Aloes

Aloes lub inaczej Aloe vera jest to rodzaj jednoliściennych sukulentów liściowych. Rośliny te charakterystyczne są dla Półwyspu Arabskiego, Afryki i Madagaskaru. Najbardziej typowym i charakterystycznym gatunkiem jest Aloë perfoliata L. Jeżeli chodzi o Polskę, to aloes uprawiany jest w doniczkach. To doskonały moment, aby przyjrzeć się nieco bliżej kwestiom wizualnym, ponieważ jak powszechnie wiadomo, jest to roślina niebywale charakterystyczna i unikatowa. Pędy są rozgałęzione lub nierozgałęzione, a dodatkowo zakończone liśćmi, w których zawarty jest miąższ, a w zasadzie sok mleczny – ten zwykle przybiera dwa typy zabarwienia: żółtawy lub brązowy. Warto wspomnieć jednocześnie o tym, że liście zakończone są kolczastymi brzegami – niejednokrotnie wyczuwalny jest na nich także woskowaty nalot.

Warto wspomnieć również o tym, że aloes jest rośliną, która rozmnażana jest na dwa sposoby – wegetatywnie oraz poprzez nasiona. Pragniemy zauważyć jednocześnie, że wszystkie gatunki aloesu poza wspomnianym już Aloe Vera, czyli aloesu zwyczajnego znajdują się pod ścisłą ochroną przepisów CITES.

Aloes – zastosowanie

Najwyższa pora, by przyjrzeć się nieco bliżej zastosowaniom aloesu, a te są bardzo mocno zróżnicowane. Roślina ta cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno w kosmetyce, jak i medycynie i znacznie więcej. I tak w kwestiach leczniczych warto wspomnieć o oleju aloesowym, który we współczesnej medycynie cieszy się gigantycznym zainteresowaniem. Sok zaaplikowany bezpośrednio na ranę może w znaczącym stopniu przyspieszyć gojenie ran. Z kolei aloes zwyczajny spotkać można również w kosmetyce – jako składnik preparatów dedykowanych do leczenia skóry i zmian trądzikowych. Ten doskonale sprawdzi się również w codziennej pielęgnacji wszystkich typów włosów. Ponadto kosmetyki zawierające w składzie aloes doskonale sprawdzą się podczas codziennej pielęgnacji każdego typu skóry w tym m.in. suchej czy wrażliwej. Niekiedy zdarza się jednak, że składnik ten odpowiadać może za pojawienie się pokrzywki, silnego świądu lub wysypki.

Aloes – bogactwo dobroczynnych składników

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż aloes zawiera szereg dobroczynnych dla zdrowia urody i ogólnego samopoczucia składników. Wśród najkorzystniejszych wymienić można witaminy jak, chociażby witaminę A, C oraz E, a także przeciwutleniacze, witaminę B12, cholinę czy kwas foliowy. Ponadto zawiera także enzymy – 8 – aliiazę, alkaliczną fosfatazę, amylazę, bradykinazę, karboksypeptydazę, katalazę, celulazę, lipazę i peroksydazę. Wspomnijmy jeszcze o tym, że aloes jest prawdziwą skarbnicą chromu, wpadnia, selenu, magnezu, cynku, potasu, a także sodu.

Orange lanterns physalis among green leaves
Byliny Katalog Roślin

Miechunka rozdęta (Physalis alkekengi)

Poznajcie z nami tajemnice Miechunki rozdętej, pięknej rośliny o przepięknych, pomarańczowych lampionach. Idealna do ogrodu!

Czytaj więcej
żółcień właściwy
Byliny Katalog Roślin

Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare)

Odkryj uroki Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare) – kwiat pełen wdzięku, idealny dla Twojego ogrodu.

Czytaj więcej
Spikes of crimson red flowers of alum root, Heuchera 'Firebird', in cottage garden border. Background of blurred Iris leaves and dark purple foliage.
Byliny Katalog Roślin

Żurawka drżączkowata 'Titania’ (Heuchera x brizoides 'Titania’)

Odkryj urok Żurawki drżączkowatej 'Titania’ – rośliny ozdobnej idealnej do twojego ogrodu. Piękna, łatwa w uprawie i niezwykle dekoracyjna.

Czytaj więcej