Aksamitka

Aksamitka

Aksamitka (Tagetes L.) to nic innego, jak rodzaj roślin jednorocznych, które należą do rodziny astrowatych. Wśród najpopularniejszych gatunków wyróżnia się: aksamitka drobna (Tagetes minuta), aksamitka Lemmona (Tagetes lemmonii A. Gray), aksamitka lśniąca (Tagetes lucida), aksamitka rozpierzchła (Tagetes patula L.), aksamitka wąskolistna (Tagetes tenuifolia Cav., syn. T. signata Bartl.), aksamitka wzniesiona (Tagetes erecta L.).

Najważniejsze informacje o aksamitce

Roślina ta występu zarówno w klimacie tropikalnym, jak i umiarkowanym. Jednak najbardziej zróżnicowane rodzaje spotkać można na obszarach Meksyku. Z kolei w Polsce aksamitki uprawiane są przede wszystkim jako rośliny ozdobne. Głównym powodem jest tu fakt, iż aksamitki to rośliny nadzwyczaj łatwe w uprawie, a ich kolejnym niekwestionowanym atutem jest fakt, iż z łatwością dostosowują się do większości rodzajów gleb ogrodowych. Warto wspomnieć jednocześnie o tym, że kwiaty te zdecydowanie lepiej czują się w pełnym nasłonecznieniu. Jednak podczas uporczywych i długotrwałych upałów należy pamiętać o obfitym i regularnym nawodnieniu – dotyczy to także okresów suszy. Przypomnijmy również o tym, że w związku z tym, iż aksamitki są roślinami o tropikalnych korzeniach, są niebywale wrażliwe na mróz i niekorzystne warunki pogodowe.

Najwyższa pora, aby nieco bliżej przyjrzeć się poszczególnym rodzajom zastosowań tych roślin, ponieważ funkcja ozdobna – nie tylko pomieszczeń czy przydomowych rabat kwiatowych, ale również potraw jak, chociażby sałatek, to zaledwie niewielka część, jaką można im przypisać. Inne, o których należy niewątpliwie wspomnieć to m.in. roślina lecznicza czy roślina stosowana w kosmetyce.

Chili peppers (also chile, chile pepper, chilli pepper, or chilli, Latin: Capsicum annuum) in the green garden. Red color peppers. Close up photo.
Do wnętrz Katalog Roślin

Papryka ozdobna / Pieprzowiec roczny / Pieprz turecki (Capsicum annuum)

Odkryj urok Papryki ozdobnej / Pieprzowca rocznego / Pieprza tureckiego – rośliny idealnej do upiększenia przestrzeni ogrodowej.

Czytaj więcej
Beaucarnea recurvata or Nolina recurvata plant
Do wnętrz Katalog Roślin

Beukarnea wygięta / Nolina wygięta / Noga słonia (Beaucarnea recurvata syn. Nolina recurvata)

Wszystko o Beukarnea wygięta / Nolina wygięta / Noga słonia – jak pielęgnować, podlewać oraz jakie wybrać stanowisko.

Czytaj więcej
Potted African Violet (Saintpaulia ionantha)
Do wnętrz Katalog Roślin

Fiołek afrykański / Sępolia fiołkowa (Saintpaulia ionantha)

Poznaj sekrety uprawy Fiołka afrykańskiego / Sępolii fiołkowej (Saintpaulia ionantha) – odmiany, pielęgnacja, porady dla hodowców.

Czytaj więcej