Aranżacja ogrodu może stanowić nie lada wyzwanie. To proces, który wymaga podejmowania przemyślanych działań. Każdy ogród jest inny, więc trzeba wziąć pod uwagę jego indywidualne cechy. O czym nie wolno zapominać podczas urządzania go?
Ogród w dobrym stylu
Przed rozpoczęciem aranżacji ogrodu trzeba mieć w głowie przybliżony zamysł tego, jaki efekt chce się osiągnąć. By całość wyglądała spójnie i harmonijnie, warto zdecydować się na urządzenie ogrodu w wybranym stylu. Najpopularniejsze style to:
- styl nowoczesny – najważniejsze są w nim minimalizm i funkcjonalność; wszystko musi być utrzymane w jednolitej kolorystyce, zieleń powinna przeważać nad rabatami kwiatowymi,
- styl wiejski – kojarzy się z naturalnością, taki ogród może być nieco nieokiełznany, zawierać dużą ilość roślin, warzywniak i drzewa owocowe,
- styl angielski – kluczowy jest tu zadbany trawnik, obecność ciekawych zakątków do spędzenia wolnego czasu, wykorzystanie kamienia, drewna i cegły.
Jakie kwiaty wybrać do ogrodu?
Trudno jest sobie wyobrazić ogród bez kwiatów. Jednak ich wybór powinien być uzależniony od warunków panujących w ogrodzie. Po pierwsze trzeba upewnić się, że dysponuje się odpowiednią ilością czasu i chęci do uprawy konkretnych roślin. Mniej doświadczone osoby powinny wybrać kwiaty, które nie są wymagające. Poza tym trzeba wziąć pod uwagę, że wiele roślin zmienia wygląd w zależności od pory roku. Jeśli chce się uniknąć ich „zamierania”, warto wybrać rośliny całoroczne, takie jak begonie wiecznie kwitnące czy nachyłek wielkokwiatowy. Nie wszystkie kwiaty nadadzą się do obecnego w ogrodzie rodzaju gleby. Trzeba wziąć pod uwagę ilość nasłonecznienia w danej lokalizacji. Rośliny lubiące cień to np. barwinek, bukszpan i hortensje, a te preferujące słońce to astry, sasanki zwyczajne czy chabry białawe. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jaką funkcję ma spełniać ogród. Niektóre rośliny mają jedynie funkcję ozdobną, inne, takie jak tuje czy graby, mogą być naturalnym ogrodzeniem. Nasiona kwiatów możesz znaleźć na stronie ogrodnik.org.
Jak ogrodzić działkę?
Ogrodzenie jest pierwszym elementem, który zobaczą wchodzące na działkę osoby. Dlatego warto zadbać o to, by zrobiło na gościach dobre wrażenie. Musi ono pełnić funkcję dekoracyjną oraz zapewniać komfort i bezpieczeństwo. Ogrodzenia pełne są łatwe w budowie, blokują hałas, spaliny i zapewniają prywatność. Przykładem takich ogrodzeń mogą być ogrodzenia betonowe pasujące do stylu klasycznego, minimalistycznego i loftowego. Metalowe ogrodzenia ażurowe są lekkie i estetyczne. Wyznaczają głównie granice posesji, odsłaniają większość przestrzeni. Sprawdzą się np. w ogrodach urządzonych w stylu wiejskim. Ogrodzenie mieszane, czyli łączące style i materiały ogrodzeniowe, można łatwo wkomponować w stylistykę budynku i dowolnie dobrać jego elementy.
Podsumowanie
Na aranżację ogrodu składa się wiele elementów. Każdy z nich powinien być przemyślany – to w końcu ogród robi pierwsze wrażenie na gościach i osobach widzących posesję z ulicy. Wypoczynek w odpowiednio urządzonym ogrodzie jest zdecydowanie przyjemniejszy.