Czy żmijowiec zwyczajny jest miododajny?

Czy żmijowiec zwyczajny jest miododajny

Jesteś miłośnikiem miodu, cenisz jego właściwości smakowe i prozdrowotne, używasz go jako zdrowy zamiennik cukru lub chcesz upiec pyszny, domowy piernik. Być może chcesz zrobić doskonały staropolski krupnik? We wszystkich tych przypadkach warto zainteresować się miodem z nektarem ze żmijowca zwyczajnego, który jest jedyny w swoim rodzaju.

Żmijowiec zwyczajny

Żmijowiec zwyczajny (łac. Echium vulgare L.) jest rośliną z rodziny ogórecznikowatych. Wystające z korony kwiatu pręciki przypominają rozdwojony język żmii, stąd nazwa rośliny. W wierzeniach ludowych używany był przeciwko ukąszeniom żmii. Kępy żmijowca osiągają wysokość 50-80 cm. Niebieskie kwiatostany wyrastają w kłosach i pojawiają się od początku czerwca do końca października.

Właściwości lecznicze żmijowca

Wykazuje właściwości regenerujące i osłonowe na błony śluzowe. Działa uspokajająco, rozluźniająco psychicznie, obniża nadmierne pobudzenie psychoruchowe. Doskonały w stanach rozdrażnienia, lęku lub niepokoju, także w stanach depresyjnych, przemęczenia, a nawet histerii. Stosowany jest jako środek przeciwbólowy, przeciwkaszlowy i wyciszający.

Sprawdź także żmijowiec zwyczajny właściwości lecznicze

Uprawa żmijowca zwyczajnego

Czy żmijowiec zwyczajny jest miododajny

Najlepiej rośnie na stanowiskach w pełni nasłonecznionych. Nie ma wymagań glebowych, świetnie rośnie na glebach suchych, piaszczystych lub nawet kamienistych. Z tych właśnie powodów znakomicie nadaje się do zagospodarowania nieużytków. Po przekwitnięciu najlepiej jest roślinę delikatnie przyciąć. Rozmnaża się przez tworzenie sadzonek lub wysiewanie wiosną bezpośrednio do gruntu. Wysiewu można dokonać także bezpośrednio po zbiorze, istnieje wówczas ryzyko utraty młodych roślin od mrozu w trakcie zimy. Nie wymaga nawożenia ani żadnych specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Więcej informacji o uprawie żmijowca zwyczajnego znajdziesz w artykule: żmijowiec zwyczajny uprawa

Żmijowiec zwyczajny – Roślina miododajna

Żmijowiec zwyczajny zajmuje bezapelacyjnie pierwsze miejsce pośród roślin dających miód. Taka jest opinia wielu pszczelarzy. Jest ulubioną rośliną trzmieli i prawie wszystkich gatunków pszczół dzikich i domowych. Roślina ta ma taką niezwykłą cechę, że nektar produkowany jest przez cały dzień, w odróżnieniu od większości roślin, które produkują nektar krótko. Nektar chroniony jest wewnątrz kwiatu w ten sposób, że nie jest wypłukiwany przez deszcz, ani nie wysycha podczas upałów. Wydajność żmijowca zwyczajnego porównywalna jest z wydajnością rzepaku, z jednego hektara można otrzymać nawet 400 kg miodu.

Miód ze żmijowca zwyczajnego

Miód z nektarem ze żmijowca zwyczajnego jest raczej rzadko spotykany. Ma jasnobursztynową barwę, smak ma lekko kwaskowaty, szybko przemieniający się w słodki, lekko piekący i jest wysoko aromatyczny. Powszechnie uznawany jest za wysokogatunkowy. Ma właściwości wzmacniające układ nerwowy. Wykazuje właściwości antybakteryjne, wspomaga leczenie przeziębień, przyspiesza gojenie się ran, wpływa regulująco na ciśnienie krwi, stymuluje metabolizm komórkowy, pomocny w leczeniu wrzodów żołądka.

Aktualności Ogród Trendy

Modrzew na pniu – zimowa ozdoba ogrodu

Modrzew, szczególnie jego odmiany szczepione na pniu, stanowi wyjątkową dekorację ogrodową, która zimą przyciąga wzrok swoją niezwykłą formą i barwą. Ten iglasty gatunek, mimo że zrzuca igły na zimę, zachowuje swój dekoracyjny charakter, dzięki czemu jest ceniony przez ogrodników i projektantów krajobrazu. W tym artykule przyjrzymy się bliżej, jak uprawiać i pielęgnować modrzew na pniu, […]

Czytaj więcej
A bee near the flowers of a lacy phacelia
Dom i balkon Ogród Trendy

Siew Facelii na zimę – przewodnik dla pasjonatów ogrodnictwa

Facelia jest rośliną, która zyskała uznanie wśród rolników i ogrodników nie tylko ze względu na swoje piękne, błękitne kwiaty, ale również ze względu na liczne korzyści, jakie przynosi uprawa tej rośliny. Siew facelii na zimę może być świetnym sposobem na przygotowanie gleby pod przyszłe uprawy, a także na przyciągnięcie pszczół i trzmieli do ogrodu. W […]

Czytaj więcej
Green leaf plant
Dom i balkon Ogród Trendy

Tajemnice zimozielonych skarbów ogrodu – niskie krzewy zimozielone ozdobne

Wśród zielonych zakątków naszych ogrodów, balkonów czy tarasów, niskie krzewy zimozielone stanowią prawdziwe klejnoty. Ich niezmienna barwa przez cały rok jest jak obietnica wiosny nawet w najchłodniejsze zimowe dni. Te rośliny nie tylko zdobią, ale również tworzą efektowne kompozycje, które zachwycają swoją formą i kolorystyką. Krzew zimozielony – mały, ale wspaniały Irga – niska i […]

Czytaj więcej