Złotlin japoński

Złotlin nazywany japońskim bądź też chińskim jest krzewem z rodziny różowatych. Co ważne, jest to tylko jeden przedstawiciel złotlinu. Miejscem, gdzie rośnie złotlin jest Kraj Środka, jednak często dojrzewa również w Japonii, dlatego to obie te nazwy są równoważne. Złotlin może rosnąć aż do wysokości 3 metrów, jednak w większości przypadków nie przekracza dwóch. Roślina ta znacznie się rozrasta, gdyż ma duże podziemne rozłogi. Liście złotlinu są zaostrzone na wierzchołku, ząbkowane na brzegach, o kolorze wyraźnie zielonym z widocznym unerwieniem. Wielu ludzi chwali sobie piękne kwiaty złotlinu, które są jaskrawożółte, pięciopłatkowe. Złotlin kwitnie późną wiosną oraz wczesnym latem, zdarza się też, że powtarza kwitnienie. 

Najważniejsze informacje nt. złotlinu, co warto o nim wiedzieć? 

Gatunek kerria japonica, gdyż tak należy fachowo nazywać złotlin, stanowi jedyny gatunek monotypowego rodzaju kerria. Roślina ta wchodzi w skład rodziny różowatych, została nazwana na cześć szkockiego ogrodnika oraz botanika jak też poszukiwacza roślin, Williama Kerra. Podróżnik ten wyprawiał się do Azji Środkowej, skąd na Wyspy Brytyjskie, konkretnie do Kew Gardens słał wiele roślin, które Europejczykom nie były znane, jedną z nich był właśnie złotlin. W stanie naturalnym, złotlin występuje w środkowych i zachodnich Chinach, ponadto w Japonii oraz na obszarze płw. koreańskiego. Naturalnym środowiskiem dla złotlinu są zarośla na zboczach gór. Krzew ten charakteryzuje się gęstą, kształtną koroną z pędami wygiętymi w łuk. W klimacie środkowoeuropejskim, złotlin jest w stanie osiągnąć 1,5 metra, jednak w warunkach naturalnych osiąga 3 metry. Chcąc cieszyć się obecnością złotlinu, należy zapewnić mu prawidłowe warunki, które są konieczne do prawidłowego wzrostu. 

Jakie odmiany złotlinu? 

W uprawie złotlinu wykorzystuje się jego dwie odmiany, chodzi tutaj o odmianę picta oraz odmianę pleniflora. Złotlin japoński picta bardzo chętnie rozrasta się przy pomocy odrostów korzeniowych, osiąga 1 metr wysokości, tworzy zygzakowate wygięte soczyście zielone pędy. Złotlin, by wyglądał przepięknie, należy sadzić w większych grupach, które tworzą plamy kolorystyczne. Złotlin japoński pleniflora w polskich warunkach potrafi urosnąć do 1,5m. Pleniflora rośnie szybko oraz obficie kwitnie. Kwiaty są tutaj niezwykle efektywne, złotożółte kwiaty swym kształtem przypominają pompony, zwykle osiągają średnicę ok. 3 cm. średnicy. Kwiaty rozwijają się na końcach pędów. 

Jakie wymagania należy spełnić, by móc uprawiać złotlin? 

Roślina najlepiej rośnie w warunkach słonecznych, na ciepłych stanowiskach, jednakże toleruje półcień oraz bardziej suche podłoże. Warto jednak wiedzieć, że kiedy podłoże będzie bardziej suche, wtedy to złotlin japoński nie osiągnie tak bardzo imponujących rozmiarów, będzie znacznie słabiej kwitł. Roślina ta w większości przypadków jest odporna na mrozy, jednakże kiedy dojdzie do wyjątkowo surowej zimy, wtedy może przemarzać. Warto być przezornym, przed zimą w należyty sposób ochronić roślinę poprzez osłonięcie jej, agrowłókniną zimową. Żywotność pędów nie jest duża, obumierają po pewnym czasie, dlatego to bardzo wskazane jest, by podcinać przycinać, odmładzać wszystkie pędy, które znajdują się nad ziemią. Złotlin to roślina, która znajduje wiele zastosowań, może stanowić piękny żywopłot, sprawdza się jako krzew soliterowi, który nabiera względów estetycznych, wspaniale prezentując się na tle ogrodzenia bądź też trawnika. Roślinę tę można zastosować jako część grup ozdobnych, wraz z innymi kwiatami. Zielone pędy złotlinu wyglądają pięknie przez cały rok, również zimą, kiedy wspaniale skomponują się na tle białego śniegu. 

W jaki sposób należy przycinać złotlin? 

