Orlik pospolity (Aquilegia vulgaris)

Closeup of a Aquilegia vulgaris, European columbine, common columbine, granny's nightcap, granny's bonnet, purple white flower.

Orlik pospolity, znany też jako Aquilegia vulgaris, to gatunek rośliny. Należy do rodziny jaskrowatych. Jest obecny w Europie i Afryce Północnej.

Ten gatunek rośnie głównie w terenach podgórskich i górskich. Lubi gleby żyzne i przepuszczalne. Woli też stanowiska półcieniste bądź słoneczne. Jest byliną, zaczyna kwitnąć w maju, a kończy w lipcu.

Jego kwiaty są fioletowe i rosną na długich szypułkach. Mają charakterystyczną, hakowato zagiętą ostrogę. Trzeba wiedzieć, że orlik jest rośliną lekko trującą. Dlatego trzeba uważać podczas jej uprawy.

KategoriaOpis
DEKORACYJNOŚĆkwiaty
GLEBApróchniczna, przepuszczalna, piaszczysta, bogata w wapń
KOLOR KWIATÓWfioletowe
KWIATYdzwonkowate, pojedyncze
ODZCYN GLEBYobojętna, lekko zasadowa
OWOCEmieszek
POKRÓJwzniesiony, kępy
WYSOKOŚĆ60-100 cm
OKRES KWITNIENIAmaj (V), czerwiec (VI), lipiec (VII)
TRWAŁOŚĆ LIŚCIsezonowe
WILGOTNOŚĆgleba umiarkowanie wilgotna
STANOWISKOsłońce, półcień
ZASTOSOWANIErabaty, obwódki rabat, pod koronami drzew, nasadzenia naturalistyczne, kwiat cięty, roślina lecznicza

Wymagania i uprawa

Orlik pospolity to roślina, która jest łatwa w uprawie. Do dobrego wzrostu potrzebuje żyznej ziemi, która dobrze przepuszcza wodę. Lubuje się w miejscach gdzie jest zarówno słoneczno, jak i lekko zacienione.

Jest rośliną, która toleruje niskie temperatury. Dlatego nie trzeba go okrywać na zimę.

WymaganiaOpis
GlebaGleba powinna być żyzna, przepuszczalna i próchnicza.
StanowiskoOrlik pospolity najlepiej rośnie na stanowiskach półcienistych lub słonecznych.
NawożenieJest wymagane nawożenie wiosenne, najlepiej nawozami organicznymi.

Pielęgnacja

Inaczej niż się wydaje, orlik pospolity jest zabiegany. Lubi krótkotrwałe susze, jednak powinno się go podlewać w dłuższe suche okresy. Dzięki temu jest wilgotniej, co wpływa na zdrowsze życie rośliny i lepsze kwitnienie.

Na wiosnę orlikowi dobrze zrobi nawóz organiczny. Znajdzie wtedy więcej składników odżywczych. To poprawi jego korzenie i dodatkowo obfite kwitnienie.

Należy uważać na przeszkadzające szkodniki i choroby. Mszyce i przędziorki szkodzą, jeśli się im nie przeciwdziała. Dlatego wykrycie zawczasu i walka z nimi to podstawa.

Walka z szkodnikami i dbałość o zdrowie rośliny zapobiegnie chorobom, jak mączniak prawdziwy. To sprawi, że Twój orlik będzie długo zdrowy i piękny.

Polecane odmiany orlika pospolitego

Orlik pospolity posiada bardzo dużą zmienność i ma wiele podgatunków, które uprawia się w ogrodach jako odmiany ozdobne orlika. Wśród nich znajdziemy rośliny o kwiatach podwójnych, pełnych jak i w kolorach białym, różowym czy ciemnofioletowym.

Orange lanterns physalis among green leaves
Byliny Katalog Roślin

Miechunka rozdęta (Physalis alkekengi)

Poznajcie z nami tajemnice Miechunki rozdętej, pięknej rośliny o przepięknych, pomarańczowych lampionach. Idealna do ogrodu!

Czytaj więcej
żółcień właściwy
Byliny Katalog Roślin

Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare)

Odkryj uroki Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare) – kwiat pełen wdzięku, idealny dla Twojego ogrodu.

Czytaj więcej
Spikes of crimson red flowers of alum root, Heuchera 'Firebird', in cottage garden border. Background of blurred Iris leaves and dark purple foliage.
Byliny Katalog Roślin

Żurawka drżączkowata 'Titania’ (Heuchera x brizoides 'Titania’)

Odkryj urok Żurawki drżączkowatej 'Titania’ – rośliny ozdobnej idealnej do twojego ogrodu. Piękna, łatwa w uprawie i niezwykle dekoracyjna.

Czytaj więcej