Czy żmijowiec jest byliną?

Czy żmijowiec jest byliną

Żmijowiec jest byliną, czyli rośliną wieloletnią żyjącą dłużej niż dwa lata. Posiada niezdrewniałe części nadziemne i może wielokrotnie wydawać nasiona lub zarodniki. Należy do rodziny ogórecznikowatych, szorstkolistnych, do których należą też ogórecznik, miodunka, farbownik i niezapominajka. Żmijowiec charakteryzuje się przede wszystkim przepięknymi, kolorowymi kwiatami i wysokością. Może osiągać nawet 4 metry wysokości. Jego liście mają kształt lancetowaty i są skrętolegle ułożone na owłosionych pędach. Nasiona żmijowca znajdują się w jajowatych i pomarszczonych owocach, którymi są czterodzielne rozłupnie rozpadające się na cztery oddzielne jasnobrązowe owocki. Kwiaty zaś tworzą przepiękne kwiatostany w kolorach: różowym, białym, niebieskim, granatowym czy purpurowym. Ich korony mogą mieć dzwonkowaty lub trąbkowaty kształt. Żmijowiec rośnie w pełnym słońcu, na suchym, piaszczystym podłożu. Można go spotkać na skarpach, suchych łąkach, nieużytkach, hałdach kolejowych czy nadrzecznych kamieniskach. Jest również traktowany jako bylina ozdobna i uprawiany na rabatach w ogrodach. Zobacz także miód ze żmijowca właściwości.

Lecznicze właściwości żmijowca

żmijowiec bylina

Żmijowiec uprawiany jest jako bylina ozdobna, ale posiada on również właściwości lecznicze. Jest rośliną miododajną. Z nektaru ukrytego w płatkach kwiatów korzystają miodne pszczoły i trzmiele. Najbardziej obficie nektar jest wydzielany w czerwcu i w lipcu. Z jednego hektara można uzyskać około 400 kg miodu i około 70 kg pyłku kwiatowego. Znane są liczne właściwości lecznicze żmijowca. Nektar z kwiatów używany jest jako środek łagodzący, antybakteryjny, przeciwzapalny i przeciwbólowy. Ziele i korzeń żmijowca są surowcem leczniczym. Posiadają składniki aktywne takie jak: allantoina, garbniki, krzemionka, fitosterole, saponiny, olejki eteryczne i śluzy. Żmijowiec stosuje się jako antidotum na ukąszenie żmii, jako środek owadobójczy, a także do leczenia stanów zapalnych skóry i różnych zmian skórnych. Jest używany w stanach lęku i rozdrażnienia, niepokoju, depresji i histerii, ponieważ działa uspokajająco i wyciszająco. Stosowany jest w leczeniu padaczki, bóli migrenowych i przeciwkaszlowo. Jest stosowany zewnętrznie do pielęgnacji skóry trądzikowej i mokrych wyprysków. Przyspiesza gojenie ran i liszai. Ze względu na działanie przeciwbólowe można go stosować na bolesne stłuczenia i różnego rodzaju ukąszenia. Łagodzi obrzęki i opuchliznę. Pomaga z regeneracji skóry. Przedawkowanie żmijowca może spowodować oszołomienie, senność lub halucynacje. Przy nieodpowiednim stosowaniu żmijowiec może okazać się byliną trującą.

Gatunki żmijowca

W przyrodzie istnieje około 70 gatunków tej fascynującej byliny. Do najbardziej popularnych żmijowców należą:

Uprawa żmijowca jest bardzo prosta i nie wymaga specjalnych warunków. Kiedy zbierać nasiona żmijowca? Poszczególne odmiany przez wiele lat mogą być kolorową ozdobą tarasów i ogrodów.

Orange lanterns physalis among green leaves
Byliny Katalog Roślin

Miechunka rozdęta (Physalis alkekengi)

Poznajcie z nami tajemnice Miechunki rozdętej, pięknej rośliny o przepięknych, pomarańczowych lampionach. Idealna do ogrodu!

Czytaj więcej
żółcień właściwy
Byliny Katalog Roślin

Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare)

Odkryj uroki Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare) – kwiat pełen wdzięku, idealny dla Twojego ogrodu.

Czytaj więcej
Spikes of crimson red flowers of alum root, Heuchera 'Firebird', in cottage garden border. Background of blurred Iris leaves and dark purple foliage.
Byliny Katalog Roślin

Żurawka drżączkowata 'Titania’ (Heuchera x brizoides 'Titania’)

Odkryj urok Żurawki drżączkowatej 'Titania’ – rośliny ozdobnej idealnej do twojego ogrodu. Piękna, łatwa w uprawie i niezwykle dekoracyjna.

Czytaj więcej