Kiedy siać żmijowiec?

Żmijowiec zwyczajny to roślina, która ze względu na swoją niezwykłą urodę wzbudza zachwyt. Jego liczne fioletowe kwiaty przypominają kielichy, z których wyrastają włoski przywodzące na myśl język żmii. Roślinę tę można wysiewać jako samodzielny gatunek lub też w pakiecie nasion łąk kwietnych – w każdym zestawieniu wygląda ciekawie, a dodatkowo jest dość odporna na mróz. Żmijowiec jest to też roślina wysoce miododajna. Przyjmuje się, że z jednego hektara uprawy żmijowca można uzyskać około 400 kg miodu. Poza niezwykłym wyglądem i miododajnością żmijowiec ma też działanie lecznicze – w tym przypadku należy jednak zachować szczególną ostrożność, ponieważ zbyt duże ilości są toksyczne!

Kiedy siać żmijowiec?

Żmijowiec zwyczajny można siać praktycznie przez cały rok, choć najlepszą porą na to będzie wiosna lub jesień. Istotne jest to, aby po wysypaniu nasion ugnieść glebę choćby rękami lub butem i podlewać przez kilka tygodni, aby zapewnić roślinie odpowiednią wilgotność. Żmijowiec jest rośliną dwuroczną, dlatego, jeśli już w pierwszym roku po wysiewie ktoś spodziewa się bujnych kwiatów, może być rozczarowany. Pojawią się one dopiero w kolejnym roku, a po przekwitnięciu uschną. Jest to dobry moment na to, aby pozyskać z nich nasiona na kolejny wysiew. Żmijowiec kwitnie od maja do sierpnia, a kwiaty potrafią utrzymać się aż do października. Osiągają one wysokość około 60 do 90 centymetrów i tworzą spektakularny efekt.

Chociaż żmijowiec można wysiewać przez cały rok, niezbyt dobrym pomysłem będzie robienie tego zimą, ponieważ nasiona, mimo tego, że są dość odporne na niskie temperatury, mogą omarznąć i nic z nich nie wyrośnie.

Wymagania glebowe dla żmijowców

Żmijowiec nie jest rośliną trudną w uprawie, natomiast nim się go wysieje, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy, które sprawią, że rośliny prawidłowo się rozwiną. Należy zatem pochylić się nad tym, aby żmijowiec miał:

  • odpowiednie nasłonecznienie – lubi stanowisko, gdzie dociera dużo promieni słońca, ponieważ jest rośliną ciepłolubną;
  • właściwy rodzaj gleby – powinna być to ziemia, która jest piaszczysta lub gliniasta, uboga w składniki odżywcze;
  • dobrą wilgotność gleby – jeżeli jest ona zbyt mokra i żyzna, żmijowiec rośnie zbyt bujnie, a co za tym idzie, wytwarza mniej kwiatów.

Żmijowiec, ze względu na to, że jest rośliną lubiącą suchą glebę, doskonale radzi sobie podczas okresowych susz, których w ostatnich latach jest niestety coraz więcej. Z tego też powodu coraz chętniej wybiera się go do ogrodów. Zobacz również uprawę żmijowca zwyczajnego.

Żmijowiec jest rośliną prostą w uprawie, cenną zwłaszcza dla miłośników pszczelarstwa. Warto siać go w swoim ogrodzie nie tylko ze względu na wysoką miododajność, ale także dlatego, że to po prostu bardzo urodziwa roślina, która doskonale radzi sobie w trudnych warunkach i mało żyznej glebie. Żmijowca ze względu na swoją toksyczność nie podjadają też zwierzęta. Z tego między innymi powodu nie należy się obawiać, że przydomowy ogródek ze żmijowców może zostać zniszczony przez gości z lasu czy też domowych pupili.

grunner narzedzia
Ogród

Narzędzia dla sadowników – jaką pełnią rolę w pracy?

Narzędzia przy pracach sadowniczych są znane już od niepamiętnych czasów. Na przestrzeni wieków były udoskonalane, aby jak najbardziej odciążyć sadowników. Praca w sadzie przy zastosowaniu odpowiednich narzędzi nie musi być żmudna i męcząca. Wystarczy dostosować odpowiednie maszyny do rodzaju pracy.  Jakie narzędzia stosuje się w sadzach? Od niepamiętnych czasów narzędzia w sadach takie jak sierpy […]

Czytaj więcej
nowe rodzaje roslin
Ogród

Nowe odmiany roślin?

Rozwój sektora rolno-spożywczego w dużej mierze uzależniony jest od tworzenia nowych odmian roślin. Co to oznacza w praktyce i czym wyróżniają się takie rośliny? Tego dowiecie się z treści tego artykułu. Hodowla twórcza – co to takiego? Tworzenie nowych odmian roślin fachowo określa się pojęciem hodowli twórczej lub hodowli właściwej. Metodami, które są stosowane przy […]

Czytaj więcej
Czy żmijowiec zwyczajny jest trujący?
Aktualności Ogród

Czy żmijowiec zwyczajny jest trujący?

Ogród to fantastyczne miejsce, w którym można wypocząć i przy okazji da się też podziwiać cudne i pachnące rośliny. Dobrze jest jednak wiedzieć, które kwiaty sadzić w swoim ogrodzie, by nie okazały się one trujące lub szkodliwe dla nas i zwierząt, które ma się na gospodarstwie. Warto zatem wiedzieć, czy żmijowiec zwyczajny może być trujący […]

Czytaj więcej