Kiedy siać żmijowiec?

Żmijowiec zwyczajny to roślina, która ze względu na swoją niezwykłą urodę wzbudza zachwyt. Jego liczne fioletowe kwiaty przypominają kielichy, z których wyrastają włoski przywodzące na myśl język żmii. Roślinę tę można wysiewać jako samodzielny gatunek lub też w pakiecie nasion łąk kwietnych – w każdym zestawieniu wygląda ciekawie, a dodatkowo jest dość odporna na mróz. Żmijowiec jest to też roślina wysoce miododajna. Przyjmuje się, że z jednego hektara uprawy żmijowca można uzyskać około 400 kg miodu. Poza niezwykłym wyglądem i miododajnością żmijowiec ma też działanie lecznicze – w tym przypadku należy jednak zachować szczególną ostrożność, ponieważ zbyt duże ilości są toksyczne!

Kiedy siać żmijowiec?

Żmijowiec zwyczajny można siać praktycznie przez cały rok, choć najlepszą porą na to będzie wiosna lub jesień. Istotne jest to, aby po wysypaniu nasion ugnieść glebę choćby rękami lub butem i podlewać przez kilka tygodni, aby zapewnić roślinie odpowiednią wilgotność. Żmijowiec jest rośliną dwuroczną, dlatego, jeśli już w pierwszym roku po wysiewie ktoś spodziewa się bujnych kwiatów, może być rozczarowany. Pojawią się one dopiero w kolejnym roku, a po przekwitnięciu uschną. Jest to dobry moment na to, aby pozyskać z nich nasiona na kolejny wysiew. Żmijowiec kwitnie od maja do sierpnia, a kwiaty potrafią utrzymać się aż do października. Osiągają one wysokość około 60 do 90 centymetrów i tworzą spektakularny efekt.

Chociaż żmijowiec można wysiewać przez cały rok, niezbyt dobrym pomysłem będzie robienie tego zimą, ponieważ nasiona, mimo tego, że są dość odporne na niskie temperatury, mogą omarznąć i nic z nich nie wyrośnie.

Wymagania glebowe dla żmijowców

Żmijowiec nie jest rośliną trudną w uprawie, natomiast nim się go wysieje, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy, które sprawią, że rośliny prawidłowo się rozwiną. Należy zatem pochylić się nad tym, aby żmijowiec miał:

  • odpowiednie nasłonecznienie – lubi stanowisko, gdzie dociera dużo promieni słońca, ponieważ jest rośliną ciepłolubną;
  • właściwy rodzaj gleby – powinna być to ziemia, która jest piaszczysta lub gliniasta, uboga w składniki odżywcze;
  • dobrą wilgotność gleby – jeżeli jest ona zbyt mokra i żyzna, żmijowiec rośnie zbyt bujnie, a co za tym idzie, wytwarza mniej kwiatów.

Żmijowiec, ze względu na to, że jest rośliną lubiącą suchą glebę, doskonale radzi sobie podczas okresowych susz, których w ostatnich latach jest niestety coraz więcej. Z tego też powodu coraz chętniej wybiera się go do ogrodów. Zobacz również uprawę żmijowca zwyczajnego.

Żmijowiec jest rośliną prostą w uprawie, cenną zwłaszcza dla miłośników pszczelarstwa. Warto siać go w swoim ogrodzie nie tylko ze względu na wysoką miododajność, ale także dlatego, że to po prostu bardzo urodziwa roślina, która doskonale radzi sobie w trudnych warunkach i mało żyznej glebie. Żmijowca ze względu na swoją toksyczność nie podjadają też zwierzęta. Z tego między innymi powodu nie należy się obawiać, że przydomowy ogródek ze żmijowców może zostać zniszczony przez gości z lasu czy też domowych pupili.

Green seedling of chives on marble table
Dom i balkon Ogród Trendy

Mistrzowskie sadzenie cebuli na zimę – poradnik dla każdego ogrodnika

Sadzenie cebuli na zimę to doskonały sposób na wczesne wiosenne zbiory. Ta technika uprawy, choć wymaga nieco więcej uwagi i przygotowania, nagradza nas obfitymi plonami już na początku sezonu. Aby jednak cieszyć się sukcesem, warto poznać kilka podstawowych zasad. Wybór odmiany cebuli Pierwszym krokiem w przygodzie z zimową uprawą cebuli jest wybór odpowiedniej odmiany. Odmiany […]

Czytaj więcej
Closeup photo of sprout
Aktualności Dom i balkon Ogród Trendy

Sekrety udanej uprawy pomidorów w doniczkach

Uprawa pomidorów w doniczkach to fantastyczny sposób na cieszenie się świeżymi, własnoręcznie wyhodowanymi pomidorami, nawet jeśli nie dysponujemy ogrodem. Ta forma uprawy jest idealna dla mieszkańców miast, posiadaczy balkonów czy małych tarasów. Aby jednak cieszyć się obfitymi zbiorami, warto poznać kilka kluczowych zasad. Uprawiać pomidory – od czego zacząć? Wybór odmian Pierwszym krokiem jest wybór […]

Czytaj więcej
Woman in gray sweater carving orange pumpkin
Aktualności Dom i balkon Ogród

Odkryj smaki jesieni zamknięte w słoiku – Przetwory z dyni na zimę

Jesień to czas, kiedy dynia króluje w naszych kuchniach, oferując swoje bogactwo smaków, kolorów i aromatów. Zbierając plony, często zastanawiamy się, co zrobić z dyni na zimę, aby móc cieszyć się jej smakiem długie miesiące po sezonie. Oto przewodnik po najlepszych przetworach z dyni, które rozgrzeją każdy zimowy dzień. Jakie są najlepsze przetwory na zimę? […]

Czytaj więcej