Kozibród łąkowy

Niektóre gatunki roślin, które spotykamy na naszych polach i łąkach, zyskują coraz większe znaczenia w amatorskiej uprawie w przydomowych ogródkach. Niewątpliwie należy do nich również kozibród łąkowy – roślina znana dobrze naszym przodkom i wykorzystywana przez nich powszechnie jako składnik leków. Co warto o niej wiedzieć?

Kozibród łąkowy – podstawowe informacje

Kozibród łąkowy rośnie w naszym kraju pospolicie, zarówno na łąkach, obrzeżach pól, jak i na nieużytkach. Jest rośliną dwuletnia, średniej wielkości (jego łodygi sięgają na wysokość od 30 do 80 centymetrów, chociaż zdarzają się okazy znacznie większe), kwitnącą na żółto, najczęściej od maja do sierpnia. 

Po przekwitnięciu kwiatostan przekształca się, wytwarzając masę nasion, zaopatrzonych w pierzaste elementy, umożliwiające ich rozsiewanie się z wiatrem. Przypominają one nieco podobne formy, występujące u mniszka lekarskiego (rośliny te jednak trudno pomylić, ponieważ kozibród łąkowy jest zdecydowanie większy).

Kozibród łąkowy – zastosowanie

W czasach poprzedzających pojawienie się nowoczesnej medycyny kozibród łąkowy był powszechnie wykorzystywanym środkiem wykrztuśnym. Nasi przodkowie, w celu uzyskania preparatu o tym działaniu, używali wywaru z korzeni kozibrodu, podawanego choremu wraz z miodem. Odwar z suszonego korzenia był natomiast używany w charakterze leku na zgagę i dolegliwości żołądkowe. 

W wielu krajach kozibród łąkowy jest uznawany za roślinę jadalną. Przykładem mogą być Włochy, gdzie popularnym daniem jest między innymi kozibród smażony. Spotyka się również sałatki z tej rośliny. Do spożycia nadają się zarówno liście, jak i korzeń (po ugotowaniu można go na przykład dodać do zupy).

W ostatnich latach coraz częściej można spotkać kozibród w ogrodach przydomowych, przy czym najczęściej nie jest traktowany jako samodzielna roślina ozdobna, lecz stanowi jeden z elementów mieszanek, pozwalających na wysianie tak zwanej łąki kwietnej. Rosnąca popularność takiej formy zagospodarowania przydomowych terenów zielonych przekłada się na coraz częstsze pojawianie się kozibrodu w naszych ogrodach. 

Kozibród łąkowy – jak z niego korzystać?

Jeżeli chcemy wykorzystać kozibród łąkowy w celach leczniczych lub kulinarnych, możemy skorzystać z dwóch dróg. Stosunkowo łatwo można spotkać roślinę tego gatunków na łąkach lub nieużytkach, jednak należy liczyć się z tym, że nasz poziom wiedzy botanicznej może okazać się niewystarczający do jej jednoznacznego rozpoznania. Z tego względu znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem może być nabycie nasion. Jej uprawa w ogródku nie nastręcza większych problemów – roślina jest znakomicie przystosowana do warunków w naszym kraju.

 

Katalog Roślin

Aloes

Aloes lub inaczej Aloe vera jest to rodzaj jednoliściennych sukulentów liściowych. Rośliny te charakterystyczne są dla Półwyspu Arabskiego, Afryki i Madagaskaru. Najbardziej typowym i charakterystycznym gatunkiem jest Aloë perfoliata L. Jeżeli chodzi o Polskę, to aloes uprawiany jest w doniczkach. To doskonały moment, aby przyjrzeć się nieco bliżej kwestiom wizualnym, ponieważ jak powszechnie wiadomo, jest […]

Czytaj więcej
Aksamitka
Katalog Roślin

Aksamitka

Aksamitka (Tagetes L.) to nic innego, jak rodzaj roślin jednorocznych, które należą do rodziny astrowatych. Wśród najpopularniejszych gatunków wyróżnia się: aksamitka drobna (Tagetes minuta), aksamitka Lemmona (Tagetes lemmonii A. Gray), aksamitka lśniąca (Tagetes lucida), aksamitka rozpierzchła (Tagetes patula L.), aksamitka wąskolistna (Tagetes tenuifolia Cav., syn. T. signata Bartl.), aksamitka wzniesiona (Tagetes erecta L.). Najważniejsze informacje […]

Czytaj więcej
Czy żmijowiec jest byliną
Aktualności Katalog Roślin

Czy żmijowiec jest byliną?

Żmijowiec jest byliną, czyli rośliną wieloletnią żyjącą dłużej niż dwa lata. Posiada niezdrewniałe części nadziemne i może wielokrotnie wydawać nasiona lub zarodniki. Należy do rodziny ogórecznikowatych, szorstkolistnych, do których należą też ogórecznik, miodunka, farbownik i niezapominajka. Żmijowiec charakteryzuje się przede wszystkim przepięknymi, kolorowymi kwiatami i wysokością. Może osiągać nawet 4 metry wysokości. Jego liście mają kształt lancetowaty i […]

Czytaj więcej