Alstromeria / Alstremeria (Alstroemeria)

Closeup view of colorful and exotic red orange and yellow flowers of alstroemeria aka Peruvian lily or lily of the Incas blooming outdoors in garden

Rodzaj alstremeria, znany też jako krasnolica (łac. Alstroemeria), pochodzi z Ameryki Południowej i Środkowej. Ta roślina bywa nazywana lilią Inków (ang. Peruvian lily). Ma ponad 60 gatunków i wiele odmian, charakteryzujących się pięknymi kwiatami.

Można ją hodować pod osłonami, by mieć kwiaty do wazonu. Może też pięknie rosnąć w ogrodzie przez kilka sezonów. A w Polsce dawniej widywano ją przede wszystkim w donicach na balkonach. Dzisiaj nowe odmiany alstremerii są bardziej odporne na mróz.

Aby dobrze rósł, potrzebuje bardzo słonecznego stanowiska albo półcień. Gleba, na której rośnie, powinna być żyzna, wilgotna i lekko kwaśna.

Oto dane przedstawione w formie tabeli:

KategoriaOpis
DEKORACYJNOŚĆkwiaty
GLEBAżyzna, próchniczna, przepuszczalna
KOLOR KWIATÓWbiałe, kremowe, żółte, pomarańczowe, łososiowe, czerwone, różowe, fioletowe, liliowe, zielonkawe, wielobarwne
KWIATOSTANbaldachogrono
ODCZYN GLEBYlekko kwaśna
OWOCEtorebka
POKRÓJwzniesiony
ZAPACHkwiaty
WYSOKOŚĆok. 70 cm
OKRES KWITNIENIAczerwiec (VI), lipiec (VII), sierpień (VIII), wrzesień (IX), październik (X)
WILGOTNOŚĆgleba umiarkowanie wilgotna
STANOWISKOpółcień
ZASTOSOWANIErabaty, miejsca eksponowane, w grupie, ogrody przydomowe, pojemniki, kwiat cięty, bukiety

Wymagania i uprawa

Alstroemeria, jako lilia Inków, to piękna bylina. Możemy ją hodować na dwóch sposobach – ogrodzie lub w donicach. By zapewnić jej dobre warunki, należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach.

Stanowisko: Alstroemeria lubi miejsca od słonecznych po półcieniste, chronione przed wiatrem. Najważniejsze jest, by miała światło, ale nie było przypalone przez słońce.

Gleba: Roślina potrzebuje żyznej, próchniczej gleby, nieco kwaśnej. Gleba powinna być wilgotna, ale musi też dobrze przepuszczać wodę, by nie zalać korzeni.

Sadzenie: Podczas sadzenia wykopujemy dołek 30 x 30 x 30 cm. Na dnie warto położyć warstwę obornika lub ziemi kompostowej. Przy gliniastych glebach pomaga też gruboziarnisty żwir dla lepszego drenażu.

Pielęgnacja: Do pielęgnacji alstremerii włącza się regularne podlewanie, głównie w słoneczne dni czy okresy suszy. Wiosną nawozimy ją nawozem wieloskładnikowym. Po kwitnieniu usuwamy przekwitłe pędy, co pomaga zwiększyć liczbę nowych kwiatów.

Ochrona przed zimą: Na zimę roślinę przycinamy do 5 cm i okrywamy grubą warstwą kory. Te w doniczkach przenosimy do chłodnych miejsc, blisko 0°C.

uprawa alstremerii

Systematyczna opieka o naszych alstremeriach pozwoli cieszyć się ich pięknymi kwiatami długo i wspaniale przez cały sezon.

Pielęgnacja

Alstremeria, by dobrze rosła, musi być regularnie pielęgnowana. Niżej znajdziesz kluczowe informacje na temat opieki nad nią.

Podlewanie

Pamiętaj o częstym podlewaniu alstremerii, zwłaszcza kiedy jest sucho. Lubi ona lekkie podłoże, które schnie szybko. Monitoruj wilgotność gleby i podlewaj, kiedy jest to potrzebne.

Dbaj, by ziemia była wilgotna, ale nie mokra. Unikaj zarówno przesuszania, jak i moczenia korzeni rośliny.

Nawożenie

Ściśle podążaj za nawożeniem, aby alstroemeria była piękna i pełna kwiatów. Wiosną użyj nawozu wieloskładnikowego o spowolnionym działaniu.

Dobre nawożenie dostarczy roślinie składników odżywczych. To pomoże jej rosnąć silniej i dłużej kwitnąć.

Przycinanie

Zbędne pędy po przekwitnięciu należy usuwać. To sprawi, że roślina zacznie tworzyć nowe pędy i dłużej będzie kwitnąć.

Przytnij takie pędy u nasady. Usuwaj też pędy naruszone lub chore, by utrzymać alstremerię zdrową.

Zabezpieczenie przed mrozem

Roślina sama jest odporna na mróz. Mimo to, warto ją zabezpieczyć na zimę. Obetnij pędy 5 cm nad ziemią.

Owiń korę – ochroni to przed ujemnymi temperaturami. W pojemniku przenieś alstremerię do chłodnego miejsca przed mrozem.

Chodząc o alstremerię, nie zapominaj o jej pielęgnacji. Dzięki temu będzie rosła zdrowo, kwitła obficie i ozdobi Twój ogród pięknymi kwiatami.

Pielęgnacja alstremerii

Zastosowanie

Alstroemeria dodaje uroku w ogrodach czy bukietach. Nadaje się do uprawy w ogródkach przydomowych. Tworzy piękne układy razem z innymi roślinami. Można ją także sadzić w donicach na balkonie.

Kwiaty alstroemerii są kolorowe i efektowne. Świetnie prezentują się w bukietach. Kwitną od czerwca do października. Niektóre odmiany są nawet mrozoodporne – idealne na polskie warunki.

Odmiana Indian Summer zdobyła Grand Prix na Gardenia 2020. Inne także bywały wyróżnione. To świadczy o ich dekoracyjności. Alstroemeria cieszy się dużą popularnością wśród ogrodników.

Jej zastosowanie jest szerokie. Możemy ozdobić nią ogród, bukiet czy doniczkę. Umożliwia tworzenie przepięknych aranżacji. Taki widok można podziwiać przez długie miesiące.

Orange lanterns physalis among green leaves
Byliny Katalog Roślin

Miechunka rozdęta (Physalis alkekengi)

Poznajcie z nami tajemnice Miechunki rozdętej, pięknej rośliny o przepięknych, pomarańczowych lampionach. Idealna do ogrodu!

Czytaj więcej
żółcień właściwy
Byliny Katalog Roślin

Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare)

Odkryj uroki Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare) – kwiat pełen wdzięku, idealny dla Twojego ogrodu.

Czytaj więcej
Spikes of crimson red flowers of alum root, Heuchera 'Firebird', in cottage garden border. Background of blurred Iris leaves and dark purple foliage.
Byliny Katalog Roślin

Żurawka drżączkowata 'Titania’ (Heuchera x brizoides 'Titania’)

Odkryj urok Żurawki drżączkowatej 'Titania’ – rośliny ozdobnej idealnej do twojego ogrodu. Piękna, łatwa w uprawie i niezwykle dekoracyjna.

Czytaj więcej