Ostropest plamisty

Ostropest plamisty jest rośliną, która powszechnie występuje na łąkach w całej praktycznie Polsce. Również wielu rolników zainteresowało się w ostatnich latach jego uprawą, na co wpływ mają przede wszystkim jego niskie wymagania glebowe i zapotrzebowanie rynkowe na surowiec z niego pozyskiwany. Obecnie coraz częściej można też spotkać ostropest w ogródkach przydomowych. Co warto o nim wiedzieć?

Ostropest plamisty – podstawowe informacje

Ostropest plamisty jest jednoroczną rośliną, przypominającą nieco z wyglądu oset. Jego cechami charakterystycznymi są ozdobne liście oraz kolce, zniechęcające do bliższego kontaktu większość zwierząt. Uwagę na rośliny, zwłaszcza te, uprawiane w przydomowych ogródkach, zwracają jednak przede wszystkim fioletowe, niezwykle dekoracyjne kwiaty. Trudno ich nie dostrzec, ponieważ znajdują się na szczycie łodygi, której wysokość może sięgać 2 metrów (chociaż jest to sytuacja ekstremalna, znacznie częściej spotyka się okazy nieco mniejsze). 

Walory dekoracyjne ostropestu plamistego nie są jedynym powodem, skłaniającym do jego uprawy. Nasiona tej rośliny są znanym od starożytności lekiem, pomagającym między innymi osobom, dotkniętym chorobami wątroby. Wspomniana uprawa rolnicza dostarcza przede wszystkim tego właśnie surowca, zawierającego sylimarynę i wykorzystywanego do produkcji popularnych medykamentów. Wiele źródeł wspomina również o innych leczniczych właściwościach ostropestu. Pomaga ona przykładowo w leczeniu:

  • kamicy nerkowej,
  • stanów chorobowych skóry,
  • stanów zapalnych, związanych z występowaniem cukrzycy.

Uprawiany w ogródku ostropest plamisty może być wykorzystany również jako składnik sałatek – używa się do tego jego dolnych liści. 

Ostropest plamisty – uprawa

Uprawa ostropestu plamistego nie jest szczególnie trudna. Roślina nie ma specjalnych wymagań co do gleby, chociaż nie są dla niej zalecane miejsca o dużej wilgotności. Nasiona najlepiej wysiać w kwietniu, na głębokość ok. 2 do 3 centymetrów, natomiast odległość pomiędzy poszczególnymi roślinami powinna wynosić co najmniej 60 centymetrów. Warto wybrać stanowisko słoneczne, na którym roślina ta najlepiej się czuje.

Ostropest plamisty rośnie niezwykle szybko i już w czerwcu na długim pędzie zaczyna się formować jego kwiatostan. Jeżeli zależy nam jednak, by roślina skupiła się na rozbudowie liści (również one są niezwykle dekoracyjne) – należy pędy przycinać zaraz po ich pojawieniu się. Jeśli natomiast planujemy zbiór nasion, musimy pozwolić na wykształcenie się kwiatów. Po ich przekwitnięciu stopniowo zbieramy je, nie dopuszczając do otwarcia się koszyczków. Po wysuszeniu nasiona można zmielić i pić w celach leczniczych, na przykład jako dodatek do herbaty.

Orange lanterns physalis among green leaves
Byliny Katalog Roślin

Miechunka rozdęta (Physalis alkekengi)

Poznajcie z nami tajemnice Miechunki rozdętej, pięknej rośliny o przepięknych, pomarańczowych lampionach. Idealna do ogrodu!

Czytaj więcej
żółcień właściwy
Byliny Katalog Roślin

Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare)

Odkryj uroki Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare) – kwiat pełen wdzięku, idealny dla Twojego ogrodu.

Czytaj więcej
Spikes of crimson red flowers of alum root, Heuchera 'Firebird', in cottage garden border. Background of blurred Iris leaves and dark purple foliage.
Byliny Katalog Roślin

Żurawka drżączkowata 'Titania’ (Heuchera x brizoides 'Titania’)

Odkryj urok Żurawki drżączkowatej 'Titania’ – rośliny ozdobnej idealnej do twojego ogrodu. Piękna, łatwa w uprawie i niezwykle dekoracyjna.

Czytaj więcej