Aksamitka (Tagetes L.) to nic innego, jak rodzaj roślin jednorocznych, które należą do rodziny astrowatych. Wśród najpopularniejszych gatunków wyróżnia się: aksamitka drobna (Tagetes minuta), aksamitka Lemmona (Tagetes lemmonii A. Gray), aksamitka lśniąca (Tagetes lucida), aksamitka rozpierzchła (Tagetes patula L.), aksamitka wąskolistna (Tagetes tenuifolia Cav., syn. T. signata Bartl.), aksamitka wzniesiona (Tagetes erecta L.).
Najważniejsze informacje o aksamitce
Roślina ta występu zarówno w klimacie tropikalnym, jak i umiarkowanym. Jednak najbardziej zróżnicowane rodzaje spotkać można na obszarach Meksyku. Z kolei w Polsce aksamitki uprawiane są przede wszystkim jako rośliny ozdobne. Głównym powodem jest tu fakt, iż aksamitki to rośliny nadzwyczaj łatwe w uprawie, a ich kolejnym niekwestionowanym atutem jest fakt, iż z łatwością dostosowują się do większości rodzajów gleb ogrodowych. Warto wspomnieć jednocześnie o tym, że kwiaty te zdecydowanie lepiej czują się w pełnym nasłonecznieniu. Jednak podczas uporczywych i długotrwałych upałów należy pamiętać o obfitym i regularnym nawodnieniu – dotyczy to także okresów suszy. Przypomnijmy również o tym, że w związku z tym, iż aksamitki są roślinami o tropikalnych korzeniach, są niebywale wrażliwe na mróz i niekorzystne warunki pogodowe.
Najwyższa pora, aby nieco bliżej przyjrzeć się poszczególnym rodzajom zastosowań tych roślin, ponieważ funkcja ozdobna – nie tylko pomieszczeń czy przydomowych rabat kwiatowych, ale również potraw jak, chociażby sałatek, to zaledwie niewielka część, jaką można im przypisać. Inne, o których należy niewątpliwie wspomnieć to m.in. roślina lecznicza czy roślina stosowana w kosmetyce.