Kozibród łąkowy

Niektóre gatunki roślin, które spotykamy na naszych polach i łąkach, zyskują coraz większe znaczenia w amatorskiej uprawie w przydomowych ogródkach. Niewątpliwie należy do nich również kozibród łąkowy – roślina znana dobrze naszym przodkom i wykorzystywana przez nich powszechnie jako składnik leków. Co warto o niej wiedzieć?

Kozibród łąkowy – podstawowe informacje

Kozibród łąkowy rośnie w naszym kraju pospolicie, zarówno na łąkach, obrzeżach pól, jak i na nieużytkach. Jest rośliną dwuletnia, średniej wielkości (jego łodygi sięgają na wysokość od 30 do 80 centymetrów, chociaż zdarzają się okazy znacznie większe), kwitnącą na żółto, najczęściej od maja do sierpnia. 

Po przekwitnięciu kwiatostan przekształca się, wytwarzając masę nasion, zaopatrzonych w pierzaste elementy, umożliwiające ich rozsiewanie się z wiatrem. Przypominają one nieco podobne formy, występujące u mniszka lekarskiego (rośliny te jednak trudno pomylić, ponieważ kozibród łąkowy jest zdecydowanie większy).

Kozibród łąkowy – zastosowanie

W czasach poprzedzających pojawienie się nowoczesnej medycyny kozibród łąkowy był powszechnie wykorzystywanym środkiem wykrztuśnym. Nasi przodkowie, w celu uzyskania preparatu o tym działaniu, używali wywaru z korzeni kozibrodu, podawanego choremu wraz z miodem. Odwar z suszonego korzenia był natomiast używany w charakterze leku na zgagę i dolegliwości żołądkowe. 

W wielu krajach kozibród łąkowy jest uznawany za roślinę jadalną. Przykładem mogą być Włochy, gdzie popularnym daniem jest między innymi kozibród smażony. Spotyka się również sałatki z tej rośliny. Do spożycia nadają się zarówno liście, jak i korzeń (po ugotowaniu można go na przykład dodać do zupy).

W ostatnich latach coraz częściej można spotkać kozibród w ogrodach przydomowych, przy czym najczęściej nie jest traktowany jako samodzielna roślina ozdobna, lecz stanowi jeden z elementów mieszanek, pozwalających na wysianie tak zwanej łąki kwietnej. Rosnąca popularność takiej formy zagospodarowania przydomowych terenów zielonych przekłada się na coraz częstsze pojawianie się kozibrodu w naszych ogrodach. 

Kozibród łąkowy – jak z niego korzystać?

Jeżeli chcemy wykorzystać kozibród łąkowy w celach leczniczych lub kulinarnych, możemy skorzystać z dwóch dróg. Stosunkowo łatwo można spotkać roślinę tego gatunków na łąkach lub nieużytkach, jednak należy liczyć się z tym, że nasz poziom wiedzy botanicznej może okazać się niewystarczający do jej jednoznacznego rozpoznania. Z tego względu znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem może być nabycie nasion. Jej uprawa w ogródku nie nastręcza większych problemów – roślina jest znakomicie przystosowana do warunków w naszym kraju.

 

Chili peppers (also chile, chile pepper, chilli pepper, or chilli, Latin: Capsicum annuum) in the green garden. Red color peppers. Close up photo.
Do wnętrz Katalog Roślin

Papryka ozdobna / Pieprzowiec roczny / Pieprz turecki (Capsicum annuum)

Odkryj urok Papryki ozdobnej / Pieprzowca rocznego / Pieprza tureckiego – rośliny idealnej do upiększenia przestrzeni ogrodowej.

Czytaj więcej
Beaucarnea recurvata or Nolina recurvata plant
Do wnętrz Katalog Roślin

Beukarnea wygięta / Nolina wygięta / Noga słonia (Beaucarnea recurvata syn. Nolina recurvata)

Wszystko o Beukarnea wygięta / Nolina wygięta / Noga słonia – jak pielęgnować, podlewać oraz jakie wybrać stanowisko.

Czytaj więcej
Potted African Violet (Saintpaulia ionantha)
Do wnętrz Katalog Roślin

Fiołek afrykański / Sępolia fiołkowa (Saintpaulia ionantha)

Poznaj sekrety uprawy Fiołka afrykańskiego / Sępolii fiołkowej (Saintpaulia ionantha) – odmiany, pielęgnacja, porady dla hodowców.

Czytaj więcej