Chryzantema złocień ogrodowy

chryzantema

Chryzantema złocień ogrodowy to roślina znana jako Dendranthema syn. Chryzantemum. Jest wyjątkowa i cudownie wygląda, zwłaszcza jesienią. Jej kwiaty są różne – białe, żółte, pomarańczowe czy różowe. Ta roślina, oprócz swojego piękna, jest też trwała, mogą kwitnąć aż do grudnia.

Jej uprawa nie jest trudna. Potrzebuje żyznej i przepuszczalnej gleby oraz dużo słońca. Chryzantemy są idealne do ogrodów, rabat, czy też kwiatów ciętych.

Na rynku jest dużo odmian chryzantem. Różnią się one wysokością, kolorami oraz terminem kwitnienia.

Zapraszamy do lektury naszego artykułu. Dowiecie się z niego, jak pielęgnować chryzantemy. Skupimy się na wymaganiach uprawowych, zastosowaniach oraz różnych odmianach tej pięknej rośliny.

KategoriaOpis
DEKORACYJNOŚĆkwiatostany, kwiaty
GLEBAżyzna, próchniczna, przepuszczalna
KOLOR KWIATÓWbiałe, kremowe, żółte, pomarańczowe, łososiowe, czerwone, różowe, liliowe
KWIATOSTANkoszyczek kwiatowy
KWIATYjęzyczkowate, rurkowe
ODCZYN GLEBYzasadowa, obojętna, lekko zasadowa
POKRÓJwzniesiony, krzaczkowaty
OKRES KWITNIENIAwrzesień (IX), październik (X), listopad (XI)
TRWAŁOŚĆ LIŚCIsezonowe
WILGOTNOŚĆgleba umiarkowanie wilgotna
STANOWISKOsłońce
ZASTOSOWANIEtarasy, rabaty, ogrody przydomowe, cmentarze, pojemniki, kwiat cięty, bukiety

Wymagania i uprawa Chryzantema złocień ogrodowy

Chryzantema złocień ogrodowy to piękna roślina. Żeby pięknie kwitła, należy zadbać o kilka rzeczy. Są to ważne kroki, które pomogą jej pięknie rosnąć.

1. Gleba i stanowisko

Roślina ta lubi żyzną, przepuszczalną glebę. Ważne jest, aby była ona obojętna lub lekko zasadowa. Jeśli twoja ziemia jest za ciężka, dodaj piasek lub kompost.

Chryzantemy lubią dużo słońca. Wybieraj dla nich miejsca, gdzie będą miały pełne światło przez większość dnia.

2. Podlewanie i nawożenie

Musisz regularnie podlewać chryzantemy, ale umiarkowanie. Uważaj na zbyt mokrą ziemię, bo to może zaszkodzić korzeniom. Jednak nie pozwól, by gleba całkiem wyschła między podlewaniami.

Chryzantemy lubią glebę bogatą w minerały. Zadzwoń nawóz z potasem i fosforem, by wspierać ich wzrost i kwitnienie.

3. Przycinanie i pielęgnacja

Nie zapominaj o przycinaniu chryzantem złocień ogrodowy. Obcinanie wierzchołków rośliny pomaga jej krzepnąć. To prowadzi do więcej kwiatów.

Usuwanie więdłów to inny ważny krok. Chroni to roślinę przed chorobami.

W zależności od odmiany, chryzantema może zimować na dworze albo w domu. Zadbaj o dobre warunki, by roślina odpoczęła przed nowym sezonem kwitnienia.

Pamiętaj, że chryzantemy nie lubią suszy ani zimna. Dlatego tak ważna jest regularna opieka i odpowiednie warunki uprawy.

Zastosowanie – chryzantema złocień ogrodowy

Chryzantema złocień ogrodowy to roślina uniwersalna. Świetnie wygląda w ogrodach, na rabatach i tarasach. Jej kwiaty dodają uroku i koloru. Są doskonałe do bukietów i dekoracji.

Kwiaty chryzantem są trwałe. Po ścięciu mogą zdobić miejsca takie jak tarasy czy cmentarze. Można cieszyć się ich pięknem przez wiele tygodni.

Chryzantema złocień ma także właściwości zdrowotne. Od wieków stosowana był w medycynie naturalnej. Teraz często używana jest w azjatyckiej kuchni, dodając smaku zupom i sałatkom.

Orange lanterns physalis among green leaves
Byliny Katalog Roślin

Miechunka rozdęta (Physalis alkekengi)

Poznajcie z nami tajemnice Miechunki rozdętej, pięknej rośliny o przepięknych, pomarańczowych lampionach. Idealna do ogrodu!

Czytaj więcej
żółcień właściwy
Byliny Katalog Roślin

Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare)

Odkryj uroki Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare) – kwiat pełen wdzięku, idealny dla Twojego ogrodu.

Czytaj więcej
Spikes of crimson red flowers of alum root, Heuchera 'Firebird', in cottage garden border. Background of blurred Iris leaves and dark purple foliage.
Byliny Katalog Roślin

Żurawka drżączkowata 'Titania’ (Heuchera x brizoides 'Titania’)

Odkryj urok Żurawki drżączkowatej 'Titania’ – rośliny ozdobnej idealnej do twojego ogrodu. Piękna, łatwa w uprawie i niezwykle dekoracyjna.

Czytaj więcej