Jak często kosić łąkę kwietna?

Łąki kwietne nie tylko cieszą oczy swoim pięknym wyglądem, ale też posiadają dobroczynny wpływ na środowisko oraz ekologie. Różnorodność wielobarwnych gatunków kwiatów, jakie na niej występują, tworzy malowniczy krajobraz przyjemny dla oka. Ponadto jest również swego rodzaju domem dla dużej ilości pożytecznych dla środowiska owadów. Łąki kwietne stają się hitem ogrodnictwa za względu na swoje liczne zalety, ale również ze względu na niskie wymagania dotyczące pielęgnacji. Nie wymagają one zbyt dużego wysiłku ze strony ogrodnika, gdyż tak na prawde nie potrzebują nawożenia, podlewanie natomiast wymagane jest w okresie kiełkowania nasion. Łąki kwietnie nie wymagają również skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych i zbyt częstego koszenia. 

Rodzaje łąk kwietnych

Głównym kryterium rozróżnienia staje się miejsce występowania łąki kwietniej, a co za tym idzie funkcje jakie dana łąka spełnia. Podziału dokonać można następująco:

  • Łąka kwietna wiejska 
  • Łąka kwietna miejska

Tradycyjna łąka kwietna położona na terenach wiejskich spełniała głównie funkcje wspomagające życie na wsi oraz rolnictwo. Skoszona łąka dawała łatwostrawne siano, jakim karmione były zwierzęta. Miejska łąka natomiast spełnia głównie funkcje estetyczne, wzbogacając krajobraz miejski ilością kolorów. Ponadto łąka taka stanowi siedlisko wielu owadów, jest też zatem źródłem pożywienia dla zapylaczy. Pszczoły, motyle oraz trzmiele skorzystają z łąki, gdzie znajdą tak potrzebny im pyłek kwiatowy oraz nektar. 

Zobacz także:

Jak często i czym kosić łąkę kwietną?

Jedną ze wspomnianych zalet jest niewymagająca pielęgnacja, w której mieści się również niezbyt częste koszenie. Jego częstotliwość zależy od występujących na łące kwietnej roślinności. Wyróżnia się 2 rodzaje roślin na łące kwiatowej:

  • Jednoroczne, które kwitną tylko raz
  • Wieloletnie, które kwitną kilka lat

Występowanie kwiatów jednorocznych wymaga skoszenia łąki kwiatowej tylko raz w roku. Powinno się to odbywać po okresie wegetacyjnym roślin, gdy łąka w zupełności przekwitnie. Kwiaty wieloletnie natomiast wymagają skoszenia łąki dwukrotnie w trakcie jednego roku. Łąki dwukośne pierwszy raz powinny zostać skoszone pomiędzy czerwcem a lipcem. Najkorzystniejszy zalecany termin to czas pomiędzy 10-20 czerwca. Zbyt wczesne skoszenie uszkodzi dopiero rozwinięte rośliny, osłabi je, czego konsekwencją będzie ich wyginanie. Drugi pokos powinien wystąpić odpowiednio w sierpniu lub wrześniu. Charakter kombinowany łąki kwietnej, na której znajdują się 2 rodzaje, będzie wiązał się z faktem, iż podczas koszenia nadal widoczne będą gatunki kwiatów, które będą kwitły, co sprawi, że skoszenie jej stać może się dość kontrowersyjne. Jednocześnie obok pięknie kwitnących roślin znajdą się również te przekwitłe, które psują efekt wizualny całości. Pozostaje jednak kwestia czym kosić. Najlepiej nadaje się do tego tradycyjna kosa, ewentualnie kosiarka listwowa. Ważne jest również by kosić na wysokości 8-10 cm od ziemi.

Sprawdź też:

Pozostałe zalety łąki kwietnej

Warto pochylić się nad korzyściami, jakie wynikają z nieczęstego koszenia. 1-2 razy w ciągu roku pozwala na oszczędzenie energii elektrycznej, potencjalnie zużywanej do tego zajęcia. Ponadto niskie wymagania pielęgnacyjne pozwalają na zaoszczędzenie wody wynikające z nieczęstego podlewania.

grunner narzedzia
Ogród

Narzędzia dla sadowników – jaką pełnią rolę w pracy?

Narzędzia przy pracach sadowniczych są znane już od niepamiętnych czasów. Na przestrzeni wieków były udoskonalane, aby jak najbardziej odciążyć sadowników. Praca w sadzie przy zastosowaniu odpowiednich narzędzi nie musi być żmudna i męcząca. Wystarczy dostosować odpowiednie maszyny do rodzaju pracy.  Jakie narzędzia stosuje się w sadzach? Od niepamiętnych czasów narzędzia w sadach takie jak sierpy […]

Czytaj więcej
nowe rodzaje roslin
Ogród

Nowe odmiany roślin?

Rozwój sektora rolno-spożywczego w dużej mierze uzależniony jest od tworzenia nowych odmian roślin. Co to oznacza w praktyce i czym wyróżniają się takie rośliny? Tego dowiecie się z treści tego artykułu. Hodowla twórcza – co to takiego? Tworzenie nowych odmian roślin fachowo określa się pojęciem hodowli twórczej lub hodowli właściwej. Metodami, które są stosowane przy […]

Czytaj więcej
Czy żmijowiec zwyczajny jest trujący?
Aktualności Ogród

Czy żmijowiec zwyczajny jest trujący?

Ogród to fantastyczne miejsce, w którym można wypocząć i przy okazji da się też podziwiać cudne i pachnące rośliny. Dobrze jest jednak wiedzieć, które kwiaty sadzić w swoim ogrodzie, by nie okazały się one trujące lub szkodliwe dla nas i zwierząt, które ma się na gospodarstwie. Warto zatem wiedzieć, czy żmijowiec zwyczajny może być trujący […]

Czytaj więcej