Warto wiedzieć, że złotlin japoński wymaga stałego przycinania. Jeśli, ogrodnik będzie corocznie przycinał roślinę, tym samym zagwarantuje sobie coroczne kwitnienie rośliny oraz zwarty pokrój krzewu. Kwiaty przekwitają zwykle w czerwcu i następnie należy skracać wszystkie te pędy, które kwitły. Zaleca się, by przycinać nad nowym, silnym pędem bocznym. Wiedz, że na tych pędach pojawią się nowe kwiaty, bardzo często dochodzi również do ponownego kwitnięcia jeszcze w tym samym roku. Pamiętaj, żeby zwrócić uwagę na krzew również w okresie tuż po zimie, gdyż właśnie w tym okresie należy wyciąć czarne pędy, które przemarzły. Czarne pędy należy ściąć tuż przy samej ziemi, bądź też nad zdrowym pąkiem. Pamiętaj również o tym, żeby oprócz czarnych pędów, wyciąć też te najstarsze, gdyż nie rokują dobrze pod kątem przyszłego kwitnienia, nawet jeśli będą kwitnąć to słabo, dlatego warto jest mieć świadomość, że złotlin najlepiej zakwitnie na nowych, młodych pędach. 

W jaki sposób rozmnaża się złotlin? 

Roślina rozmnaża się na dwa sposoby, poprzez sadzonki półzdrewniałe oraz odrosty korzeniowe. Rozmnożenie z sadzonek półzdrewniałych wykonywane jest bądź na początku lata, bądź też w jego środku. Pamiętaj o tym, by z półzdrewniałych pędów bocznych odciąć sadzonki długości 8-10 cm. z piętką. Co do sadzenia to sadzonkę należy sadzić z mieszanką torfu oraz piasku w stosunku 1:1. Bardzo przydatny okaże się ukorzeniacz, gdzie należy zanurzyć pobrane sadzonki. Co do rozmnażanie złotlinu z odrostów korzeniowych, należy wykonać je jesienią, warto wiedzieć, że jest to najlepszy sposób na spowodowanie powstania nowych krzewów. Sposobem na rozmnożenie złotlinu z odrostów jest delikatne podkopanie odrostu korzeniowego oraz oddzielenie od rośliny matecznej. Odrosty, które udało się pozyskać, należy wysadzić w miejsce docelowe na głębokości 5 cm. Wczesną wiosną, można już liczyć na wyrastanie nowych pędów złotlinu z uśpionych oczek. 

Dla kogo złotlin, kto może go hodować, czy to roślina dla każdego? 

Można powiedzieć, że złotlin japoński to roślina, która nie sprawia większych problemów, jest to krzew odporny, z racji swej wielkości, doskonale sprawdzi się w każdym ogrodzie. Jeśli zapewnisz roślinie, właściwe warunki do wzrostu, chodzi o to, by posadzić w miejscu, które jest osłonięte przed zimnym powietrzem, w zasadzie tyle, to miej pewność, że roślina ta znakomicie Ci się odpłaci będąc bezproblemową w pielęgnacji. Nawet w przypadku, kiedy nie będziesz zbyt często nawoził, lecz jedynie sporadycznie oraz podlewał co jakiś czas, wiedz, że roślina ta bardzo dobrze sobie poradzi. Radością dla oczu będzie możliwość oglądania pięknych złocistych liści, których będzie bardzo dużo, w porze letniej dostrzeżesz niezwykłe pstre ulistnienie, niezwykłe, zielone gałązki będą Cię zachwycać od jesieni aż do zimy. Pamiętaj, że nawet kiedy podczas surowej zimy, roślina lekko ucierpi, nie jest to powód do niepokoju, gdyż w miejsce starych pędów, wnet wyrosną nowe, świeże. Kolejnym plusem tej sytuacji będzie, że pęd się odmłodzi. Musisz zwrócić baczną uwagę jedynie na te pędy, które wymarły, ponadto na te które są zaschnięte, należy je wyciąć i pozostawić wszystkie inne. Możesz też zastosować rozwiązanie bardziej radykalne i zdecydować się na to, by przyciąć całościowo krzew kilka centymetrów tuż nad ziemią.

Chili peppers (also chile, chile pepper, chilli pepper, or chilli, Latin: Capsicum annuum) in the green garden. Red color peppers. Close up photo.
Do wnętrz Katalog Roślin

Papryka ozdobna / Pieprzowiec roczny / Pieprz turecki (Capsicum annuum)

Odkryj urok Papryki ozdobnej / Pieprzowca rocznego / Pieprza tureckiego – rośliny idealnej do upiększenia przestrzeni ogrodowej.

Czytaj więcej
Beaucarnea recurvata or Nolina recurvata plant
Do wnętrz Katalog Roślin

Beukarnea wygięta / Nolina wygięta / Noga słonia (Beaucarnea recurvata syn. Nolina recurvata)

Wszystko o Beukarnea wygięta / Nolina wygięta / Noga słonia – jak pielęgnować, podlewać oraz jakie wybrać stanowisko.

Czytaj więcej
Potted African Violet (Saintpaulia ionantha)
Do wnętrz Katalog Roślin

Fiołek afrykański / Sępolia fiołkowa (Saintpaulia ionantha)

Poznaj sekrety uprawy Fiołka afrykańskiego / Sępolii fiołkowej (Saintpaulia ionantha) – odmiany, pielęgnacja, porady dla hodowców.

Czytaj więcej