Babka lancetowata

babka lancetowata

babka lancetowata

Jest to pospolita bylina występująca w całej Europie. Posiada niesamowite prozdrowotne właściwości, które znane są ludziom już od tysięcy lat. Jest popularnym produktem, z którego tworzy się leki, bardzo popularne są syropy robione domowymi sposobami właśnie z tej rośliny.

Właściwości babki lancetowatej

Roślina ta zawiera różne związki mineralne, kwasy organiczne i flawonoidy, które mają dobry wpływ na organizm ludzki.

  • Często stosuje się tą roślinę podczas dolegliwości żołądkowych, zwłaszcza podczas zaburzenia trawienia i podrażnień żołądka. Działa ściągająco na błonę śluzową i zmniejsza jej przekrwawienie.
  • Wzmacnia nieżyt górnych dróg oddechowych. Zmniejsza kaszel i podrażnienie gardła. Pomaga także podczas problemów z odksztuszaniem. Syrop z tej rośliny jest doskonałą alternatywą dla klasycznych aptecznych syropów.
  • Jest bezpieczna nawet dla najmłodszych. Niektóre produkty, w których składzie jest babka lancetowata mogą być podawane dzieciom już od 1 roku życia.
  • Jest doskonałym okładem na oczy stosowanym podczas ostrego zapalenia spojówek. Łagodzi podrażnienia i działa kojąco na zmęczone oczy.
  • Po ugryzieniu przed owady wystarczy wycisnąć świeży sok z liści i przyłożyć do miejsca ugryzienia. Łagodzi świąd, zaczerwienienia i podrażnienia

Czy babka lancetowata jest bezpieczna?

Jest to roślina bezpieczna pod każdym względem, jeśli jest oczywiście stosowana wg zaleceń. Można ją przedawkować, a symptomem tego mogą być wymioty lub biegunka. Kobiety w ciąży nie powinny stosować leków, w których składzie jest babka lancetowata, a to dlatego, że nie jest do końca znany wpływ tej rośli na dziecko, które jeszcze się nie narodziło.

Syrop z babki lancetowatej

Jest bezapelacyjnie najlepszą postacią leku, który działa dobroczynnie na organizm człowieka. Syrop posiada wszystkie właściwości tej rośliny, a jako substancja płynna jest lepiej wchłaniana przez organizm.

Syrop charakteryzuje się wieloma zaletami, przede wszystkim jest

  • Przeciwwirusowy i przeciwbakteryjny
  • Regeneruje uszkodzony nabłonek
  • Jest przeciwskurczowy
  • Zmniejsza przekrwawienie błony śluzowej
  • Działa przeciwzapalnie

Syrop ten jest zalecany osobom palącym, ponieważ łagodzi kaszel palacza. Stosują go także nauczyciele, którzy są podatni na choroby zawodowe typu: chrypka i kaszel.

Kiedy zbierać?

Babka lancetowata rośnie na polach, łąkach oraz przy drogach. Jest bardzo popularną byliną. Najlepiej zrywać ją w okresie od maja do września, a liście wysuszyć od razu po zerwaniu, wtedy zachowują więcej swoich dobrych właściwości.

Katalog Roślin

Aloes

Aloes lub inaczej Aloe vera jest to rodzaj jednoliściennych sukulentów liściowych. Rośliny te charakterystyczne są dla Półwyspu Arabskiego, Afryki i Madagaskaru. Najbardziej typowym i charakterystycznym gatunkiem jest Aloë perfoliata L. Jeżeli chodzi o Polskę, to aloes uprawiany jest w doniczkach. To doskonały moment, aby przyjrzeć się nieco bliżej kwestiom wizualnym, ponieważ jak powszechnie wiadomo, jest […]

Czytaj więcej
Aksamitka
Katalog Roślin

Aksamitka

Aksamitka (Tagetes L.) to nic innego, jak rodzaj roślin jednorocznych, które należą do rodziny astrowatych. Wśród najpopularniejszych gatunków wyróżnia się: aksamitka drobna (Tagetes minuta), aksamitka Lemmona (Tagetes lemmonii A. Gray), aksamitka lśniąca (Tagetes lucida), aksamitka rozpierzchła (Tagetes patula L.), aksamitka wąskolistna (Tagetes tenuifolia Cav., syn. T. signata Bartl.), aksamitka wzniesiona (Tagetes erecta L.). Najważniejsze informacje […]

Czytaj więcej
Czy żmijowiec jest byliną
Aktualności Katalog Roślin

Czy żmijowiec jest byliną?

Żmijowiec jest byliną, czyli rośliną wieloletnią żyjącą dłużej niż dwa lata. Posiada niezdrewniałe części nadziemne i może wielokrotnie wydawać nasiona lub zarodniki. Należy do rodziny ogórecznikowatych, szorstkolistnych, do których należą też ogórecznik, miodunka, farbownik i niezapominajka. Żmijowiec charakteryzuje się przede wszystkim przepięknymi, kolorowymi kwiatami i wysokością. Może osiągać nawet 4 metry wysokości. Jego liście mają kształt lancetowaty i […]

Czytaj więcej