Narzędzia dla sadowników – jaką pełnią rolę w pracy?

grunner narzedzia

Narzędzia przy pracach sadowniczych są znane już od niepamiętnych czasów. Na przestrzeni wieków były udoskonalane, aby jak najbardziej odciążyć sadowników. Praca w sadzie przy zastosowaniu odpowiednich narzędzi nie musi być żmudna i męcząca. Wystarczy dostosować odpowiednie maszyny do rodzaju pracy. 

Jakie narzędzia stosuje się w sadzach?

Od niepamiętnych czasów narzędzia w sadach takie jak sierpy i kosy były na porządku dziennym.  Wysokiej jakości narzędzia dla sadowników to udana inwestycja w przyszłość.

Aby sukcesywnie zajmować się sadem będą potrzebne narzędzia dla sadowników. Podstawowymi sprzętami będą pługi, kultywatory czy glebogryzarki- dzięki nim przygotowujemy glebę do sadzenia drzewek owocowych. Dysponując dobrym budżetem weźmy pod uwagę również zakup traktorka, pod który można podczepiać opryskiwacz do środków chroniących rośliny przed pleśnią czy grzybem.  Nie zapominajmy również o szpadli, grabiach, piłach do gałęzi, sekatorze, nożycach, kosiarce, drabinach, skrzyniach.  Narzędzia dla sadowników pełnią ogromną rolę przy hodowaniu owoców. To dzięki nim można przygotować podłoże i dbać o drzewka tak, aby zbiory były najwyższej jakości.

Uprawa sadu- czy można zacząć samodzielnie?

Chcąc zacząć uprawiać własne owoce podstawą będzie zakupienie chociażby podstawowych narzędzi, które będą sukcesywnie ułatwiały pracę w sadzie. Nie należy również zapominać o nawozach i opryskach, które będą zabezpieczały drzewka przed insektami i chorobami. Warto stawiać na hurtowych dostawców aby u nich kupować zarówno niezbędne sprzęty, jak i sadzonki. Warto pytać fachowców o uzdatnianie gleby i jakimi środkami to zrobić. 

Czy warto być sadownikiem? Czy to się opłaca?

Nawet praca, która może wydawać się lekka i przyjemna niesie ze sobą szereg wyrzeczeń i poświęceń. Hodowla jabłek czy gruszek to w dużym stopniu zdawanie się na siły natury. Udane zbiory to w 50% sukcesu warunków atmosferycznych. Aby zbiory były udane są potrzebne czynniki takie jak słońce, deszcz czy też sprzyjająca temperatura. Hodowcom owoców zagrażają również choroby oraz insekty, z którymi można walczyć za pomocą oprysków czy innych ogólnie znanych metod. Narzędzia dla sadowników w dużym stopniu przyczyniają się do udanych zbiorów nie tylko jabłek ale i innych owoców, które rosną na drzewach. Aby wybrać odpowiednie należy zastanowić się nad tym, jak duży ma być sad, jakie drzewka będziemy hodować? Będą one dla własnego użytku czy na handel? Jedno jest pewne – zawsze można o pomoc zwrócić się do osób, które pracują w specjalistycznych sklepach i poprosić je o radę. 

Aktualności Ogród Trendy

Modrzew na pniu – zimowa ozdoba ogrodu

Modrzew, szczególnie jego odmiany szczepione na pniu, stanowi wyjątkową dekorację ogrodową, która zimą przyciąga wzrok swoją niezwykłą formą i barwą. Ten iglasty gatunek, mimo że zrzuca igły na zimę, zachowuje swój dekoracyjny charakter, dzięki czemu jest ceniony przez ogrodników i projektantów krajobrazu. W tym artykule przyjrzymy się bliżej, jak uprawiać i pielęgnować modrzew na pniu, […]

Czytaj więcej
A bee near the flowers of a lacy phacelia
Dom i balkon Ogród Trendy

Siew Facelii na zimę – przewodnik dla pasjonatów ogrodnictwa

Facelia jest rośliną, która zyskała uznanie wśród rolników i ogrodników nie tylko ze względu na swoje piękne, błękitne kwiaty, ale również ze względu na liczne korzyści, jakie przynosi uprawa tej rośliny. Siew facelii na zimę może być świetnym sposobem na przygotowanie gleby pod przyszłe uprawy, a także na przyciągnięcie pszczół i trzmieli do ogrodu. W […]

Czytaj więcej
Green leaf plant
Dom i balkon Ogród Trendy

Tajemnice zimozielonych skarbów ogrodu – niskie krzewy zimozielone ozdobne

Wśród zielonych zakątków naszych ogrodów, balkonów czy tarasów, niskie krzewy zimozielone stanowią prawdziwe klejnoty. Ich niezmienna barwa przez cały rok jest jak obietnica wiosny nawet w najchłodniejsze zimowe dni. Te rośliny nie tylko zdobią, ale również tworzą efektowne kompozycje, które zachwycają swoją formą i kolorystyką. Krzew zimozielony – mały, ale wspaniały Irga – niska i […]

Czytaj więcej