Sasanka łąkowa

Sasanka – ogólna charakterystyka

Polskie łąki i lasy kryją mnóstwo niesamowitych gatunków roślin. Bez wątpienia jedną z nich jest Sasanka łąkowa (Pulsatilla pratensis) z rodziny jaskrowatych. To zagrożona wyginięciem bylina osiągająca od 10 do 45 centymetrów, która charakteryzuje się wyjątkowymi kwiatami w kształcie dzwonków o szaro-fioletowym kolorze, rzadziej spotykane w formie kremowej. Kwitnienie da się zaobserwować w okresie od kwietnia do czerwca. Roślinę tę można spotkać niemalże w całej Europie, jednak w Polsce pojawia się głównie na Lubelszczyźnie, w formie dzikiej jest rzadka. Jej łodygi charakteryzują się licznym białym owłosieniem, które sprawia, że liście i kwiaty sasanki wydają się być okryte śnieżnym puchem. Najlepiej rośnie na podłożu piaszczystym i przewiewnym, więc można też spotkać ją w lasach sosnowych.

Właściwości lecznicze

Na pewno wielokrotnie używaliście naparów z mięty, pokrzywy czy rumianku na różne dolegliwości. Niewiele osób wie, ze sasanka również posiada wiele właściwości leczniczych. Jest ona klasyfikowana jako roślina trująca, jednak tylko w formie świeżo zerwanego ziela.
W formie leczniczej można zastosować ją na kilka sposobów:

  • roślina ta posiada właściwości uspokajające, więc napar z suszonego ziela pomaga ukoić problemy ze snem
  • nalewka z sasanki działa kojąco na bóle reumatyczne, dolegliwości powinny ustąpić po nasmarowaniu miejsc dotkniętych bólem
  • napar z ususzonego ziela pomaga również złagodzić bóle menstruacyjne, kaszel oraz napięciowe bóle głowy.

Ponadto Sasance przypisuje się również działania przeciwwirusowe i antybakteryjne. Z tego powodu była kiedyś bardzo chętnie stosowana w ziołolecznictwie, ponieważ pomagała uporać się z obrzękiem jąder.
Przeciwwskazaniem do leczenia jest ciąża i okres karmienia piersią. Nie zaleca się również stosowania jej u osób, które mają astmę lub zapalenie pęcherza moczowego bądź nerek. Należy też oczywiście pamiętać, że niezależnie od objawów warto skonsultować chęć zażycia naparu z lekarzem.

Status ochrony w Polsce

Głównym zagrożeniem tej niewielkiej rośliny są drzewa i krzewy oraz wysokie trawy, które zarastają murawy będące jej naturalnym siedliskiem. Problemem jest również rozorywanie tych terenów, przez co sasanka została wpisana do Czerwonej listy roślin i grzybów jako gatunek narażony na wyginięcie. W ostatnich latach można jednak zaobserwować jej zwiększone rozprzestrzenianie się i zajmowanie nowych siedlisk. Dzieje się tak, ponieważ wytwarza bardzo dużo pyłku, który jest rozsiewany prze wiatr.

Orange lanterns physalis among green leaves
Byliny Katalog Roślin

Miechunka rozdęta (Physalis alkekengi)

Poznajcie z nami tajemnice Miechunki rozdętej, pięknej rośliny o przepięknych, pomarańczowych lampionach. Idealna do ogrodu!

Czytaj więcej
żółcień właściwy
Byliny Katalog Roślin

Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare)

Odkryj uroki Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare) – kwiat pełen wdzięku, idealny dla Twojego ogrodu.

Czytaj więcej
Spikes of crimson red flowers of alum root, Heuchera 'Firebird', in cottage garden border. Background of blurred Iris leaves and dark purple foliage.
Byliny Katalog Roślin

Żurawka drżączkowata 'Titania’ (Heuchera x brizoides 'Titania’)

Odkryj urok Żurawki drżączkowatej 'Titania’ – rośliny ozdobnej idealnej do twojego ogrodu. Piękna, łatwa w uprawie i niezwykle dekoracyjna.

Czytaj więcej