Ostropest plamisty

Ostropest plamisty jest rośliną, która powszechnie występuje na łąkach w całej praktycznie Polsce. Również wielu rolników zainteresowało się w ostatnich latach jego uprawą, na co wpływ mają przede wszystkim jego niskie wymagania glebowe i zapotrzebowanie rynkowe na surowiec z niego pozyskiwany. Obecnie coraz częściej można też spotkać ostropest w ogródkach przydomowych. Co warto o nim wiedzieć?

Ostropest plamisty – podstawowe informacje

Ostropest plamisty jest jednoroczną rośliną, przypominającą nieco z wyglądu oset. Jego cechami charakterystycznymi są ozdobne liście oraz kolce, zniechęcające do bliższego kontaktu większość zwierząt. Uwagę na rośliny, zwłaszcza te, uprawiane w przydomowych ogródkach, zwracają jednak przede wszystkim fioletowe, niezwykle dekoracyjne kwiaty. Trudno ich nie dostrzec, ponieważ znajdują się na szczycie łodygi, której wysokość może sięgać 2 metrów (chociaż jest to sytuacja ekstremalna, znacznie częściej spotyka się okazy nieco mniejsze). 

Walory dekoracyjne ostropestu plamistego nie są jedynym powodem, skłaniającym do jego uprawy. Nasiona tej rośliny są znanym od starożytności lekiem, pomagającym między innymi osobom, dotkniętym chorobami wątroby. Wspomniana uprawa rolnicza dostarcza przede wszystkim tego właśnie surowca, zawierającego sylimarynę i wykorzystywanego do produkcji popularnych medykamentów. Wiele źródeł wspomina również o innych leczniczych właściwościach ostropestu. Pomaga ona przykładowo w leczeniu:

  • kamicy nerkowej,
  • stanów chorobowych skóry,
  • stanów zapalnych, związanych z występowaniem cukrzycy.

Uprawiany w ogródku ostropest plamisty może być wykorzystany również jako składnik sałatek – używa się do tego jego dolnych liści. 

Ostropest plamisty – uprawa

Uprawa ostropestu plamistego nie jest szczególnie trudna. Roślina nie ma specjalnych wymagań co do gleby, chociaż nie są dla niej zalecane miejsca o dużej wilgotności. Nasiona najlepiej wysiać w kwietniu, na głębokość ok. 2 do 3 centymetrów, natomiast odległość pomiędzy poszczególnymi roślinami powinna wynosić co najmniej 60 centymetrów. Warto wybrać stanowisko słoneczne, na którym roślina ta najlepiej się czuje.

Ostropest plamisty rośnie niezwykle szybko i już w czerwcu na długim pędzie zaczyna się formować jego kwiatostan. Jeżeli zależy nam jednak, by roślina skupiła się na rozbudowie liści (również one są niezwykle dekoracyjne) – należy pędy przycinać zaraz po ich pojawieniu się. Jeśli natomiast planujemy zbiór nasion, musimy pozwolić na wykształcenie się kwiatów. Po ich przekwitnięciu stopniowo zbieramy je, nie dopuszczając do otwarcia się koszyczków. Po wysuszeniu nasiona można zmielić i pić w celach leczniczych, na przykład jako dodatek do herbaty.

Katalog Roślin

Aloes

Aloes lub inaczej Aloe vera jest to rodzaj jednoliściennych sukulentów liściowych. Rośliny te charakterystyczne są dla Półwyspu Arabskiego, Afryki i Madagaskaru. Najbardziej typowym i charakterystycznym gatunkiem jest Aloë perfoliata L. Jeżeli chodzi o Polskę, to aloes uprawiany jest w doniczkach. To doskonały moment, aby przyjrzeć się nieco bliżej kwestiom wizualnym, ponieważ jak powszechnie wiadomo, jest […]

Czytaj więcej
Aksamitka
Katalog Roślin

Aksamitka

Aksamitka (Tagetes L.) to nic innego, jak rodzaj roślin jednorocznych, które należą do rodziny astrowatych. Wśród najpopularniejszych gatunków wyróżnia się: aksamitka drobna (Tagetes minuta), aksamitka Lemmona (Tagetes lemmonii A. Gray), aksamitka lśniąca (Tagetes lucida), aksamitka rozpierzchła (Tagetes patula L.), aksamitka wąskolistna (Tagetes tenuifolia Cav., syn. T. signata Bartl.), aksamitka wzniesiona (Tagetes erecta L.). Najważniejsze informacje […]

Czytaj więcej
Czy żmijowiec jest byliną
Aktualności Katalog Roślin

Czy żmijowiec jest byliną?

Żmijowiec jest byliną, czyli rośliną wieloletnią żyjącą dłużej niż dwa lata. Posiada niezdrewniałe części nadziemne i może wielokrotnie wydawać nasiona lub zarodniki. Należy do rodziny ogórecznikowatych, szorstkolistnych, do których należą też ogórecznik, miodunka, farbownik i niezapominajka. Żmijowiec charakteryzuje się przede wszystkim przepięknymi, kolorowymi kwiatami i wysokością. Może osiągać nawet 4 metry wysokości. Jego liście mają kształt lancetowaty i […]

Czytaj więcej