Ostropest plamisty

Ostropest plamisty jest rośliną, która powszechnie występuje na łąkach w całej praktycznie Polsce. Również wielu rolników zainteresowało się w ostatnich latach jego uprawą, na co wpływ mają przede wszystkim jego niskie wymagania glebowe i zapotrzebowanie rynkowe na surowiec z niego pozyskiwany. Obecnie coraz częściej można też spotkać ostropest w ogródkach przydomowych. Co warto o nim wiedzieć?

Ostropest plamisty – podstawowe informacje

Ostropest plamisty jest jednoroczną rośliną, przypominającą nieco z wyglądu oset. Jego cechami charakterystycznymi są ozdobne liście oraz kolce, zniechęcające do bliższego kontaktu większość zwierząt. Uwagę na rośliny, zwłaszcza te, uprawiane w przydomowych ogródkach, zwracają jednak przede wszystkim fioletowe, niezwykle dekoracyjne kwiaty. Trudno ich nie dostrzec, ponieważ znajdują się na szczycie łodygi, której wysokość może sięgać 2 metrów (chociaż jest to sytuacja ekstremalna, znacznie częściej spotyka się okazy nieco mniejsze). 

Walory dekoracyjne ostropestu plamistego nie są jedynym powodem, skłaniającym do jego uprawy. Nasiona tej rośliny są znanym od starożytności lekiem, pomagającym między innymi osobom, dotkniętym chorobami wątroby. Wspomniana uprawa rolnicza dostarcza przede wszystkim tego właśnie surowca, zawierającego sylimarynę i wykorzystywanego do produkcji popularnych medykamentów. Wiele źródeł wspomina również o innych leczniczych właściwościach ostropestu. Pomaga ona przykładowo w leczeniu:

  • kamicy nerkowej,
  • stanów chorobowych skóry,
  • stanów zapalnych, związanych z występowaniem cukrzycy.

Uprawiany w ogródku ostropest plamisty może być wykorzystany również jako składnik sałatek – używa się do tego jego dolnych liści. 

Ostropest plamisty – uprawa

Uprawa ostropestu plamistego nie jest szczególnie trudna. Roślina nie ma specjalnych wymagań co do gleby, chociaż nie są dla niej zalecane miejsca o dużej wilgotności. Nasiona najlepiej wysiać w kwietniu, na głębokość ok. 2 do 3 centymetrów, natomiast odległość pomiędzy poszczególnymi roślinami powinna wynosić co najmniej 60 centymetrów. Warto wybrać stanowisko słoneczne, na którym roślina ta najlepiej się czuje.

Ostropest plamisty rośnie niezwykle szybko i już w czerwcu na długim pędzie zaczyna się formować jego kwiatostan. Jeżeli zależy nam jednak, by roślina skupiła się na rozbudowie liści (również one są niezwykle dekoracyjne) – należy pędy przycinać zaraz po ich pojawieniu się. Jeśli natomiast planujemy zbiór nasion, musimy pozwolić na wykształcenie się kwiatów. Po ich przekwitnięciu stopniowo zbieramy je, nie dopuszczając do otwarcia się koszyczków. Po wysuszeniu nasiona można zmielić i pić w celach leczniczych, na przykład jako dodatek do herbaty.

Green and white leaf plant
Katalog Roślin

Cząber ogrodowy

Cząber ogrodowy, znany również jako cząber pospolity, to jedna z tych roślin, która nie tylko ozdabia Twój ogród, ale także dodaje smaku i aromatu Twoim potrawom. Jego intensywny zapach i wyrazisty smak sprawiają, że jest nieoceniony w kuchni. W tym artykule zabierzemy Cię w podróż do świata cząbra ogrodowego, opowiemy o jego historii, właściwościach zdrowotnych […]

Czytaj więcej
Green leaf plants
Katalog Roślin

Pietruszka korzeniowa

Pietruszka korzeniowa, znana również jako pasternak, to jedno z tych warzyw, które mogą zdobić Twój ogród i podbijać serca smakoszy. W tym artykule odkryjemy tajemnice tego aromatycznego korzenia, jego historię, uprawę, właściwości zdrowotne i kulinarne zastosowanie. Dowiesz się, dlaczego pietruszka korzeniowa to nie tylko składnik zupy, ale także smak życia na Twoim talerzu. Historia i […]

Czytaj więcej
Person holding bowl of white mulberry
Katalog Roślin

Morwa biała

Morwa biała (Morus alba) to gatunek drzewa z rodziny morwowatych, pochodzący z Chin, lecz obecnie uprawiany na całym świecie. Jest znana przede wszystkim ze swoich owoców, które stanowią źródło witamin i składników odżywczych, a także z liści, które są podstawowym pokarmem jedwabników. W ciągu wieków morwa biała zyskała uznanie nie tylko w rolnictwie, ale również […]

Czytaj więcej