Babka lancetowata

babka lancetowata

babka lancetowata

Jest to pospolita bylina występująca w całej Europie. Posiada niesamowite prozdrowotne właściwości, które znane są ludziom już od tysięcy lat. Jest popularnym produktem, z którego tworzy się leki, bardzo popularne są syropy robione domowymi sposobami właśnie z tej rośliny.

Właściwości babki lancetowatej

Roślina ta zawiera różne związki mineralne, kwasy organiczne i flawonoidy, które mają dobry wpływ na organizm ludzki.

  • Często stosuje się tą roślinę podczas dolegliwości żołądkowych, zwłaszcza podczas zaburzenia trawienia i podrażnień żołądka. Działa ściągająco na błonę śluzową i zmniejsza jej przekrwawienie.
  • Wzmacnia nieżyt górnych dróg oddechowych. Zmniejsza kaszel i podrażnienie gardła. Pomaga także podczas problemów z odksztuszaniem. Syrop z tej rośliny jest doskonałą alternatywą dla klasycznych aptecznych syropów.
  • Jest bezpieczna nawet dla najmłodszych. Niektóre produkty, w których składzie jest babka lancetowata mogą być podawane dzieciom już od 1 roku życia.
  • Jest doskonałym okładem na oczy stosowanym podczas ostrego zapalenia spojówek. Łagodzi podrażnienia i działa kojąco na zmęczone oczy.
  • Po ugryzieniu przed owady wystarczy wycisnąć świeży sok z liści i przyłożyć do miejsca ugryzienia. Łagodzi świąd, zaczerwienienia i podrażnienia

Czy babka lancetowata jest bezpieczna?

Jest to roślina bezpieczna pod każdym względem, jeśli jest oczywiście stosowana wg zaleceń. Można ją przedawkować, a symptomem tego mogą być wymioty lub biegunka. Kobiety w ciąży nie powinny stosować leków, w których składzie jest babka lancetowata, a to dlatego, że nie jest do końca znany wpływ tej rośli na dziecko, które jeszcze się nie narodziło.

Syrop z babki lancetowatej

Jest bezapelacyjnie najlepszą postacią leku, który działa dobroczynnie na organizm człowieka. Syrop posiada wszystkie właściwości tej rośliny, a jako substancja płynna jest lepiej wchłaniana przez organizm.

Syrop charakteryzuje się wieloma zaletami, przede wszystkim jest

  • Przeciwwirusowy i przeciwbakteryjny
  • Regeneruje uszkodzony nabłonek
  • Jest przeciwskurczowy
  • Zmniejsza przekrwawienie błony śluzowej
  • Działa przeciwzapalnie

Syrop ten jest zalecany osobom palącym, ponieważ łagodzi kaszel palacza. Stosują go także nauczyciele, którzy są podatni na choroby zawodowe typu: chrypka i kaszel.

Kiedy zbierać?

Babka lancetowata rośnie na polach, łąkach oraz przy drogach. Jest bardzo popularną byliną. Najlepiej zrywać ją w okresie od maja do września, a liście wysuszyć od razu po zerwaniu, wtedy zachowują więcej swoich dobrych właściwości.

aronia berries, black chokeberry, plant
Katalog Roślin

Aronia czarna

Aronia czarna (Aronia melanocarpa) to krzew owocowy należący do rodziny różowatych (Rosaceae). Jest to krzew o gęstym pokroju, który osiąga wysokość od 1 do 3 metrów. Liście są eliptyczne, błyszczące, ciemnozielone z delikatnymi ząbkami na brzegach. Kwiaty aronii czarnej są białe, zebrane w wiechy, które pojawiają się na końcach pędów wczesną wiosną. Owoce Najbardziej charakterystyczną […]

Czytaj więcej
Fresh ripe cos lettuce on white background
Katalog Roślin

Sałata rzymska

Sałata rzymska (Lactuca sativa var. romana) wyróżnia się charakterystycznym wyglądem. Jej liście są wąskie, długie i zwężają się ku końcom, tworząc kształt łódeczki. Mają jasnozielony kolor, a ich faktura jest delikatna. Roślina tworzy luźną rozetę liści, która umożliwia dostęp do światła i zapewnia dobrą wentylację. Smak i tekstura Sałata rzymska ma łagodny smak, nieco mniej […]

Czytaj więcej
Petunia flowers in bloom
Katalog Roślin

Petunia ogrodowa

Petunia ogrodowa to popularna roślina jednoroczna, która jest powszechnie uprawiana jako ozdobna roślina w ogrodach, na balkonach i tarasach. Jej piękne, obfite i kolorowe kwiaty dodają uroku i koloru przestrzeni. Wygląd Petunie ogrodowe występują w wielu odmianach o różnych kształtach i kolorach kwiatów. Mogą mieć pojedyncze, półpełne lub pełne kwiaty. Paleta barw obejmuje odcienie białego, […]

Czytaj więcej