Najpiękniejsze rośliny łąkowe w ogrodach

rośliny łąkowe

Łąka kwiatowa w zaciszu ogrodu

W słonecznym zakątku ogrodu, który nie został jeszcze zagospodarowany, można wyczarować swoją własną łąkę kwiatową. Wystarczy przygotować podłoże i wysiać na nim mieszankę nasion, która zawiera piękne rośliny rodzime. Niektóre z nich są gatunkami jednorocznymi, inne są wieloletnimi bylinami. Większość kwiatów powinna pojawić się w tym samym roku, w którym wysiano nasiona, na inne trzeba będzie poczekać. Mieszanki nasion mogą zawierać maki, chabry polne, dzwonki, rdesty, cykorię i wiele innych roślin, które spotyka się na łąkach. Wszystkie gatunki powinny mieć podobne wymagania co do stanowiska, dostępności wody i co do odczynu podłoża. Przed wysiewem ziemia powinna być należycie przygotowana, odchwaszczona i spulchniona. Aby poprawić jej żyzność, można zmieszać wierzchnią warstwę z kompostem.

rośliny łąkowe

Zalety roślin łąkowych w kompozycjach ogrodowych

Rośliny łąkowe posiadają wiele zalet, które sprawiają, że coraz częściej goszczą w ogrodach przydomowych lub działkowych. Mogą rosnąć na rabatach kwiatowych wśród popularnych bylin, a mogą być też samodzielną, naturalistyczną kompozycją. Gatunki, które w naturze porastają łąki i torfowiska są odporne na trudne warunki klimatyczne. Wiele z nich znosi okresowe zalewanie bądź krótkotrwałe niedobory wody. Rośliny porastające dzikie stanowiska mają różny czas kwitnienia, z tego względu są cennym dopełnieniem kompozycji kwiatowych w okresach, w których inne rośliny nie rosną. Pozytywną cechą jest ich trwałość i zdolność do samoczynnego rozmnażania. Dzięki temu wiele kwiatów łąkowych rozsiewa się bez ingerencji człowieka. Przykładem takich roślin są niezapominajki, firletki, goździki oraz wiele gatunków traw. Aby doszło do wysiewu nasion, musi być spełniony jeden warunek. Łąki nie wolno kosić przed wykształceniem i dojrzeniem nasion. Gatunki dziko rosnące przyciągają owady do ogrodów, to duża korzyść dla każdego ogrodnika. Owady, które żywią się nektarem, mogą zwiększać bioróżnorodność przydomowych gospodarstw i będą stanowić świetnego sprzymierzeńca w walce ze szkodnikami. Mowa tutaj na przykład o bzygowatych, drapieżnych chrząszczach, złotookach i biedronkach. Warto też zaznaczyć, że rośliny łąkowe są odporne na mróz, nie trzeba więc dbać o ich osłonę przed zimą.

 

Portrety roślin łąkowych

Mak polny to jeden z piękniejszych gatunków, jaki spotkać można we florze Polski. Jego duże, czerwone kwiaty przyciągają wzrok i doskonale komponują się z otaczającą go zielenią. W stanie naturalnym jest rośliną towarzyszącą uprawom. Spotkać można go w polach ze zbożem lub na ich obrzeżach. Rozsiewa się bardzo łatwo i raz wprowadzony do ogrodu, pozostanie w nim na długo.

Krwawnik pospolity jest rośliną wieloletnią. Tworzy wytrzymałe, wzniesione kwiatostany, które przyciągają owady z całej okolicy. Jest też rośliną powszechnie stosowaną w ziołolecznictwie. Polny gatunek kwitnie na biało, ale powstało wiele jego kolorowych odmian, które z łatwością można hodować w ogrodach.

Cykoria podróżnik jest bliską krewną krwawnika, choć różni się od niego znacząco. Dodaje pięknego, niebieskiego lub fioletowego koloru do całej kompozycji. W stanie naturalnym cykorię spotkać można często, wszędzie tam, gdzie uprawiane są rośliny. Rośnie przy drogach oraz na łąkach.

Dziewanna pospolita doda żółtego akcentu, będzie też górować nad resztą gatunków. Roślina charakteryzuje się dużymi, wzniosłymi pędami. Na ich szczytach tworzą się żółte kwiaty. Jest miododajna, a jej liście pokryte są srebrzystymi włoskami. Dziewanna kwitnie aż do września, rozsiewa się bardzo łatwo. Po przekwitnięciu na łodydze, w miejscach kwiatów, pojawiają się ciekawe owoce, którymi są torebki.

Dzwonek rozpierzchły to uroczy kwiat, pospolity na obszarze całego kraju. Z łatwością można go uprawiać w ogrodach. Pięknie wygląda nie tylko na łące kwietnej, ale też w pojemnikach. Może być dodatkiem w kompozycji kwiatowej lub grać pierwsze skrzypce. Ozdobne są jego fioletowe kwiaty w kształcie dzwonków. Jest rośliną jednoroczną, kwitnienie rozpoczyna w maju i kończy w lipcu.

Selective focus photography of strawberry fruit
Aktualności Dom i balkon Ogród

Nawożenie truskawek na zimę? Dowiedz się z nami, jak przygotować truskawki  

Nawożenie truskawek na zimę to kluczowy proces, który ma ogromny wpływ na plonowanie tych roślin w kolejnym sezonie. Zarówno uprawa truskawek, jak i ich późniejsze zimowanie, wymagają odpowiedniego nawożenia, aby zapewnić roślinom spoczynek zimowy i obfite plony. Główne składniki nawozowe, takie jak azot, potas, fosfor, siarka, czy mikroelementy, muszą być dostarczane w odpowiednich proporcjach, aby […]

Czytaj więcej
Blue petaled flower
Aktualności Ogród Trendy

Jak przycinać i zabezpieczyć hortensje na zimę? Podpowiadamy, jak dbać o kwiaty hortensji 

Hortensje w ogrodzie to kwiaty, które dodają uroku i koloru naszym ogrodom. Jednak ze względu na specyfikę ich uprawy, warto dowiedzieć się, czy i jak należy je obcinać przed nadejściem zimy, aby przetrwały i mogły zakwitnąć w kolejnym sezonie. Dowiedz się wszystkiego na temat jesiennej pielęgnacji tych kwiatów i jak to wygląda w przypadku hortensji! […]

Czytaj więcej
Shallow focus photography of red rose
Aktualności Dom i balkon Ogród

Jak powinno się prawidłowo przycinać róże na zimę? Dowiedz się razem z nami, jak ciąć róże

Kiedy należy przycinać róże przed zimą? To jedno z najważniejszych pytań zadawanych przez ogrodników. Przycinanie róż przed zimą jest niezwykle istotne dla prawidłowego rozwoju roślin w kolejnym sezonie. Najlepiej przycinać róże w marcu lub kwietniu, gdy obserwujemy pierwsze oznaki wiosny. Warto jednak pamiętać, że niektóre odmiany róż mogą wymagać przycięcia w innym okresie, więc dobór […]

Czytaj więcej