Czy mak polny jest chroniony?

Czy mak polny jest chroniony?

Czy mak polny to roślina, której grozi wyginięcie i została objęta ochroną? Zdecydowanie nie.

Maki są w Polsce już od czasów neolitu i do dziś ich występowanie nie jest w żaden sposób zagrożone. Mak polny nie jest pod ochroną. Jest popularną rośliną, przez niektórych uważaną za chwast (na przykład na polach uprawnych). Jego status chwastu nie przeszkadza jednak licznym zwolennikom w celowej uprawie, co oznacza, że kwiat można spotkać w wielu ogrodach i na łąkach. Mak rośnie też dziko na rozległych terenach Polski. Mimo iż niektórzy pozbywają się tej rośliny jak problemu, nie jest to zagrożenie dla występowania gatunku w skali kraju. Poza ręką człowieka mak polny ma też kilku naturalnych wrogów.

Szkodniki atakujące mak

  • Mącznik rzekomy- powoduje białe plamy na liściach maku, a na płatkach pojawia się jasny nalot.
  • Zgorzel makowa- powoduje ciemnienie oraz osłabienie liści i łodyg.
  • Tuszel makowiec- insekt czyhający na kwiat maku.
  • Mszyca- dobrze znany wszystkim owad, który atakuje nie tylko róże.

Mączniki i zgorzele zwalcza się produktami grzybobójczymi, natomiast tuszele i mszyce- owadobójczymi. Należy pamiętać, że zainfekowane rośliny nie nadają się na kompost, ponieważ zarodniki szkodników mogą przetrwać.

Mak – nie tylko polny

Mak polny (papaver rhoeas) nie jest pod ochroną, jednak to nie jedyna odmiana tej rośliny. W naturze występuje również mak ogrodowy (papaver somniferum), wysoki i jednoroczny, mak wschodni (papaver oriental), wieloletnia odmiana o postrzępionych liściach, mak syberyjski (papaver nudicaule), którego cechą rozpoznawczą są różnokolorowe kwiaty, mak alpejski (papaver alpinum), niski, dwuletni, z żółtymi lub białymi płatkami. Wszystkie odmiany to popularne i łatwo dostępne rośliny. Żadna z nich nie jest pod ochroną.

Maku nie trzeba chronić, a czy należy chronić się przed makiem?

Mak polny to roślina wykorzystywana w ziołolecznictwie. Napar z suszu działa uspakajająco, rozkurczowo i przeciwbólowo. Ma również działanie wykrztuśne. Krwistoczerwone płatki można zbierać podczas kwitnienia, natomiast nasiona dojrzewają latem. Dopiero zerwany, ususzony i odpowiednio przygotowany mak polny traci swoje trujące właściwości. Ten ciągle rosnący w ziemi, posiada sporo substancji, które mogą zaszkodzić człowiekowi. Biały, mleczny sok (zawarty na całej długości rośliny) posiada w składzie trujące alkaloidy: readynę i papawerynę, a płatki kwiatu- antocyjan.

Mak polny nie jest chroniony ale czy jest legalny?

Nie jest tajemnicą, że w maku znajdują się substancje narkotyczne. Nie chodzi jednak o mak polny, a o inny gatunek- mak leczniczy. Uprawa maku polnego nie jest w żaden sposób ograniczona prawnie, natomiast hodowanie maku leczniczego (zwanego inaczej, jak na ironię- uprawnym) jest w Polsce nielegalne (bez specjalnego zezwolenia) ze względu na zawartość związków psychoaktywnych. Należy mieć to na uwadze kupując nasiona maku, ponieważ- paradoksalnie- handel nasionami maku leczniczego jest dozwolony, zabroniony jest tylko wysiew, a raczej posiadanie rosnącej odmiany. Do odpowiedzialności karnej pociąga się nawet osoby, u których bezwiednie wystąpił samosiew tej rośliny.

grunner narzedzia
Ogród

Narzędzia dla sadowników – jaką pełnią rolę w pracy?

Narzędzia przy pracach sadowniczych są znane już od niepamiętnych czasów. Na przestrzeni wieków były udoskonalane, aby jak najbardziej odciążyć sadowników. Praca w sadzie przy zastosowaniu odpowiednich narzędzi nie musi być żmudna i męcząca. Wystarczy dostosować odpowiednie maszyny do rodzaju pracy.  Jakie narzędzia stosuje się w sadzach? Od niepamiętnych czasów narzędzia w sadach takie jak sierpy […]

Czytaj więcej
nowe rodzaje roslin
Ogród

Nowe odmiany roślin?

Rozwój sektora rolno-spożywczego w dużej mierze uzależniony jest od tworzenia nowych odmian roślin. Co to oznacza w praktyce i czym wyróżniają się takie rośliny? Tego dowiecie się z treści tego artykułu. Hodowla twórcza – co to takiego? Tworzenie nowych odmian roślin fachowo określa się pojęciem hodowli twórczej lub hodowli właściwej. Metodami, które są stosowane przy […]

Czytaj więcej
Czy żmijowiec zwyczajny jest trujący?
Aktualności Ogród

Czy żmijowiec zwyczajny jest trujący?

Ogród to fantastyczne miejsce, w którym można wypocząć i przy okazji da się też podziwiać cudne i pachnące rośliny. Dobrze jest jednak wiedzieć, które kwiaty sadzić w swoim ogrodzie, by nie okazały się one trujące lub szkodliwe dla nas i zwierząt, które ma się na gospodarstwie. Warto zatem wiedzieć, czy żmijowiec zwyczajny może być trujący […]

Czytaj więcej