Dzwonki to jedne z najbardziej rozpoznawalnych roślin kwitnących w Polsce. Ich kwiaty przypominające lampiony w odcieniach błękitów, lekkiego lila, a czasem białych, cieszą oczy przez większość lata i w różnych środowiskach. W Polsce rodzina dzwonkowatych ma szeroką, wielogatunkową reprezentację, gromadząc gatunki od całkiem malutkich po okazałe. Do tych ostatnich zalicza się rzadko spotykany dzwonek jednostronny. Ta kwitną latem bylina, ceni sobie gliniaste podłoże zasobne w azot, zatem szukać w stanie dzikim, można jej w miejscach spełniających te kryteria.
Dzwonek jednostronny w ogrodzie.
Ta urodziwa bylina o wysokości sięgającej w gatunku botanicznego, nawet do 120 cm wysokości, ceniona jest szczególnie przez zwolenników ogrodów naturalistycznych. Świetnie czuje się zarówno na stanowiskach nasłonecznionych, jak i lekko zacienionych. Kwitnie w czerwcu i lipcu, ale również poza tym okresem, jego sercowate, podłużne liście stanowią ozdobę nasadzeń. Odmiany uprawne dostępne są w szerokiej gamie rozmiarów, zaczynających się już od 20 cm wysokości z pędem kwiatostanowym, zatem nawet posiadacze malutkich ogrodów, czy osoby chcące udekorować tarasy, znajdą tu coś dla siebie. Tę piękną roślinę można uprawiać jako:
– samodzielne nasadzenie
– część kompozycji, szczególnie w ogrodach naturalistycznych
– jako ozdobę balkonów i tarasów.
– element ogrodów skalnych w ich bardziej zacienionej części.
– obsadzania brzegów oczek wodnych
Jak widać, dzwonek jednostronny ma szerokie zastosowanie w ogrodnictwie. To nie jedyna zaleta tej niezwykłej rośliny.
Przysmak z natury
Wielbiciele dzikiej kuchni, na pewno ucieszą się z wiadomości, że dzwonek jednostronny nie tylko pięknie wygląda i to przez cały okres wegetacji, ale jest też jadalny. Konkretnie jadalne są jego grube, mięsiste kłącza. Dawniej uprawiany był jako warzywo. Obecnie, kiedy etnobotanika przeżywa swój renesans, chętnie sięgają po niego osoby zajmujące się survivalem, bush-craftem i innymi formami rekreacyjnego przygotowania do przeżycia w warunkach naturalnych. Jednak nie tylko. Dzwonek jednostronny z powodzeniem można uprawiać, również pomagając mu przetrwać na stanowiskach naturalnych i pozyskując tyle, ile jest faktycznie potrzebne, z dbałością o stanowisko. Kłącza można dodawać do sałatek, po uprzednim, lekkim obgotowaniu. Świetnie komponują się z miodem i pomarańczami, a także rabarbarem. Są również dobrym dodatkiem do zup i sosów. Dla wegetarian i wegan mogą być podstawą lub dodatkiem do dania głównego. Korzenie mają delikatny, lekko orzechowy, słodkawy smak, określany jako przyjemny.
Dzwonek jednostronny to jedna z mało znanych bylin, zdecydowanie zasługujących na bliższą uwagę. Można go uprawiać w celach ozdobnych, jako warzywo, a także podziwiać i zbierać na stanowiskach naturalnego występowania. W każdym z przypadków zachwyca nie tylko wyglądem, ale też odpornością, a czasem i smakiem.