Jak często kosić łąkę kwietna?

Łąki kwietne nie tylko cieszą oczy swoim pięknym wyglądem, ale też posiadają dobroczynny wpływ na środowisko oraz ekologie. Różnorodność wielobarwnych gatunków kwiatów, jakie na niej występują, tworzy malowniczy krajobraz przyjemny dla oka. Ponadto jest również swego rodzaju domem dla dużej ilości pożytecznych dla środowiska owadów. Łąki kwietne stają się hitem ogrodnictwa za względu na swoje liczne zalety, ale również ze względu na niskie wymagania dotyczące pielęgnacji. Nie wymagają one zbyt dużego wysiłku ze strony ogrodnika, gdyż tak na prawde nie potrzebują nawożenia, podlewanie natomiast wymagane jest w okresie kiełkowania nasion. Łąki kwietnie nie wymagają również skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych i zbyt częstego koszenia. 

Rodzaje łąk kwietnych

Głównym kryterium rozróżnienia staje się miejsce występowania łąki kwietniej, a co za tym idzie funkcje jakie dana łąka spełnia. Podziału dokonać można następująco:

  • Łąka kwietna wiejska 
  • Łąka kwietna miejska

Tradycyjna łąka kwietna położona na terenach wiejskich spełniała głównie funkcje wspomagające życie na wsi oraz rolnictwo. Skoszona łąka dawała łatwostrawne siano, jakim karmione były zwierzęta. Miejska łąka natomiast spełnia głównie funkcje estetyczne, wzbogacając krajobraz miejski ilością kolorów. Ponadto łąka taka stanowi siedlisko wielu owadów, jest też zatem źródłem pożywienia dla zapylaczy. Pszczoły, motyle oraz trzmiele skorzystają z łąki, gdzie znajdą tak potrzebny im pyłek kwiatowy oraz nektar. 

Zobacz także:

Jak często i czym kosić łąkę kwietną?

Jedną ze wspomnianych zalet jest niewymagająca pielęgnacja, w której mieści się również niezbyt częste koszenie. Jego częstotliwość zależy od występujących na łące kwietnej roślinności. Wyróżnia się 2 rodzaje roślin na łące kwiatowej:

  • Jednoroczne, które kwitną tylko raz
  • Wieloletnie, które kwitną kilka lat

Występowanie kwiatów jednorocznych wymaga skoszenia łąki kwiatowej tylko raz w roku. Powinno się to odbywać po okresie wegetacyjnym roślin, gdy łąka w zupełności przekwitnie. Kwiaty wieloletnie natomiast wymagają skoszenia łąki dwukrotnie w trakcie jednego roku. Łąki dwukośne pierwszy raz powinny zostać skoszone pomiędzy czerwcem a lipcem. Najkorzystniejszy zalecany termin to czas pomiędzy 10-20 czerwca. Zbyt wczesne skoszenie uszkodzi dopiero rozwinięte rośliny, osłabi je, czego konsekwencją będzie ich wyginanie. Drugi pokos powinien wystąpić odpowiednio w sierpniu lub wrześniu. Charakter kombinowany łąki kwietnej, na której znajdują się 2 rodzaje, będzie wiązał się z faktem, iż podczas koszenia nadal widoczne będą gatunki kwiatów, które będą kwitły, co sprawi, że skoszenie jej stać może się dość kontrowersyjne. Jednocześnie obok pięknie kwitnących roślin znajdą się również te przekwitłe, które psują efekt wizualny całości. Pozostaje jednak kwestia czym kosić. Najlepiej nadaje się do tego tradycyjna kosa, ewentualnie kosiarka listwowa. Ważne jest również by kosić na wysokości 8-10 cm od ziemi.

Sprawdź też:

Pozostałe zalety łąki kwietnej

Warto pochylić się nad korzyściami, jakie wynikają z nieczęstego koszenia. 1-2 razy w ciągu roku pozwala na oszczędzenie energii elektrycznej, potencjalnie zużywanej do tego zajęcia. Ponadto niskie wymagania pielęgnacyjne pozwalają na zaoszczędzenie wody wynikające z nieczęstego podlewania.

Green seedling of chives on marble table
Dom i balkon Ogród Trendy

Mistrzowskie sadzenie cebuli na zimę – poradnik dla każdego ogrodnika

Sadzenie cebuli na zimę to doskonały sposób na wczesne wiosenne zbiory. Ta technika uprawy, choć wymaga nieco więcej uwagi i przygotowania, nagradza nas obfitymi plonami już na początku sezonu. Aby jednak cieszyć się sukcesem, warto poznać kilka podstawowych zasad. Wybór odmiany cebuli Pierwszym krokiem w przygodzie z zimową uprawą cebuli jest wybór odpowiedniej odmiany. Odmiany […]

Czytaj więcej
Closeup photo of sprout
Aktualności Dom i balkon Ogród Trendy

Sekrety udanej uprawy pomidorów w doniczkach

Uprawa pomidorów w doniczkach to fantastyczny sposób na cieszenie się świeżymi, własnoręcznie wyhodowanymi pomidorami, nawet jeśli nie dysponujemy ogrodem. Ta forma uprawy jest idealna dla mieszkańców miast, posiadaczy balkonów czy małych tarasów. Aby jednak cieszyć się obfitymi zbiorami, warto poznać kilka kluczowych zasad. Uprawiać pomidory – od czego zacząć? Wybór odmian Pierwszym krokiem jest wybór […]

Czytaj więcej
Woman in gray sweater carving orange pumpkin
Aktualności Dom i balkon Ogród

Odkryj smaki jesieni zamknięte w słoiku – Przetwory z dyni na zimę

Jesień to czas, kiedy dynia króluje w naszych kuchniach, oferując swoje bogactwo smaków, kolorów i aromatów. Zbierając plony, często zastanawiamy się, co zrobić z dyni na zimę, aby móc cieszyć się jej smakiem długie miesiące po sezonie. Oto przewodnik po najlepszych przetworach z dyni, które rozgrzeją każdy zimowy dzień. Jakie są najlepsze przetwory na zimę? […]

Czytaj więcej