Czarnuszka siewna

Czarnuszka siewna (Nigella sativa) jest rośliną jednoroczną o białych lub niebieskich kwiatach i delikatnych pierzastych listkach. Ta niewielka, choć jeśli jej się dokładnie przyjrzeć, śliczna roślinka kryje w sobie wielką moc. Jako pierwsi poznali się na niej starożytni Egipcjanie, którzy używali jej jako przyprawy, leku i kosmetyku. Wspominają ją Biblia i Talmud, co musi robić wrażenie i co dowodzi zarazem, jak wielkim cieszyła się poważaniem w oczach ludzi z tamtej epoki.

 

Czarnuszka, bo rodzi czarne jak węgiel nasiona

Czarnuszka siewna w stanie naturalnym występuje w Iraku i niektórych krajach w basenie Morza Śródziemnego. W Polsce jest uprawiana, również na skalę przemysłową, tyle że na niewielką skalę.  Surowcem są nasiona czarnuszki, które w miarę dojrzewania stają się czarne, stąd zresztą pochodzi polska nazwa tej rośliny. Jeszcze do niedawna pieczywo z czarnuszką oferowała każda szanująca się piekarnia, dziś tak już nie jest. Doprawdy, trzeba się nieźle nachodzić, żeby znaleźć chleb czy bułkę z czarnuszką. Szkoda!

Co zawierają nasionka czarnuszki i na co pomagają?

Czarnuszka siewna dziś jest przedmiotem licznych badań. Może i nie „lekiem na wszystkie choroby oprócz śmierci”, jak podobno mawiał o niej Mahomet, ale w czarnych jak węgiel kanciastych nasionkach czarnuszki znaleziono wiele cennych dla zdrowia związków. Przede wszystkim są to zdrowe tłuszcze, deficytowe w przeciętnej diecie, których roli dla zdrowia nie da się przecenić. A jako że nasiona czarnuszki są w połowie tłuszczem, tłoczy się z nich wartościowy olej.

Nasiona czarnuszki wywierają korzystny wpływ na pracę układu odpornościowego. Zwiększają produkcję żółci, działają moczopędnie, przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo, przeciwzapalnie i obniżają poziom cukru we krwi. Wraz z nasionami kopru, kminku i anyżu zaleca się je matkom karmiącym. Zewnętrznie napary stosuje się w niektórych chorobach skóry, w tym w atopowym zapaleniu skóry, grzybicy i trądziku. Olej z czarnuszki jest doskonałym kosmetykiem. Przyjmowany wewnętrznie wzmacnia włosy i paznokcie.

Czarnuszka w ogródku

Czarnuszkę można i warto posiać ogródku. Najlepiej zrobić to na przełomie marca i kwietnia. Nasiona sieje się płytko wprost do gruntu w rzędy co 40 cm i przykrywa lekko glebą. Z uwagi na powolny wzrost, czarnuszka wymaga starannego odchwaszczania. Nasiona, które znajdują się w mieszkach, zaczynają brunatnieć pod koniec sierpnia, a we wrześniu są już gotowe do zbioru. Mieszki suszy się, po czym rozkrusza, wydobywając z nich czarne nasionka.

Nasiona czarnuszki mają korzenny przypominający nieco gałkę muszkatołową. Dodaje się je jako przyprawę do serów i tłustych mięs, a także posypuje nią chleb, bułki i paszteciki. Stanowią dobre zastępstwo dla czarnego pieprzu w diecie wykluczającej ostre przyprawy. Listki czarnuszki są jadalne i są bardzo dobrym źródłem witaminy C.

 

Orange lanterns physalis among green leaves
Byliny Katalog Roślin

Miechunka rozdęta (Physalis alkekengi)

Poznajcie z nami tajemnice Miechunki rozdętej, pięknej rośliny o przepięknych, pomarańczowych lampionach. Idealna do ogrodu!

Czytaj więcej
żółcień właściwy
Byliny Katalog Roślin

Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare)

Odkryj uroki Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare) – kwiat pełen wdzięku, idealny dla Twojego ogrodu.

Czytaj więcej
Spikes of crimson red flowers of alum root, Heuchera 'Firebird', in cottage garden border. Background of blurred Iris leaves and dark purple foliage.
Byliny Katalog Roślin

Żurawka drżączkowata 'Titania’ (Heuchera x brizoides 'Titania’)

Odkryj urok Żurawki drżączkowatej 'Titania’ – rośliny ozdobnej idealnej do twojego ogrodu. Piękna, łatwa w uprawie i niezwykle dekoracyjna.

Czytaj więcej