Stokrotka pospolita

stokrotka pospolita

Stokrotkę znają wszyscy. Ta niewielka roślinka o urokliwych, subtelnych kwiatach jest częstą ozdobą ogródków, rabatek, czy trawników. Kwiaciarnie oferują bukieciki z niej i  z jej udziałem, a wiosenne stragany uginają się od doniczek z różnymi odmianami ozdobnymi stokrotki pospolitej, o kwiatach pełnych, od bieli, przez wszelkie odcienie różu, aż po głęboką czerwień. Od niedawna stokrotki goszczą też na polskich stołach, przeżywając istny renesans. Nie wszyscy wiedzą, jednak że ta popularna roślinka ma także właściwości lecznicze. 

Stokrotka lekiem na całe zło?

Rzeczywiście zdrowotne właściwości kwiatostanów stokrotki pospolitej są nie do przecenienia. Ludowa medycyna od wieków zna napar z tej rośliny jako skuteczny środek na ogólne wzmocnienie organizmu, pomoc przy nieregularnych miesiączkach, a także pomocny przy krwawieniach z układu moczowego i płuc.  Stosowana wewnętrznie działa moczopędnie, wspomagając leczenie kamicy nerkowej, a także wykrztuśnie. Napar  z kwiatów stokrotki można stosować też zewnętrznie, do przemywania trudno gojących się ran, okładów na owrzodzenia czy stany zapalne skóry. Stokrotka, jak większość ziół ma działanie wszechstronne, ale jej stosowanie jest całkowicie bezpieczne. Pamiętać należy jednak, że do zbierania w celach leczniczych i spożywczych nadają się tylko stokrotki rosnące z dala od ludzkiej infrastruktury. Te z miejskich trawników mogą cieszyć jedynie oczy. 

Kuchnia pełna stokrotek

Stokrotka pospolita znajduje swoje zastosowanie również w kuchni. Jadalne są niemal wszystkie części rośliny:

– pąki

– kwiaty

– młode liście

Pąki stokrotki pospolitej można marynować jak kapary, dodawać do omletów, masła ziołowego, czy past. Stokrotka znana jest też jako popularna ozdoba dań – jej rozwinięte kwiaty nie tylko pięknie wyglądają, ale cieszą delikatnym lekko rzodkiewkowym smakiem. Można stosować je jako dekorację dań słodkich i słonych, ale również pełnoprawny dodatek do zup, sosów, czy sałatek. Z kwiatów robi się także syrop. Mało popularne we współczesnej kuchni są młode liście stokrotki, a warto zainteresować się wykorzystaniem ich jako dodatkiem do sałatek, bo zawierają wiele cennych wartości odżywczych. Dla koneserów przydatne mogą się okazać również korzenie stokrotki, które można kisić i cieszyć się ich słodko-kwaśnym, nieco orientalnym smakiem. Jednak z uwagi na to, jak są drobne, zbieranie ich, czyszczenie i obieranie, może być prawdziwym wyzwaniem, któremu podołają tylko najbardziej zdeterminowani. 

Co dobrego w stokrotkach?

Dociekliwi Czytelnicy zapewne czekali na tę część. Stokrotka pospolita w niepozornym wyglądzie kryje wiele cennych substancji odżywczych i leczniczych. Między innymi:

– sporo witaminy C

– łatwo przyswajalne białko

– cukry

– flawonoidy, będące silnym antyoksydantem

– sole mineralne

Wartości niepozornej, choć bardzo lubianej roślinki sięgają daleko poza jej właściwości dekoracyjne. W czasie wiosennych i letnich spacerów warto wypatrywać stokrotki pospolitej i skorzystać z dobra natury, jaki się  z nami dzieli. 

Orange lanterns physalis among green leaves
Byliny Katalog Roślin

Miechunka rozdęta (Physalis alkekengi)

Poznajcie z nami tajemnice Miechunki rozdętej, pięknej rośliny o przepięknych, pomarańczowych lampionach. Idealna do ogrodu!

Czytaj więcej
żółcień właściwy
Byliny Katalog Roślin

Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare)

Odkryj uroki Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare) – kwiat pełen wdzięku, idealny dla Twojego ogrodu.

Czytaj więcej
Spikes of crimson red flowers of alum root, Heuchera 'Firebird', in cottage garden border. Background of blurred Iris leaves and dark purple foliage.
Byliny Katalog Roślin

Żurawka drżączkowata 'Titania’ (Heuchera x brizoides 'Titania’)

Odkryj urok Żurawki drżączkowatej 'Titania’ – rośliny ozdobnej idealnej do twojego ogrodu. Piękna, łatwa w uprawie i niezwykle dekoracyjna.

Czytaj więcej