Budowa domu wiąże się z koniecznością rozważenia wielu ważnych kwestii. Jedną z nich jest wybór sposobu odprowadzania ścieków. Kiedy podłączenie budynku do kanalizacji nie jest możliwe, wówczas koniecznością okaże się budowa szamba, czyli szczelnego i bezodpływowego zbiornika na nieczystości.
Nie sposób nie wspomnieć o tym, że ścieki można odprowadzać z domu w następujący sposób: szambo oraz przydomowa oczyszczalnia ścieków. Słowo szambo budzi wiele wątpliwości i obawy przed nieprzyjemnymi zapachami wydobywającymi się na zewnątrz i skutecznie utrudniającymi codzienne funkcjonowanie zarówno właścicielom działki, jak i sąsiadom.
Jednak właściwie dobrane i zainstalowane szambo jest zupełnie bezpieczne i nie stwarza żadnego zagrożenia. W tym celu ważne jest regularne opróżnianie, ponieważ przepełnione może „wybić”. Dodatkowo częstotliwość opróżniania będzie zmniejszona, a zawartość znacznie płynniejsza. To kluczowe w przypadku wywożenia lub biodegradacji ścieków. W tym przypadku doskonale sprawdzą się specjalistyczne preparaty do szamb, które znajdują się w ofercie sklepu internetowe Biofos, czyli ekspertów w kwestii poprawy funkcjonowania i oczyszczania szamb i oczyszczalni ścieków.
Jak duże powinno być szambo?
Jaka powinność być wielkość szamba? W tej kwestii wiele zależy od ilości domowników, a także ilości wody, którą zużywają. Przyjmuje się się, że ilość ścieków to 95% ilości zużywanej wody. Z szacunków wynika, że przeciętnie jedna osoba zużywa około 150 litrów wody w ciągu dnia. Pojemność obliczana jest więc po pomnożeniu liczby domowników przez ilość powstających ścieków, a także czas przetrzymywania w zbiorniku.