Bodziszek łąkowy

bodziszek łąkowy

Bodziszek łąkowy, szczycący się dużymi, bo o średnicy nawet kilku centymetrów, błękitnymi lub liliowymi kwiatami, w porze kwitnienia nie daje przejść obok siebie obojętnie. Niezaprzeczalna uroda tej rośliny, to jednak nie wszystko. Poza nią bodziszek ma wiele cennych wartości, podobnie jak inni kuzyni z rodziny bodziszkowatych. Nazwę bodziszek otrzymał, dzięki  wydłużonym w ostry szpic owocom, które naszym przodkom botanikom, musiały kojarzyć się z rogiem. Bodziszki jednak nie bodą, a leczą. W tym i nasz dzisiejszy bohater – bodziszek łąkowy. 

Gdzie szukać bodziszka łąkowego?

Otóż najczęściej nie na łąkach, choć i tam zdarza mu się rosnąć. Niestety w czasach, w których mało której łące pozwala się rosnąć naturalnie, szanując jej różnorodność, trudno na niej znaleźć gatunki klasyfikowane jako „łąkowe”. Zatem naszego bodziszka prędzej spotkamy na rzadko koszonym trawniku, wilgotnych przydrożach, czy ogrodach naturalistycznych, w których ceniona jest bioróżnorodność, a słowo „chwast” nie istnieje. Czasem stosowany jest w nich też jako roślina okrywowa.  Ta piękna bylina lubi rosnąć też na skrajach lasów, jako że niespecjalnie ceni sobie silne nasłonecznienie, lubi za to, dość wilgotną, gliniastą glebę. 

Apteczka natury.

Nasi przodkowie cenili sobie lecznicze właściwości bodziszka łąkowego i jego kuzynów. Wiedzieli też, że każdy z gatunków rodzaju ma inne właściwości prozdrowotne, więc nie należy ich sobą zastępować. Medycyna ludowa  ceniła tę roślinkę o dłoniastych liściach, za jej właściwości ściągające. Nasz bohater bogaty jest w kwas elagowy, który ma silne właściwości antyoksydacyjne, wspiera układ immunologiczny, wykazuje także działanie przeciwzapalne i hemostatyczne. Obecnie trwają badania nad jego zastosowaniem w profilaktyce i leczeniu chorób nowotworowych. Inną cenną substancją, zawartą w bodziszku łąkowym jest  kwas galusowy, który wykazuje silne właściwości antyseptyczne, ściągające, a także blokuje związki rakotwórcze. Dodatkowo wspólną cechą wszystkich bodziszków,  a tym i łąkowego, jest działanie przeciwkrwotoczne, moczopędne i żółciopędne. 

Ciekawostki z życia bodziszka łąkowego.

Ta dekoracyjna roślinka, niezbyt pospolita w Polsce ceniona jest nie tylko za wygląd właściwości lecznicze. Ciekawy jest też jego sposób rozsiewania nasion. Kwiaty zamknięte jeszcze w pąkach pochylone są do dołu. Kiedy się rozwiną, otwierają się w górę, aż do chwili zapylenia. Wtedy, ponownie odwracają się do dołu, skręcając szypułkę. Na etapie dojrzałych owoców, bodziszek znów odwraca owoc do góry, co pozwala pękającej rozłupni na rozsianie nasion na szerszą odległość. Ciekawe są nie tylko zwyczaje samego bodziszka łąkowego. W Bułgarii  dodaje się je do bukietów ślubnych, wierząc, że przynoszą szczęście. Podarowanie komuś kwiatów bodziszka łąkowego uważane jest w tym kraju za gest życzliwości i sympatii.  Nazywane tam zdravcami traktowane są też jako lek.  Korzenie i ziele bodziszka łąkowego używane jest przy ranach, gorączkach, pasożytach i … chorobach wenerycznych. 

Ta piękna bylina o kwiatach nieustępujących urodą ogrodowym odmianom, ma też inną wartościową cechę. Jej zapachu bardzo nie lubią komary, więc wysianie bodziszka w okolicach miejsc wypoczynku pozwoli na niezakłócony napaścią małych krwiopijców, relaks. 

Katalog Roślin

Aloes

Aloes lub inaczej Aloe vera jest to rodzaj jednoliściennych sukulentów liściowych. Rośliny te charakterystyczne są dla Półwyspu Arabskiego, Afryki i Madagaskaru. Najbardziej typowym i charakterystycznym gatunkiem jest Aloë perfoliata L. Jeżeli chodzi o Polskę, to aloes uprawiany jest w doniczkach. To doskonały moment, aby przyjrzeć się nieco bliżej kwestiom wizualnym, ponieważ jak powszechnie wiadomo, jest […]

Czytaj więcej
Aksamitka
Katalog Roślin

Aksamitka

Aksamitka (Tagetes L.) to nic innego, jak rodzaj roślin jednorocznych, które należą do rodziny astrowatych. Wśród najpopularniejszych gatunków wyróżnia się: aksamitka drobna (Tagetes minuta), aksamitka Lemmona (Tagetes lemmonii A. Gray), aksamitka lśniąca (Tagetes lucida), aksamitka rozpierzchła (Tagetes patula L.), aksamitka wąskolistna (Tagetes tenuifolia Cav., syn. T. signata Bartl.), aksamitka wzniesiona (Tagetes erecta L.). Najważniejsze informacje […]

Czytaj więcej
Czy żmijowiec jest byliną
Aktualności Katalog Roślin

Czy żmijowiec jest byliną?

Żmijowiec jest byliną, czyli rośliną wieloletnią żyjącą dłużej niż dwa lata. Posiada niezdrewniałe części nadziemne i może wielokrotnie wydawać nasiona lub zarodniki. Należy do rodziny ogórecznikowatych, szorstkolistnych, do których należą też ogórecznik, miodunka, farbownik i niezapominajka. Żmijowiec charakteryzuje się przede wszystkim przepięknymi, kolorowymi kwiatami i wysokością. Może osiągać nawet 4 metry wysokości. Jego liście mają kształt lancetowaty i […]

Czytaj więcej