Babka lancetowata

babka lancetowata

babka lancetowata

Jest to pospolita bylina występująca w całej Europie. Posiada niesamowite prozdrowotne właściwości, które znane są ludziom już od tysięcy lat. Jest popularnym produktem, z którego tworzy się leki, bardzo popularne są syropy robione domowymi sposobami właśnie z tej rośliny.

Właściwości babki lancetowatej

Roślina ta zawiera różne związki mineralne, kwasy organiczne i flawonoidy, które mają dobry wpływ na organizm ludzki.

  • Często stosuje się tą roślinę podczas dolegliwości żołądkowych, zwłaszcza podczas zaburzenia trawienia i podrażnień żołądka. Działa ściągająco na błonę śluzową i zmniejsza jej przekrwawienie.
  • Wzmacnia nieżyt górnych dróg oddechowych. Zmniejsza kaszel i podrażnienie gardła. Pomaga także podczas problemów z odksztuszaniem. Syrop z tej rośliny jest doskonałą alternatywą dla klasycznych aptecznych syropów.
  • Jest bezpieczna nawet dla najmłodszych. Niektóre produkty, w których składzie jest babka lancetowata mogą być podawane dzieciom już od 1 roku życia.
  • Jest doskonałym okładem na oczy stosowanym podczas ostrego zapalenia spojówek. Łagodzi podrażnienia i działa kojąco na zmęczone oczy.
  • Po ugryzieniu przed owady wystarczy wycisnąć świeży sok z liści i przyłożyć do miejsca ugryzienia. Łagodzi świąd, zaczerwienienia i podrażnienia

Czy babka lancetowata jest bezpieczna?

Jest to roślina bezpieczna pod każdym względem, jeśli jest oczywiście stosowana wg zaleceń. Można ją przedawkować, a symptomem tego mogą być wymioty lub biegunka. Kobiety w ciąży nie powinny stosować leków, w których składzie jest babka lancetowata, a to dlatego, że nie jest do końca znany wpływ tej rośli na dziecko, które jeszcze się nie narodziło.

Syrop z babki lancetowatej

Jest bezapelacyjnie najlepszą postacią leku, który działa dobroczynnie na organizm człowieka. Syrop posiada wszystkie właściwości tej rośliny, a jako substancja płynna jest lepiej wchłaniana przez organizm.

Syrop charakteryzuje się wieloma zaletami, przede wszystkim jest

  • Przeciwwirusowy i przeciwbakteryjny
  • Regeneruje uszkodzony nabłonek
  • Jest przeciwskurczowy
  • Zmniejsza przekrwawienie błony śluzowej
  • Działa przeciwzapalnie

Syrop ten jest zalecany osobom palącym, ponieważ łagodzi kaszel palacza. Stosują go także nauczyciele, którzy są podatni na choroby zawodowe typu: chrypka i kaszel.

Kiedy zbierać?

Babka lancetowata rośnie na polach, łąkach oraz przy drogach. Jest bardzo popularną byliną. Najlepiej zrywać ją w okresie od maja do września, a liście wysuszyć od razu po zerwaniu, wtedy zachowują więcej swoich dobrych właściwości.

Orange lanterns physalis among green leaves
Byliny Katalog Roślin

Miechunka rozdęta (Physalis alkekengi)

Poznajcie z nami tajemnice Miechunki rozdętej, pięknej rośliny o przepięknych, pomarańczowych lampionach. Idealna do ogrodu!

Czytaj więcej
żółcień właściwy
Byliny Katalog Roślin

Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare)

Odkryj uroki Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare) – kwiat pełen wdzięku, idealny dla Twojego ogrodu.

Czytaj więcej
Spikes of crimson red flowers of alum root, Heuchera 'Firebird', in cottage garden border. Background of blurred Iris leaves and dark purple foliage.
Byliny Katalog Roślin

Żurawka drżączkowata 'Titania’ (Heuchera x brizoides 'Titania’)

Odkryj urok Żurawki drżączkowatej 'Titania’ – rośliny ozdobnej idealnej do twojego ogrodu. Piękna, łatwa w uprawie i niezwykle dekoracyjna.

Czytaj więcej