Czy żmijowiec zwyczajny jest miododajny?

Czy żmijowiec zwyczajny jest miododajny

Jesteś miłośnikiem miodu, cenisz jego właściwości smakowe i prozdrowotne, używasz go jako zdrowy zamiennik cukru lub chcesz upiec pyszny, domowy piernik. Być może chcesz zrobić doskonały staropolski krupnik? We wszystkich tych przypadkach warto zainteresować się miodem z nektarem ze żmijowca zwyczajnego, który jest jedyny w swoim rodzaju.

Żmijowiec zwyczajny

Żmijowiec zwyczajny (łac. Echium vulgare L.) jest rośliną z rodziny ogórecznikowatych. Wystające z korony kwiatu pręciki przypominają rozdwojony język żmii, stąd nazwa rośliny. W wierzeniach ludowych używany był przeciwko ukąszeniom żmii. Kępy żmijowca osiągają wysokość 50-80 cm. Niebieskie kwiatostany wyrastają w kłosach i pojawiają się od początku czerwca do końca października.

Właściwości lecznicze żmijowca

Wykazuje właściwości regenerujące i osłonowe na błony śluzowe. Działa uspokajająco, rozluźniająco psychicznie, obniża nadmierne pobudzenie psychoruchowe. Doskonały w stanach rozdrażnienia, lęku lub niepokoju, także w stanach depresyjnych, przemęczenia, a nawet histerii. Stosowany jest jako środek przeciwbólowy, przeciwkaszlowy i wyciszający.

Sprawdź także żmijowiec zwyczajny właściwości lecznicze

Uprawa żmijowca zwyczajnego

Czy żmijowiec zwyczajny jest miododajny

Najlepiej rośnie na stanowiskach w pełni nasłonecznionych. