Kiedy siać żmijowiec?

Żmijowiec zwyczajny to roślina, która ze względu na swoją niezwykłą urodę wzbudza zachwyt. Jego liczne fioletowe kwiaty przypominają kielichy, z których wyrastają włoski przywodzące na myśl język żmii. Roślinę tę można wysiewać jako samodzielny gatunek lub też w pakiecie nasion łąk kwietnych – w każdym zestawieniu wygląda ciekawie, a dodatkowo jest dość odporna na mróz. Żmijowiec jest to też roślina wysoce miododajna. Przyjmuje się, że z jednego hektara uprawy żmijowca można uzyskać około 400 kg miodu. Poza niezwykłym wyglądem i miododajnością żmijowiec ma też działanie lecznicze – w tym przypadku należy jednak zachować szczególną ostrożność, ponieważ zbyt duże ilości są toksyczne!

Kiedy siać żmijowiec?

Żmijowiec zwyczajny można siać praktycznie przez cały rok, choć najlepszą porą na to będzie wiosna lub jesień. Istotne jest to, aby po wysypaniu nasion ugnieść glebę choćby rękami lub butem i podlewać przez kilka tygodni, aby zapewnić roślinie odpowiednią wilgotność. Żmijowiec jest rośliną dwuroczną, dlatego, jeśli już w pierwszym roku po wysiewie ktoś spodziewa się bujnych kwiatów, może być rozczarowany. Pojawią się one dopiero w kolejnym roku, a po przekwitnięciu uschną. Jest to dobry moment na to, aby pozyskać z nich nasiona na kolejny wysiew. Żmijowiec kwitnie od maja do sierpnia, a kwiaty potrafią utrzymać się aż do października. Osiągają one wysokość około 60 do 90 centymetrów i tworzą spektakularny efekt.

Chociaż żmijowiec można wysiewać przez cały rok, niezbyt dobrym pomysłem będzie robienie tego zimą, ponieważ nasiona, mimo tego, że są dość odporne na niskie temperatury, mogą omarznąć i nic z nich nie wyrośnie.

Wymagania glebowe dla żmijowców

Żmijowiec nie jest rośliną trudną w uprawie, natomiast nim się go wysieje, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy, które sprawią, że rośliny prawidłowo się rozwiną. Należy zatem pochylić się nad tym, aby żmijowiec miał:

  • odpowiednie nasłonecznienie – lubi stanowisko, gdzie dociera dużo promieni słońca, ponieważ jest rośliną ciepłolubną;
  • właściwy rodzaj gleby – powinna być to ziemia, która jest piaszczysta lub gliniasta, uboga w składniki odżywcze;
  • dobrą wilgotność gleby – jeżeli jest ona zbyt mokra i żyzna, żmijowiec rośnie zbyt bujnie, a co za tym idzie, wytwarza mniej kwiatów.

Żmijowiec, ze względu na to, że jest rośliną lubiącą suchą glebę, doskonale radzi sobie podczas okresowych susz, których w ostatnich latach jest niestety coraz więcej. Z tego też powodu coraz chętniej wybiera się go do ogrodów. Zobacz również uprawę żmijowca zwyczajnego.

Żmijowiec jest rośliną prostą w uprawie, cenną zwłaszcza dla miłośników pszczelarstwa. Warto siać go w swoim ogrodzie nie tylko ze względu na wysoką miododajność, ale także dlatego, że to po prostu bardzo urodziwa roślina, która doskonale radzi sobie w trudnych warunkach i mało żyznej glebie. Żmijowca ze względu na swoją toksyczność nie podjadają też zwierzęta. Z tego między innymi powodu nie należy się obawiać, że przydomowy ogródek ze żmijowców może zostać zniszczony przez gości z lasu czy też domowych pupili.

Aktualności Ogród Trendy

Modrzew na pniu – zimowa ozdoba ogrodu

Modrzew, szczególnie jego odmiany szczepione na pniu, stanowi wyjątkową dekorację ogrodową, która zimą przyciąga wzrok swoją niezwykłą formą i barwą. Ten iglasty gatunek, mimo że zrzuca igły na zimę, zachowuje swój dekoracyjny charakter, dzięki czemu jest ceniony przez ogrodników i projektantów krajobrazu. W tym artykule przyjrzymy się bliżej, jak uprawiać i pielęgnować modrzew na pniu, […]

Czytaj więcej
A bee near the flowers of a lacy phacelia
Dom i balkon Ogród Trendy

Siew Facelii na zimę – przewodnik dla pasjonatów ogrodnictwa

Facelia jest rośliną, która zyskała uznanie wśród rolników i ogrodników nie tylko ze względu na swoje piękne, błękitne kwiaty, ale również ze względu na liczne korzyści, jakie przynosi uprawa tej rośliny. Siew facelii na zimę może być świetnym sposobem na przygotowanie gleby pod przyszłe uprawy, a także na przyciągnięcie pszczół i trzmieli do ogrodu. W […]

Czytaj więcej
Green leaf plant
Dom i balkon Ogród Trendy

Tajemnice zimozielonych skarbów ogrodu – niskie krzewy zimozielone ozdobne

Wśród zielonych zakątków naszych ogrodów, balkonów czy tarasów, niskie krzewy zimozielone stanowią prawdziwe klejnoty. Ich niezmienna barwa przez cały rok jest jak obietnica wiosny nawet w najchłodniejsze zimowe dni. Te rośliny nie tylko zdobią, ale również tworzą efektowne kompozycje, które zachwycają swoją formą i kolorystyką. Krzew zimozielony – mały, ale wspaniały Irga – niska i […]

Czytaj więcej