Narzędzia dla sadowników – jaką pełnią rolę w pracy?

grunner narzedzia

Narzędzia przy pracach sadowniczych są znane już od niepamiętnych czasów. Na przestrzeni wieków były udoskonalane, aby jak najbardziej odciążyć sadowników. Praca w sadzie przy zastosowaniu odpowiednich narzędzi nie musi być żmudna i męcząca. Wystarczy dostosować odpowiednie maszyny do rodzaju pracy. 

Jakie narzędzia stosuje się w sadzach?

Od niepamiętnych czasów narzędzia w sadach takie jak sierpy i kosy były na porządku dziennym.  Wysokiej jakości narzędzia dla sadowników to udana inwestycja w przyszłość.

Aby sukcesywnie zajmować się sadem będą potrzebne narzędzia dla sadowników. Podstawowymi sprzętami będą pługi, kultywatory czy glebogryzarki- dzięki nim przygotowujemy glebę do sadzenia drzewek owocowych. Dysponując dobrym budżetem weźmy pod uwagę również zakup traktorka, pod który można podczepiać opryskiwacz do środków chroniących rośliny przed pleśnią czy grzybem.  Nie zapominajmy również o szpadli, grabiach, piłach do gałęzi, sekatorze, nożycach, kosiarce, drabinach, skrzyniach.  Narzędzia dla sadowników pełnią ogromną rolę przy hodowaniu owoców. To dzięki nim można przygotować podłoże i dbać o drzewka tak, aby zbiory były najwyższej jakości.

Uprawa sadu- czy można zacząć samodzielnie?

Chcąc zacząć uprawiać własne owoce podstawą będzie zakupienie chociażby podstawowych narzędzi, które będą sukcesywnie ułatwiały pracę w sadzie. Nie należy również zapominać o nawozach i opryskach, które będą zabezpieczały drzewka przed insektami i chorobami. Warto stawiać na hurtowych dostawców aby u nich kupować zarówno niezbędne sprzęty, jak i sadzonki. Warto pytać fachowców o uzdatnianie gleby i jakimi środkami to zrobić. 

Czy warto być sadownikiem? Czy to się opłaca?

Nawet praca, która może wydawać się lekka i przyjemna niesie ze sobą szereg wyrzeczeń i poświęceń. Hodowla jabłek czy gruszek to w dużym stopniu zdawanie się na siły natury. Udane zbiory to w 50% sukcesu warunków atmosferycznych. Aby zbiory były udane są potrzebne czynniki takie jak słońce, deszcz czy też sprzyjająca temperatura. Hodowcom owoców zagrażają również choroby oraz insekty, z którymi można walczyć za pomocą oprysków czy innych ogólnie znanych metod. Narzędzia dla sadowników w dużym stopniu przyczyniają się do udanych zbiorów nie tylko jabłek ale i innych owoców, które rosną na drzewach. Aby wybrać odpowiednie należy zastanowić się nad tym, jak duży ma być sad, jakie drzewka będziemy hodować? Będą one dla własnego użytku czy na handel? Jedno jest pewne – zawsze można o pomoc zwrócić się do osób, które pracują w specjalistycznych sklepach i poprosić je o radę. 

nowe rodzaje roslin
Ogród

Nowe odmiany roślin?

Rozwój sektora rolno-spożywczego w dużej mierze uzależniony jest od tworzenia nowych odmian roślin. Co to oznacza w praktyce i czym wyróżniają się takie rośliny? Tego dowiecie się z treści tego artykułu. Hodowla twórcza – co to takiego? Tworzenie nowych odmian roślin fachowo określa się pojęciem hodowli twórczej lub hodowli właściwej. Metodami, które są stosowane przy […]

Czytaj więcej
Czy żmijowiec zwyczajny jest trujący?
Aktualności Ogród

Czy żmijowiec zwyczajny jest trujący?

Ogród to fantastyczne miejsce, w którym można wypocząć i przy okazji da się też podziwiać cudne i pachnące rośliny. Dobrze jest jednak wiedzieć, które kwiaty sadzić w swoim ogrodzie, by nie okazały się one trujące lub szkodliwe dla nas i zwierząt, które ma się na gospodarstwie. Warto zatem wiedzieć, czy żmijowiec zwyczajny może być trujący […]

Czytaj więcej
Kiedy kwitnie Żmijowiec zwyczajny
Aktualności Ogród

Żmijowiec zwyczajny – jak wygląda, kiedy kwitnie i na co pomaga?

Żmijowiec zwyczajny – jak wygląda kiedy kwitnie i na co pomaga? Żmijowiec zwyczajny (Echium vulgare L.) jest śliczną rośliną o niebieskich kwiatkach. W porze kwitnienia, która ciągnie się przez całe lato, unoszą się nad nim roje owadów na czele z pszczołą miododajną. Jest pospolity na terenie całego kraju i nadaje się do uprawy w ogrodzie. Skąd ta […]

Czytaj więcej