Masz w perspektywie stworzenie własnego ogródka? Jeśli tak, to z pewnością nie ominie cię założenie trawnika, który jest nieodłącznym elementem ogrodu. Nieobce powinny być ci także czynności związane z jego pielęgnowaniem. Trawa, pomimo, że uznaje się nią za roślinę mało wymagającą i prostą w dbaniu, może przysporzyć trochę problemów. W tym artykule dowiesz się:
- jak długo wschodzi trawa,
- jaki gatunek trawy wybrać
- jakie są etapy wzrostu trawy,
- jak przyspieszyć kiełkowanie trawy,
- jak pielęgnować młody trawnik,
Odpowiednie zasianie i właściwa pielęgnacja trawy jest bardzo istotna z wielu przyczyn. Po pierwsze, otoczona pięknymi roślinami, dodaje ogrodowi walorów wizualnych, a także sprawia, że lepiej się w nim czujemy i łatwiej się relaksujemy na świeżym powietrzu.
Jak długo wschodzi trawa?
Jeżeli mamy w planach zakładanie trawnika, pierwszym pytaniem, które może się nasuwać, jest jak długo rośnie trawa. Standardowy czas wzrosty trawy wynosi 10-20 dni, a to, czy trawa wyrośnie po dziesięciu, czy po dwudziestu dniach, zależy od wielu czynników takich jak: warunki glebowe, termin, w którym sianie trawy ma miejsce, warunki pogodowe oraz rodzaj nasion trawy.
Warunki glebowe
Czas wzrostu trawy w dużej mierze zależy od rodzaju gleby, na której trawę siejemy. Istotnym elementem jest jej odczyn pH. Najlepszym pH gleby dla trawy jest pH pomiędzy 5,5, a 7. Drugim kryterium jest ilość kamieni oraz innych, zalegających w niej elementów (np. po budowie), ponieważ przeszkadzają one w procesie wzrostu trawy. Nie bez wpływu pozostaje także struktura gleby – najbardziej korzystną dla wzrostu trawy jest gleba o strukturze piaszczysto-glinianej.
Termin siania trawy i warunki pogodowe
Wschodzenie trawy uzależnione jest od terminu jej siania. To, jak rośnie trawa, zależny jest także od warunków pogodowych. Nasiona trawy przyjmują się do gleby najlepiej w okresie późnego lata i wczesnej jesieni (czyli mniej więcej między sierpniem, a październikiem) i to właśnie wtedy powinien nastąpić wysiew trawy. To właśnie wtedy w Polsce występują najlepsze warunki pogodowe do wzrostu trawy. Oczywiście trawę można zasiać także wiosną – jednak wtedy koniecznie sprawdź długoterminową prognozę pogody, aby nie zaskoczyły cię nagłe, wiosenne, ulewne deszcze, które z łatwością wypłuczą nasiona trawy. Zwróć także uwagę na wiosenne przymrozki, bowiem te także mogą być przeszkodą uniemożliwiającą wzrost trawy. Minimalna temperatura, która musi być na zewnątrz, aby nastąpiło kiełkowanie trawy, wynosi 6-8 stopni Celsjusza. Bardzo ważne jest także odpowiednie nawadnianie trawnika. Częstotliwość podlewania uzależniona jest w głównej mierze od wilgotności powietrza oraz wilgotności gleby. Należy pamiętać, aby trawę podlewać popołudniu,. kiedy słońce nie świeci tak mocno, aby nie poparzyło wilgotnych nasion.
Zobacz podobne artykuły:
Rodzaj trawy
Na wzrost trawy ma wpływ także jej rodzaj. Istnieje wiele rodzajów i mieszanek traw – jedne rosną szybciej, a inne wolniej, więc gatunek ma ogromny wpływ na to, jak rośnie trawa. Każda posiada także inną wytrzymałość i nada się w innych warunkach.
Jaki gatunek trawy wybrać?
Skoro już o gatunkach trawy mowa, warto wspomnieć o nich nieco więcej. Mieszanek traw jest bardzo dużo. Najpopularniejszą mieszanką w Polsce jest kostrzewa czerwona, chociaż popularnością cieszą się także: wiechlina łąkowa, kostrzewa owcza oraz rajgras angielski. Przy zakładaniu trawnika, należy pamiętać, aby nie stosować tylko jedną mieszankę traw, bowiem sprawi to, że trawnik będzie nieodporny na zmiany pogodowe.
Mieszanki traw tworzą różne rodzaje trawy. Do rodzajów traw zaliczają się:
- Trawa uniwersalna – Jest to rodzaj trawy najlepszy dla ogrodów, stosowany jest także w zwykłych trawnikach miejskich. W mieszance trawy uniwersalnej znajdują się najczęściej: rajgras angielski oraz kostrzewa czerwona.
- Trawa sportowa – jest to trawa bardziej wytrzymała, używana przy intensywnym używaniu trawnika. Szybko rośnie, ale wymusza regularne koszenie. W mieszance znajdują się najczęściej życica trwała, kostrzewa czerwona rozłogowa i wiechlina łąkowa.
