Jak często kosić łąkę kwietna?

Łąki kwietne nie tylko cieszą oczy swoim pięknym wyglądem, ale też posiadają dobroczynny wpływ na środowisko oraz ekologie. Różnorodność wielobarwnych gatunków kwiatów, jakie na niej występują, tworzy malowniczy krajobraz przyjemny dla oka. Ponadto jest również swego rodzaju domem dla dużej ilości pożytecznych dla środowiska owadów. Łąki kwietne stają się hitem ogrodnictwa za względu na swoje liczne zalety, ale również ze względu na niskie wymagania dotyczące pielęgnacji. Nie wymagają one zbyt dużego wysiłku ze strony ogrodnika, gdyż tak na prawde nie potrzebują nawożenia, podlewanie natomiast wymagane jest w okresie kiełkowania nasion. Łąki kwietnie nie wymagają również skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych i zbyt częstego koszenia. 

Rodzaje łąk kwietnych

Głównym kryterium rozróżnienia staje się miejsce występowania łąki kwietniej, a co za tym idzie funkcje jakie dana łąka spełnia. Podziału dokonać można następująco:

  • Łąka kwietna wiejska 
  • Łąka kwietna miejska

Tradycyjna łąka kwietna położona na terenach wiejskich spełniała głównie funkcje wspomagające życie na wsi oraz rolnictwo. Skoszona łąka dawała łatwostrawne siano, jakim karmione były zwierzęta. Miejska łąka natomiast spełnia głównie funkcje estetyczne, wzbogacając krajobraz miejski ilością kolorów. Ponadto łąka taka stanowi siedlisko wielu owadów, jest też zatem źródłem pożywienia dla zapylaczy. Pszczoły, motyle oraz trzmiele skorzystają z łąki, gdzie znajdą tak potrzebny im pyłek kwiatowy oraz nektar. 

Zobacz także:

Jak często i czym kosić łąkę kwietną?

Jedną ze wspomnianych zalet jest niewymagająca pielęgnacja, w której mieści się również niezbyt częste koszenie. Jego częstotliwość zależy od występujących na łące kwietnej roślinności. Wyróżnia się 2 rodzaje roślin na łące kwiatowej:

  • Jednoroczne, które kwitną tylko raz
  • Wieloletnie, które kwitną kilka lat

Występowanie kwiatów jednorocznych wymaga skoszenia łąki kwiatowej tylko raz w roku. Powinno się to odbywać po okresie wegetacyjnym roślin, gdy łąka w zupełności przekwitnie. Kwiaty wieloletnie natomiast wymagają skoszenia łąki dwukrotnie w trakcie jednego roku. Łąki dwukośne pierwszy raz powinny zostać skoszone pomiędzy czerwcem a lipcem. Najkorzystniejszy zalecany termin to czas pomiędzy 10-20 czerwca. Zbyt wczesne skoszenie uszkodzi dopiero rozwinięte rośliny, osłabi je, czego konsekwencją będzie ich wyginanie. Drugi pokos powinien wystąpić odpowiednio w sierpniu lub wrześniu. Charakter kombinowany łąki kwietnej, na której znajdują się 2 rodzaje, będzie wiązał się z faktem, iż podczas koszenia nadal widoczne będą gatunki kwiatów, które będą kwitły, co sprawi, że skoszenie jej stać może się dość kontrowersyjne. Jednocześnie obok pięknie kwitnących roślin znajdą się również te przekwitłe, które psują efekt wizualny całości. Pozostaje jednak kwestia czym kosić. Najlepiej nadaje się do tego tradycyjna kosa, ewentualnie kosiarka listwowa. Ważne jest również by kosić na wysokości 8-10 cm od ziemi.

Sprawdź też:

Pozostałe zalety łąki kwietnej

Warto pochylić się nad korzyściami, jakie wynikają z nieczęstego koszenia. 1-2 razy w ciągu roku pozwala na oszczędzenie energii elektrycznej, potencjalnie zużywanej do tego zajęcia. Ponadto niskie wymagania pielęgnacyjne pozwalają na zaoszczędzenie wody wynikające z nieczęstego podlewania.

Aktualności Ogród Trendy

Modrzew na pniu – zimowa ozdoba ogrodu

Modrzew, szczególnie jego odmiany szczepione na pniu, stanowi wyjątkową dekorację ogrodową, która zimą przyciąga wzrok swoją niezwykłą formą i barwą. Ten iglasty gatunek, mimo że zrzuca igły na zimę, zachowuje swój dekoracyjny charakter, dzięki czemu jest ceniony przez ogrodników i projektantów krajobrazu. W tym artykule przyjrzymy się bliżej, jak uprawiać i pielęgnować modrzew na pniu, […]

Czytaj więcej
A bee near the flowers of a lacy phacelia
Dom i balkon Ogród Trendy

Siew Facelii na zimę – przewodnik dla pasjonatów ogrodnictwa

Facelia jest rośliną, która zyskała uznanie wśród rolników i ogrodników nie tylko ze względu na swoje piękne, błękitne kwiaty, ale również ze względu na liczne korzyści, jakie przynosi uprawa tej rośliny. Siew facelii na zimę może być świetnym sposobem na przygotowanie gleby pod przyszłe uprawy, a także na przyciągnięcie pszczół i trzmieli do ogrodu. W […]

Czytaj więcej
Green leaf plant
Dom i balkon Ogród Trendy

Tajemnice zimozielonych skarbów ogrodu – niskie krzewy zimozielone ozdobne

Wśród zielonych zakątków naszych ogrodów, balkonów czy tarasów, niskie krzewy zimozielone stanowią prawdziwe klejnoty. Ich niezmienna barwa przez cały rok jest jak obietnica wiosny nawet w najchłodniejsze zimowe dni. Te rośliny nie tylko zdobią, ale również tworzą efektowne kompozycje, które zachwycają swoją formą i kolorystyką. Krzew zimozielony – mały, ale wspaniały Irga – niska i […]

Czytaj więcej