają uroku. Warto poznać różne odmiany, jak 'Flamingo’ czy 'Bristol Fairy’. Każda ma coś swojego, jak różne kolory czy kształty kwiatów.

Nazwa odmianyCechy
’Flamingo’Kwiaty o różowym kolorze, silnie rozgałęzione pędy
’Bristol Fairy’Drobne, białe kwiaty, kompaktowy wzrost
Różowa odmianaKwiaty w odcieniach różu, wzniesiony pokrój, długie pędy

Pielęgnacja gipsówki wiechowatej

Gipsówka wiechowata jest łatwa w hodowli. Nie trzeba jej specjalnie pielęgnować. Trzeba jednak wykonywać pewne czynności, aby pięknie rosła.

Po zakwicie ważne jest, aby przyciąć roślinę blisko ziemi. Dzięki temu szybciej się odrodzi. Ta metoda sprawi, że roślina będzie rosła grubsze i silniejsze pędy.

Jeśli ziemia, w której rośnie gipsówka, jest zła, warto ją nawozić. Nawożenie mineralne lub organiczne pomoże roślinie. Ale pamiętaj, unikaj nawozów, które zakwaszają glebę.

Roślina dobrze znosi susze, ale w upały czasem trzeba ją podlewać. To pomaga jej czuć się dobrze i być zdrową.

Gipsówka nie często choruje. Na szkodniki też jest odporna. Mimo to, może ją zaatakować ślimak bez muszle. W takim przypadku zastosuj środki ochronne.

W zimniejszych miejscach Polski dobrze jest okrywać gipsówki na zimę. Chroni to rośliny przed zimnem. Dzięki temu przetrwają trudne warunki.

Pielęgnacja tego kwiatu nie jest trudna. Ważne jest, aby dbać o cięcie, nawożenie, podlewanie i ochronę przed szkodnikami. Dzięki temu rośliny będą piękne przez wiele lat.

Pielęgnacja gipsówki wiechowatejWskazówki
Regularne cięciePrzycinać pędy po kwitnieniu tuż przy ziemi.
NawożenieUnikać nawozów zakwaszających glebę, stosować nawozy wapniowe.
PodlewaniePodlewać tylko w przypadku długotrwałych susz.
Ochrona przed szkodnikamiStosować odpowiednie środki ochrony przeciwko ślimakom.
Ochrona przed zimąOkrywać rośliny przed nadejściem mrozów w chłodniejszych rejonach Polski.

Zastosowanie i wybrane odmiany gipsówki wiechowatej

Gipsówka wiechowata to roślina z szerokim zastosowaniem. Można ją spotkać w ogrodach i w tworzeniu bukietów. W ogrodach świeci na rabatach i w pojemnikach na tarasach. Może być sadzona samotnie lub w grupach. Stwarza piękne, kolorowe kompozycje.

W florystyce, gipsówka jest prawdziwą gwiazdą. Nadaje się do aranżacji zarówno świeżych, jak i suchych. Jej delikatne kwiaty w białym lub różowym kolorze dodają uroku bukietom.

Istnieje wiele odmian gipsówki wiechowatej, np. 'Flamingo’ i 'Bristol Fairy’. Każda z nich ma inny kształt i kolor kwiatów. Gipsówki różnią się też wysokością rośliny. Odmiany mogą być dostępne w różnych miejscach. To pozwala nam wybrać tę idealną do naszych potrzeb.

Wybrane odmiany gipsówki

  • ’Compact Plena’ – o kwiatach różowawych
  • ’Bristol Fairy’ – o kwiatach pełnych

Orange lanterns physalis among green leaves
Byliny Katalog Roślin

Miechunka rozdęta (Physalis alkekengi)

Poznajcie z nami tajemnice Miechunki rozdętej, pięknej rośliny o przepięknych, pomarańczowych lampionach. Idealna do ogrodu!

Czytaj więcej
żółcień właściwy
Byliny Katalog Roślin

Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare)

Odkryj uroki Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare) – kwiat pełen wdzięku, idealny dla Twojego ogrodu.

Czytaj więcej
Spikes of crimson red flowers of alum root, Heuchera 'Firebird', in cottage garden border. Background of blurred Iris leaves and dark purple foliage.
Byliny Katalog Roślin

Żurawka drżączkowata 'Titania’ (Heuchera x brizoides 'Titania’)

Odkryj urok Żurawki drżączkowatej 'Titania’ – rośliny ozdobnej idealnej do twojego ogrodu. Piękna, łatwa w uprawie i niezwykle dekoracyjna.

Czytaj więcej