Kozibród łąkowy

Niektóre gatunki roślin, które spotykamy na naszych polach i łąkach, zyskują coraz większe znaczenia w amatorskiej uprawie w przydomowych ogródkach. Niewątpliwie należy do nich również kozibród łąkowy – roślina znana dobrze naszym przodkom i wykorzystywana przez nich powszechnie jako składnik leków. Co warto o niej wiedzieć?

Kozibród łąkowy – podstawowe informacje

Kozibród łąkowy rośnie w naszym kraju pospolicie, zarówno na łąkach, obrzeżach pól, jak i na nieużytkach. Jest rośliną dwuletnia, średniej wielkości (jego łodygi sięgają na wysokość od 30 do 80 centymetrów, chociaż zdarzają się okazy znacznie większe), kwitnącą na żółto, najczęściej od maja do sierpnia. 

Po przekwitnięciu kwiatostan przekształca się, wytwarzając masę nasion, zaopatrzonych w pierzaste elementy, umożliwiające ich rozsiewanie się z wiatrem. Przypominają one nieco podobne formy, występujące u mniszka lekarskiego (rośliny te jednak trudno pomylić, ponieważ kozibród łąkowy jest zdecydowanie większy).

Kozibród łąkowy – zastosowanie

W czasach poprzedzających pojawienie się nowoczesnej medycyny kozibród łąkowy był powszechnie wykorzystywanym środkiem wykrztuśnym. Nasi przodkowie, w celu uzyskania preparatu o tym działaniu, używali wywaru z korzeni kozibrodu, podawanego choremu wraz z miodem. Odwar z suszonego korzenia był natomiast używany w charakterze leku na zgagę i dolegliwości żołądkowe. 

W wielu krajach kozibród łąkowy jest uznawany za roślinę jadalną. Przykładem mogą być Włochy, gdzie popularnym daniem jest między innymi kozibród smażony. Spotyka się również sałatki z tej rośliny. Do spożycia nadają się zarówno liście, jak i korzeń (po ugotowaniu można go na przykład dodać do zupy).

W ostatnich latach coraz częściej można spotkać kozibród w ogrodach przydomowych, przy czym najczęściej nie jest traktowany jako samodzielna roślina ozdobna, lecz stanowi jeden z elementów mieszanek, pozwalających na wysianie tak zwanej łąki kwietnej. Rosnąca popularność takiej formy zagospodarowania przydomowych terenów zielonych przekłada się na coraz częstsze pojawianie się kozibrodu w naszych ogrodach. 

Kozibród łąkowy – jak z niego korzystać?

Jeżeli chcemy wykorzystać kozibród łąkowy w celach leczniczych lub kulinarnych, możemy skorzystać z dwóch dróg. Stosunkowo łatwo można spotkać roślinę tego gatunków na łąkach lub nieużytkach, jednak należy liczyć się z tym, że nasz poziom wiedzy botanicznej może okazać się niewystarczający do jej jednoznacznego rozpoznania. Z tego względu znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem może być nabycie nasion. Jej uprawa w ogródku nie nastręcza większych problemów – roślina jest znakomicie przystosowana do warunków w naszym kraju.

 

aronia berries, black chokeberry, plant
Katalog Roślin

Aronia czarna

Aronia czarna (Aronia melanocarpa) to krzew owocowy należący do rodziny różowatych (Rosaceae). Jest to krzew o gęstym pokroju, który osiąga wysokość od 1 do 3 metrów. Liście są eliptyczne, błyszczące, ciemnozielone z delikatnymi ząbkami na brzegach. Kwiaty aronii czarnej są białe, zebrane w wiechy, które pojawiają się na końcach pędów wczesną wiosną. Owoce Najbardziej charakterystyczną […]

Czytaj więcej
Fresh ripe cos lettuce on white background
Katalog Roślin

Sałata rzymska

Sałata rzymska (Lactuca sativa var. romana) wyróżnia się charakterystycznym wyglądem. Jej liście są wąskie, długie i zwężają się ku końcom, tworząc kształt łódeczki. Mają jasnozielony kolor, a ich faktura jest delikatna. Roślina tworzy luźną rozetę liści, która umożliwia dostęp do światła i zapewnia dobrą wentylację. Smak i tekstura Sałata rzymska ma łagodny smak, nieco mniej […]

Czytaj więcej
Petunia flowers in bloom
Katalog Roślin

Petunia ogrodowa

Petunia ogrodowa to popularna roślina jednoroczna, która jest powszechnie uprawiana jako ozdobna roślina w ogrodach, na balkonach i tarasach. Jej piękne, obfite i kolorowe kwiaty dodają uroku i koloru przestrzeni. Wygląd Petunie ogrodowe występują w wielu odmianach o różnych kształtach i kolorach kwiatów. Mogą mieć pojedyncze, półpełne lub pełne kwiaty. Paleta barw obejmuje odcienie białego, […]

Czytaj więcej