- Trawa renowacyjna – Mieszankę traw renowacyjnych używa się przy uzupełnianiu trawnika. Trawę renowacyjną cechuje bardzo szybki wzrost.
- Trawy ozdobne – Jeżeli chcesz osiągnąć piękny zielony dywan, trawa ozdobna jest idealnym wyborem. Jest to rodzaj trawy słabo odporny na eksploatowanie i wymaga pielęgnacji z należytą starannością, ale za to wygląda po prostu przepięknie.
Przed założeniem trawnika, poznaj etapy wzrostu trawy
Pierwszym etapem wzrostu trawy jest oczywiście moment, w którym na odpowiednio przygotowanej glebę, zasiejemy nasiona traw. Następnie następuje kiełkowanie trawy – to jak długo kiełkuje trawa zależy od wymienionych i wspomnianych wcześniej czynników. Zwykle trwa to od dziesięciu, do dwudziestu dni. To, że na powierzchni pojawią się kiełki trawy, nie oznacza, że cały proces już się zakończył. Jest to okres, w którym młoda trawa wzmacnia się rozrastają się korzenie trawy. Po osiągnięciu przez trawnik wysokości 8 centymetrów, należy zrobić jej pierwsze koszenie. Noża kosiarki należy ustawić na wysokości minimalnie 5 centymetrów, aby trawnik nie uległ uszkodzeniu. W tym okresie zalecane jest także stosowanie nawozów. Ostatnim etapem jest stan uśpienia, który następuje podczas, tak zwanej, zimowej hibernacji, która ma miejsce od listopada, do marca. W tym czasie trawa nie rośnie i nieco ciemnieje.
Jak przyspieszyć kiełkowanie trawy?
Aby gęsta murawa w naszym, ogródku pojawiła się szybciej, należy podjąć odpowiednie kroki już przed zasianiem trawy. To, jak długo wschodzi trawa, zależy, tak jak była mowa wcześniej, od właściwości gleby, na której ma miejsce jej kiełkowanie. Tak więc, aby nasiona trawy rozwijały się w dobrych warunkach, należy pozbawić otaczającą ich przestrzeń oraz miejsce, w w którym mają być posiane, kamieni i innych odpadków. Aby jeszcze lepiej przygotować glebę pod sianie trawy, warto dodać do niej żwir i torf, bowiem właśnie na nich trawa rośnie najlepiej. Równie ważne jest spulchnienie ziemi za pomocą szpadla (w przypadku małych powierzchni) lub glebogryzarki (w przypadku dużych powierzchni.). Jeżeli zależy ci na dobrym wzroście, staraj się przeznaczyć na trawnik miejsca, które są dobrze oświetlone, bowiem w takich miejscach trawa rośnie najszybciej.
Jak dbać o młody trawnik?
Dbanie o trawę jest równie ważne, jak proces jej sadzenia. Pierwszym krokiem, który można podjąć, aby dopieścić swój trawnik, jest oczywiście nawożenie. Młode źdźbła do rozwoju potrzebują odpowiednich składników mineralnych – aby je uzupełnić, warto zastosować nawóz z dodatkiem siarczanu amonu. Nawożenie trawnika powinno mieć miejsce trzy razy do roku – w marcu, czerwcu i sierpniu.
Bardzo ważna dla dobrego wzrostu trawy jest wertykulacja trawnika, którą powinno robić się przynajmniej raz do roku. Polega ona na nacinaniu darni. Pionowe nacinanie powoduje, że z trawnika usuwana jest stara, obumarła trawa i niepożądany mech. Odpowiednim datą na wertukulację jest kwiecień, kiedy trawa odbudowuje się po okresie zimowym i roztopach. Wertykulację można przeprowadzić także na jesień, najlepiej pod koniec września, jednak nacięcia powinny być wtedy o wiele płytsze. Wertykulację wykonuje się za pomocą wertykulatora, który można wypożyczyć w specjalnej wypożyczalni.
Może się także zdarzyć, że nasz trawnik będzie potrzebował dodatkowego napowietrzenia. Oznaką, że jest ona konieczna, jest gwałtowne żółcienie trawy. Napowietrzenie trawnika nazywa się aeracją i polega na nakłuwaniu trawnika za pomocą specjalnych kolców. Przed posianiem trawy, spulchnia się ją, a jeżeli trawa jest już posiana, stosuje się właśnie aerację. Nakłuwanie darni za pomocą aeratora powoduje, że do korzeni trawy dociera zarówno więcej powietrza, jak i wody oraz stosowanego przez nas nawozu. Warto wspomnieć, że dzięki napowietrzaniu trawnika, jest on bardziej odporny na deptanie i przygniatanie. Aerację należy wykonać przynajmniej raz do roku – dokładni termin zależy od warunków atmosferycznych, bowiem gleba nie może być wtedy ani za sucha, ani za wilgotna.
Zobacz także:
Często na trawnikach pojawiają się chwasty, które nie tylko wyglądają mało estetycznie, ale także przeszkadzają w rozwoju trawy. W takim przypadku można spróbować pozbyć się ich przy pomocy agrowłókniny, którą należy przykryć miejsca, gdzie rosną chwasty.