Ciemiernik cuchnący (Helleborus foetidus)

Helleborus foetidus / Ellébore fétide

Ciemiernik cuchnący to rzadki, ale bardzo atrakcyjny gatunek rośliny ozdobnej. W naukowej nomenklaturze nosi nazwę Helleborus foetidus. Jego wygląd jest naprawdę oryginalny i zapada w pamięć.

Początkowo kwitnie już od lutego, przynosząc znaki wiosny. Ma kwiatuszki w kolorach żółto-zielonym, a czasem z lekkim fioletem.

Jest to roślina, która osiąga 50 cm wzrostu. Jego liście są ciemnozielone i skórzaste, trwale pozostają na roślinie przez zimę.

Aby przeżył zimę, dobrze jest go osłonić. Roślina ta preferuje miejsca zacienione i tereny wilgotne. Dobrze rośnie w glebie o lekko zasadowym pH.

Najlepiej rośnie na skraju rabat lub w częściach ogrodu, gdzie spędzamy dużo czasu. Tam może pokazać swoje pełne uroku liście i kwiaty.

KategoriaOpis
GLEBApróchniczna
KOLOR KWIATÓWzielonkawe
ODCZYN GLEBYzasadowa
WYSOKOŚĆdo 50 cm
OKRES KWITNIENIAII, III, IV, V, VI
TRWAŁOŚĆ LIŚCIzimozielone
WILGOTNOŚĆgleba umiarkowanie wilgotna
ZASTOSOWANIErabaty, pod koronami drzew, pojemniki

Wymagania i uprawa ciemiernika cuchnącego

Jeśli myślisz o uprawie ciemiernika cuchnącego, musisz wiedzieć parę rzeczy. Najlepiej rośnie w miejscach gdzie jest cień i nie docierają bezpośrednie promienie słońca. Ważne jest, by zapewnić odpowiednią glebę tej roślinie.

Unikaj suchych miejsc. Gleba, na której rośnie, powinna być stale wilgotna. Ciemiernik cuchnący dobrze znosi zimno, ale zapewniaj mu zabezpieczenie w chłodne dni. Możesz go okryć igliwiem albo włókniną.

Wymagania ciemiernika cuchnącegoUprawa ciemiernika cuchnącego
Miejsce ocienione i osłonięte od bezpośrednich promieni słonecznychSadzonki w doniczkach o średnicy 13 cm
Gleba wilgotna, próchnicza o lekko zasadowym odczynieRegularne podlewanie
MrozoodpornośćZabezpieczenie na zimę igliwiem lub włókniną

Sadzonki ciemiernika cuchnącego w doniczkach o średnicy 13 cm są łatwo dostępne. Można je wysadzić w ogrodzie. Taka praktyka pozwala na cieszenie się urodą tej rośliny.

Pielęgnacja ciemiernika cuchnącego

Ciemiernik cuchnący to łatwa w uprawie roślina. Nie trzeba przejmować się zbytnio pielęgnacją. Ale odpowiednie zabiegi sprawią, że roślina będzie się pięknie rozwijać i kwitnąć.

Waży jest, aby regularnie podlewać ciemiernika. Lubi wilgotną ziemię. Warto uważać, by ziemia nigdy nie była zbyt sucha. To oznacza, że trzeba pilnować wilgotności i regularnie dodawać wodę.

W czasie zimy należy chronić liście ciemiernika. Mróz bez śniegu może szkodzić roślinie. Dobrze jest zasłonić ją gałązkami iglaków lub włókniną. To zapewni dodatkową ochronę przed zimnem.

Kwiaty ciemiernika są piękne i świetnie wyglądają w wazonie. Są cudowną ozdobą wnętrz. To miły sposób, żeby upiększyć dom lub biuro.

Pielęgnacja ciemiernika cuchnącego
Regularne podlewanie
Osłanianie liści w czasie mrozu
Kwiaty nadające się do cięcia

Zastosowanie ciemiernika cuchnącego

Ciemiernik cuchnący to roślina o nazwie łacińskiej Helleborus foetidus. Nadaje się idealnie na obrzeża rabat i miejsca, które odwiedzamy często w ogrodzie. Jego kwiaty i liście wyglądają pięknie, zwłaszcza, kiedy jest zima. Dodają uroku nawet w najbardziej ponury dzień. Można go także ścinać i stawiać w wazonach jako ozdobę.

Jeśli myślisz o zakupie ciemiernika cuchnącego, wiedz, że znajdziesz go w pojemnikach o pojemności 1 litra. Na rynku jest wiele odmian do wyboru. Każda różni się kształtem i kolorem, więc na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Dodanie ciemiernika cuchnącego do ogrodu sprawi, że stanie się on bardziej interesujący. Ta unikalna roślina ozdobna doda magii do Twojego ogrodu przez wiele sezonów. To wspaniały sposób, by urozmaicić aranżację swojego ogrodu.

Orange lanterns physalis among green leaves
Byliny Katalog Roślin

Miechunka rozdęta (Physalis alkekengi)

Poznajcie z nami tajemnice Miechunki rozdętej, pięknej rośliny o przepięknych, pomarańczowych lampionach. Idealna do ogrodu!

Czytaj więcej
żółcień właściwy
Byliny Katalog Roślin

Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare)

Odkryj uroki Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare) – kwiat pełen wdzięku, idealny dla Twojego ogrodu.

Czytaj więcej
Spikes of crimson red flowers of alum root, Heuchera 'Firebird', in cottage garden border. Background of blurred Iris leaves and dark purple foliage.
Byliny Katalog Roślin

Żurawka drżączkowata 'Titania’ (Heuchera x brizoides 'Titania’)

Odkryj urok Żurawki drżączkowatej 'Titania’ – rośliny ozdobnej idealnej do twojego ogrodu. Piękna, łatwa w uprawie i niezwykle dekoracyjna.

Czytaj więcej