Bodziszek łąkowy

bodziszek łąkowy

Bodziszek łąkowy, szczycący się dużymi, bo o średnicy nawet kilku centymetrów, błękitnymi lub liliowymi kwiatami, w porze kwitnienia nie daje przejść obok siebie obojętnie. Niezaprzeczalna uroda tej rośliny, to jednak nie wszystko. Poza nią bodziszek ma wiele cennych wartości, podobnie jak inni kuzyni z rodziny bodziszkowatych. Nazwę bodziszek otrzymał, dzięki  wydłużonym w ostry szpic owocom, które naszym przodkom botanikom, musiały kojarzyć się z rogiem. Bodziszki jednak nie bodą, a leczą. W tym i nasz dzisiejszy bohater – bodziszek łąkowy. 

Gdzie szukać bodziszka łąkowego?

Otóż najczęściej nie na łąkach, choć i tam zdarza mu się rosnąć. Niestety w czasach, w których mało której łące pozwala się rosnąć naturalnie, szanując jej różnorodność, trudno na niej znaleźć gatunki klasyfikowane jako „łąkowe”. Zatem naszego bodziszka prędzej spotkamy na rzadko koszonym trawniku, wilgotnych przydrożach, czy ogrodach naturalistycznych, w których ceniona jest bioróżnorodność, a słowo „chwast” nie istnieje. Czasem stosowany jest w nich też jako roślina okrywowa.  Ta piękna bylina lubi rosnąć też na skrajach lasów, jako że niespecjalnie ceni sobie silne nasłonecznienie, lubi za to, dość wilgotną, gliniastą glebę. 

Apteczka natury.

Nasi przodkowie cenili sobie lecznicze właściwości bodziszka łąkowego i jego kuzynów. Wiedzieli też, że każdy z gatunków rodzaju ma inne właściwości prozdrowotne, więc nie należy ich sobą zastępować. Medycyna ludowa  ceniła tę roślinkę o dłoniastych liściach, za jej właściwości ściągające. Nasz bohater bogaty jest w kwas elagowy, który ma silne właściwości antyoksydacyjne, wspiera układ immunologiczny, wykazuje także działanie przeciwzapalne i hemostatyczne. Obecnie trwają badania nad jego zastosowaniem w profilaktyce i leczeniu chorób nowotworowych. Inną cenną substancją, zawartą w bodziszku łąkowym jest  kwas galusowy, który wykazuje silne właściwości antyseptyczne, ściągające, a także blokuje związki rakotwórcze. Dodatkowo wspólną cechą wszystkich bodziszków,  a tym i łąkowego, jest działanie przeciwkrwotoczne, moczopędne i żółciopędne. 

Ciekawostki z życia bodziszka łąkowego.

Ta dekoracyjna roślinka, niezbyt pospolita w Polsce ceniona jest nie tylko za wygląd właściwości lecznicze. Ciekawy jest też jego sposób rozsiewania nasion. Kwiaty zamknięte jeszcze w pąkach pochylone są do dołu. Kiedy się rozwiną, otwierają się w górę, aż do chwili zapylenia. Wtedy, ponownie odwracają się do dołu, skręcając szypułkę. Na etapie dojrzałych owoców, bodziszek znów odwraca owoc do góry, co pozwala pękającej rozłupni na rozsianie nasion na szerszą odległość. Ciekawe są nie tylko zwyczaje samego bodziszka łąkowego. W Bułgarii  dodaje się je do bukietów ślubnych, wierząc, że przynoszą szczęście. Podarowanie komuś kwiatów bodziszka łąkowego uważane jest w tym kraju za gest życzliwości i sympatii.  Nazywane tam zdravcami traktowane są też jako lek.  Korzenie i ziele bodziszka łąkowego używane jest przy ranach, gorączkach, pasożytach i … chorobach wenerycznych. 

Ta piękna bylina o kwiatach nieustępujących urodą ogrodowym odmianom, ma też inną wartościową cechę. Jej zapachu bardzo nie lubią komary, więc wysianie bodziszka w okolicach miejsc wypoczynku pozwoli na niezakłócony napaścią małych krwiopijców, relaks. 

Chili peppers (also chile, chile pepper, chilli pepper, or chilli, Latin: Capsicum annuum) in the green garden. Red color peppers. Close up photo.
Do wnętrz Katalog Roślin

Papryka ozdobna / Pieprzowiec roczny / Pieprz turecki (Capsicum annuum)

Odkryj urok Papryki ozdobnej / Pieprzowca rocznego / Pieprza tureckiego – rośliny idealnej do upiększenia przestrzeni ogrodowej.

Czytaj więcej
Beaucarnea recurvata or Nolina recurvata plant
Do wnętrz Katalog Roślin

Beukarnea wygięta / Nolina wygięta / Noga słonia (Beaucarnea recurvata syn. Nolina recurvata)

Wszystko o Beukarnea wygięta / Nolina wygięta / Noga słonia – jak pielęgnować, podlewać oraz jakie wybrać stanowisko.

Czytaj więcej
Potted African Violet (Saintpaulia ionantha)
Do wnętrz Katalog Roślin

Fiołek afrykański / Sępolia fiołkowa (Saintpaulia ionantha)

Poznaj sekrety uprawy Fiołka afrykańskiego / Sępolii fiołkowej (Saintpaulia ionantha) – odmiany, pielęgnacja, porady dla hodowców.

Czytaj więcej