Najpiękniejsze rośliny łąkowe w ogrodach

rośliny łąkowe

Łąka kwiatowa w zaciszu ogrodu

W słonecznym zakątku ogrodu, który nie został jeszcze zagospodarowany, można wyczarować swoją własną łąkę kwiatową. Wystarczy przygotować podłoże i wysiać na nim mieszankę nasion, która zawiera piękne rośliny rodzime. Niektóre z nich są gatunkami jednorocznymi, inne są wieloletnimi bylinami. Większość kwiatów powinna pojawić się w tym samym roku, w którym wysiano nasiona, na inne trzeba będzie poczekać. Mieszanki nasion mogą zawierać maki, chabry polne, dzwonki, rdesty, cykorię i wiele innych roślin, które spotyka się na łąkach. Wszystkie gatunki powinny mieć podobne wymagania co do stanowiska, dostępności wody i co do odczynu podłoża. Przed wysiewem ziemia powinna być należycie przygotowana, odchwaszczona i spulchniona. Aby poprawić jej żyzność, można zmieszać wierzchnią warstwę z kompostem.

rośliny łąkowe

Zalety roślin łąkowych w kompozycjach ogrodowych

Rośliny łąkowe posiadają wiele zalet, które sprawiają, że coraz częściej goszczą w ogrodach przydomowych lub działkowych. Mogą rosnąć na rabatach kwiatowych wśród popularnych bylin, a mogą być też samodzielną, naturalistyczną kompozycją. Gatunki, które w naturze porastają łąki i torfowiska są odporne na trudne warunki klimatyczne. Wiele z nich znosi okresowe zalewanie bądź krótkotrwałe niedobory wody. Rośliny porastające dzikie stanowiska mają różny czas kwitnienia, z tego względu są cennym dopełnieniem kompozycji kwiatowych w okresach, w których inne rośliny nie rosną. Pozytywną cechą jest ich trwałość i zdolność do samoczynnego rozmnażania. Dzięki temu wiele kwiatów łąkowych rozsiewa się bez ingerencji człowieka. Przykładem takich roślin są niezapominajki, firletki, goździki oraz wiele gatunków traw. Aby doszło do wysiewu nasion, musi być spełniony jeden warunek. Łąki nie wolno kosić przed wykształceniem i dojrzeniem nasion. Gatunki dziko rosnące przyciągają owady do ogrodów, to duża korzyść dla każdego ogrodnika. Owady, które żywią się nektarem, mogą zwiększać bioróżnorodność przydomowych gospodarstw i będą stanowić świetnego sprzymierzeńca w walce ze szkodnikami. Mowa tutaj na przykład o bzygowatych, drapieżnych chrząszczach, złotookach i biedronkach. Warto też zaznaczyć, że rośliny łąkowe są odporne na mróz, nie trzeba więc dbać o ich osłonę przed zimą.

 

Portrety roślin łąkowych

Mak polny to jeden z piękniejszych gatunków, jaki spotkać można we florze Polski. Jego duże, czerwone kwiaty przyciągają wzrok i doskonale komponują się z otaczającą go zielenią. W stanie naturalnym jest rośliną towarzyszącą uprawom. Spotkać można go w polach ze zbożem lub na ich obrzeżach. Rozsiewa się bardzo łatwo i raz wprowadzony do ogrodu, pozostanie w nim na długo.

Krwawnik pospolity jest rośliną wieloletnią. Tworzy wytrzymałe, wzniesione kwiatostany, które przyciągają owady z całej okolicy. Jest też rośliną powszechnie stosowaną w ziołolecznictwie. Polny gatunek kwitnie na biało, ale powstało wiele jego kolorowych odmian, które z łatwością można hodować w ogrodach.

Cykoria podróżnik jest bliską krewną krwawnika, choć różni się od niego znacząco. Dodaje pięknego, niebieskiego lub fioletowego koloru do całej kompozycji. W stanie naturalnym cykorię spotkać można często, wszędzie tam, gdzie uprawiane są rośliny. Rośnie przy drogach oraz na łąkach.

Dziewanna pospolita doda żółtego akcentu, będzie też górować nad resztą gatunków. Roślina charakteryzuje się dużymi, wzniosłymi pędami. Na ich szczytach tworzą się żółte kwiaty. Jest miododajna, a jej liście pokryte są srebrzystymi włoskami. Dziewanna kwitnie aż do września, rozsiewa się bardzo łatwo. Po przekwitnięciu na łodydze, w miejscach kwiatów, pojawiają się ciekawe owoce, którymi są torebki.

Dzwonek rozpierzchły to uroczy kwiat, pospolity na obszarze całego kraju. Z łatwością można go uprawiać w ogrodach. Pięknie wygląda nie tylko na łące kwietnej, ale też w pojemnikach. Może być dodatkiem w kompozycji kwiatowej lub grać pierwsze skrzypce. Ozdobne są jego fioletowe kwiaty w kształcie dzwonków. Jest rośliną jednoroczną, kwitnienie rozpoczyna w maju i kończy w lipcu.

Czy żmijowiec zwyczajny jest trujący?
Aktualności Ogród

Czy żmijowiec zwyczajny jest trujący?

Ogród to fantastyczne miejsce, w którym można wypocząć i przy okazji da się też podziwiać cudne i pachnące rośliny. Dobrze jest jednak wiedzieć, które kwiaty sadzić w swoim ogrodzie, by nie okazały się one trujące lub szkodliwe dla nas i zwierząt, które ma się na gospodarstwie. Warto zatem wiedzieć, czy żmijowiec zwyczajny może być trujący […]

Czytaj więcej
Kiedy kwitnie Żmijowiec zwyczajny
Aktualności Ogród

Żmijowiec zwyczajny – jak wygląda, kiedy kwitnie i na co pomaga?

Żmijowiec zwyczajny – jak wygląda kiedy kwitnie i na co pomaga? Żmijowiec zwyczajny (Echium vulgare L.) jest śliczną rośliną o niebieskich kwiatkach. W porze kwitnienia, która ciągnie się przez całe lato, unoszą się nad nim roje owadów na czele z pszczołą miododajną. Jest pospolity na terenie całego kraju i nadaje się do uprawy w ogrodzie. Skąd ta […]

Czytaj więcej
Czy żmijowiec zwyczajny jest miododajny
Ogród

Czy żmijowiec zwyczajny jest miododajny?

Jesteś miłośnikiem miodu, cenisz jego właściwości smakowe i prozdrowotne, używasz go jako zdrowy zamiennik cukru lub chcesz upiec pyszny, domowy piernik. Być może chcesz zrobić doskonały staropolski krupnik? We wszystkich tych przypadkach warto zainteresować się miodem z nektarem ze żmijowca zwyczajnego, który jest jedyny w swoim rodzaju. Żmijowiec zwyczajny Żmijowiec zwyczajny (łac. Echium vulgare L.) jest rośliną […]

Czytaj więcej