Mydlnica lekarska (Saponaria officinalis)

Mydlnica lekarska

Mydlnica lekarska (Saponaria officinalis) to niezwykła roślina lecznicza o szerokim spektrum zastosowań. Jej właściwości sprawiają, że jest niezwykle popularna zarówno w medycynie naturalnej, jak i w kosmetyce. Ta wieloletnia roślina, która występuje w różnych częściach świata, zdobywa coraz większe uznanie ze względu na swoje unikalne właściwości zdrowotne.

W dalszej części artykułu poznamy bliżej tę fascynującą roślinę leczniczą. Dowiemy się, jak wygląda, jakie posiada części, które są wykorzystywane w lecznictwie oraz jak je zbierać i suszyć. Poruszymy temat jej uprawy, wymagań glebowych i stanowisk, a także jej zastosowań zarówno w medycynie, jak i w kosmetyce. Przygotujcie się na fascynującą podróż po świecie mydlnicy lekarskiej!

KategoriaInformacja
DEKORACYJNOŚĆkwiaty
GLEBAkażda ogrodowa, małe wymagania glebowe, przepuszczalna
KOLOR KWIATÓWbiałe, różowe
KWIATYpojedyncze, pełne
OWOCEtorebka
POKRÓJwzniesiony, wyprostowany
WYSOKOŚĆ80 cm
OKRES KWITNIENIAVI, VII, VIII
TRWAŁOŚĆ LIŚCIsezonowe
WILGOTNOŚĆgleba umiarkowanie wilgotna
STANOWISKOsłońce

Wymagania i uprawa mydlnicy lekarskiej

Mydlnica lekarska jest łatwa w uprawie i rośnie najlepiej na stanowisku ciepłym i słonecznym. Preferuje gleby przepuszczalne, żwirowe, średnio żyzne, o obojętnym lub zasadowym odczynie.

Roślinę można uprawiać z nasion wysianych jesienią lub przez podział kłączy. Optymalna rozstawa to 60 x 45 cm, ponieważ mydlnica lekarska ma tendencję do samosiewu i może rozrastać się intensywnie.

Mydlnica lekarska jest w pełni mrozoodporna i nie wymaga specjalnej ochrony przed zimą.

Zastosowanie mydlnicy lekarskiej

Mydlnica lekarska ma szerokie zastosowanie lecznicze. Surowce zielarskie, takie jak kłącze z korzeniami, są wykorzystywane do produkcji leków wykrztuśnych, żółciopędnych i pobudzających czynności żołądka i trzustki. Roślina ma również właściwości przeczyszczające i unieszkodliwiające cholesterol. Stosuje się ją w postaci odwarów i należy jej używać pod kontrolą lekarza.

Mydlnica lekarska znajduje także zastosowanie w kosmetyce. Wykorzystuje się ją do produkcji past do zębów, szamponów i maseczek. Dawniej odwary z korzeni mydlnicy były używane do mycia i prania, ponieważ mydło z mydlnicy nie niszczy skóry i rzadziej powoduje alergie.

Roślina może być także uprawiana jako ozdoba ogrodowa. Jej piękne kwiaty w różowym kolorze doskonale prezentują się na rabatach i w ogrodach naturalistycznych.

Zbieranie i suszenie mydlnicy lekarskiej odbywa się jesienią. Kłącza z korzeniami są wykopane, umyte, pokrojone na mniejsze kawałki i suszone w temperaturze około 50°C.

Wybrane odmiany

  • ’Rosea Plena’ – (zdj. 3) mniej ekspansywna od gatunku odmiana o niższym wzroście i pełnych, różowych, lekko pachnących kwiatach, wys. ok. 40-60 cm
  • ’Betty Arnold’ – (zdj. 4) odm. o białych, pełnych kwiatach, wys. ok. 60-90 cm

Orange lanterns physalis among green leaves
Byliny Katalog Roślin

Miechunka rozdęta (Physalis alkekengi)

Poznajcie z nami tajemnice Miechunki rozdętej, pięknej rośliny o przepięknych, pomarańczowych lampionach. Idealna do ogrodu!

Czytaj więcej
żółcień właściwy
Byliny Katalog Roślin

Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare)

Odkryj uroki Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare) – kwiat pełen wdzięku, idealny dla Twojego ogrodu.

Czytaj więcej
Spikes of crimson red flowers of alum root, Heuchera 'Firebird', in cottage garden border. Background of blurred Iris leaves and dark purple foliage.
Byliny Katalog Roślin

Żurawka drżączkowata 'Titania’ (Heuchera x brizoides 'Titania’)

Odkryj urok Żurawki drżączkowatej 'Titania’ – rośliny ozdobnej idealnej do twojego ogrodu. Piękna, łatwa w uprawie i niezwykle dekoracyjna.

Czytaj więcej