Bodziszek (Geranium)

Geranium

Bodziszek (Geranium) to ładna roślina z rodziny bodziszkowatych. Oferuje różnorodność i piękno w ogrodzie. Ma aromatyczne liście i piękne kwiaty.

Może osiągnąć różne wysokości od 20 cm do 60 cm. Jego liście zmieniają kolor na czerwień pod koniec jesieni.

Rozkwita w maju i kwitnie do sierpnia. Uczyni twój ogród kolorowym. Odmian bodziszka jest wiele, różnią się kolorem i wysokością.

KategoriaOpis
DEKORACYJNOŚĆkwiaty
GLEBAkażda ogrodowa
KOLOR KWIATÓWfioletowe
OWOCErozłupnia
POKRÓJwzniesiony
WYSOKOŚĆod 30 do 70 cm
OKRES KWITNIENIAczerwiec (VI), lipiec (VII), sierpień (VIII)
TRWAŁOŚĆ LIŚCIsezonowe
WILGOTNOŚĆgleba umiarkowanie wilgotna, gleba umiarkowanie sucha
STANOWISKOsłońce, półcień
ZASTOSOWANIEtarasy, ogrody wiejskie, skalniaki, rabaty, roślina okrywowa, pod koronami drzew, nasadzenia naturalistyczne, w grupie, ogrody przydomowe, parki, pojemniki

Wymagania i uprawa bodziszka

Bodziszek to roślina, która najlepiej rośnie na glebach przepuszczalnych i średnio wilgotnych. Może jednak zaakceptować różne warunki glebowe w ogrodzie. Jest wytrzymały i rośnie zarówno w słońcu, jak i w cieniu.

Ważne jest, by gleba dla bodziszka miała dobry drenaż. Zbyt mokra ziemia może zaszkodzić roślinie. Podlewanie w suchych okresach to podstawa, by zachować glebę wilgotną.

Można mnożyć bodziszek przez podział korzeni. Najlepszy czas to wczesna wiosna, kiedy roślina rośnie mocno. Wtedy kopie się roślinę i dzieli na mniejsze części, by posadzić je w nowych miejscach.

Można także sadzić bodziszek z nasion. Przed siewem nasion trzeba je stratyfikować. Oznacza to, że nasiona trzeba umieścić w wilgotnej torbie i schować do lodówki na 4-6 tygodni. Po tym czasie nasiona można wysiać w doniczkach lub w ogrodzie.

Bodziszek jest silny i mało podatny na choroby. Ale warto go czasami przyciąć po kwitnieniu, aby wyglądał lepiej. Usuwanie zdeformowanych pędów i chwastów ożywi roślinę.

Uprawa bodziszka jest prosta i nie wymaga dużych umiejętności. Ważne jest, by odpowiednio pielęgnować glebę, regularnie podlewać i o rozmnażanie. To zapewni roślinie zdrowy wzrost i bujne kwitnienie.

Pielęgnacja bodziszka

Bodziszek, znany także jako Geranium, nie jest trudny w opiece. Jest ważne, by go podlewać w suchym okresie. Po sezonie kwitnienia dobrze jest go przyciąć.

Przycinanie na wysokość 15-20 cm pomaga w lepszym kwitnieniu. Utrzymuje też roślinę dobrą wizualnie.

To roślina, która świetnie znosi niskie temperatury. Nie trzeba jej przykrywać na zimę. Jest też odporna na różne rodzaje gleby i światło słoneczne.

Dodanie kompostu lub nawozu pozwoli na lepszy rozwój. Warto kierować się zaleceniami na opakowaniu. Tak nawożony bodziszek dostanie wszystkie składniki odżywcze.

Usunięcie suchych kwiatostanów i martwych liści poprawi wygląd rośliny. Trzeba dbać też o to, czy nie ma na niej szkodników czy chorób.

Jeśli dobrze się nim opiekujemy, bodziszek będzie ładny i kwiczeć. Ogród ozdobi na długi czas. To roślina, która sprawi radość zarówno początkującym, jak i doświadczonym ogrodnikom.

Zastosowanie bodziszka

Bodziszek to orginalna roślina, która świetnie pasuje do dekoracji ogrodu. Jego kolorowe kwiaty urozmaicają zarówno prywatne ogrody, jak i parki. Można znaleźć go w wersjach czerwonej, różowej, fioletowej, niebieskiej czy białej.

Ten roślina nie tylko dekoruje – jest też ma dużo zdrowotnych mocy. Od lat jest używany w ziołolecznictwie na stłuczenia, podrażnienia skóry i trądzik. Są nawet kosmetyki z jego ekstraktami.

Jest doskonały do uprawy w różnych miejscach. Bodziszek znakomicie wygląda w rabatach czy doniczkach. Dodatkowo, ma pozytywny wpływ na zdrowie i kondycję skóry. Eksperymentując z jego odmianami, można odkryć wiele nowych możliwości.

Polecane gatunki

  • Bodziszek wspaniały (Geranium x magnificum) – dorasta do ok. 70 cm, fioletowe kwiaty z niebieskim przebarwieniem
  • Bodziszek żałobny (Geranium phaeum) – wysoka roślina o fioletowo-bordowych kwiatach
  • Bodziszek łąkowy (Geranium pratense) – dorasta do 80 cm
  • Bodziszek czerwony (Geranium sanguineum) – do 40 cm
  • Bodziszek korzeniasty (Geranium macrorrhizum) – wiele kolorowych odmian
  • Bodziszek himalajski (Geranium himalayense) – niski, gęsto ukwiecony
  • Bodziszek wielkopłatkowy (Geranium platypetalum) – do 60 cm, duże kwiaty
  • Bodziszek kantabryjski (Geranium cantabrigiense) – nadaje się na skalniaki, posiada charakterystyczny zapach

Orange lanterns physalis among green leaves
Byliny Katalog Roślin

Miechunka rozdęta (Physalis alkekengi)

Poznajcie z nami tajemnice Miechunki rozdętej, pięknej rośliny o przepięknych, pomarańczowych lampionach. Idealna do ogrodu!

Czytaj więcej
żółcień właściwy
Byliny Katalog Roślin

Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare)

Odkryj uroki Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare) – kwiat pełen wdzięku, idealny dla Twojego ogrodu.

Czytaj więcej
Spikes of crimson red flowers of alum root, Heuchera 'Firebird', in cottage garden border. Background of blurred Iris leaves and dark purple foliage.
Byliny Katalog Roślin

Żurawka drżączkowata 'Titania’ (Heuchera x brizoides 'Titania’)

Odkryj urok Żurawki drżączkowatej 'Titania’ – rośliny ozdobnej idealnej do twojego ogrodu. Piękna, łatwa w uprawie i niezwykle dekoracyjna.

Czytaj więcej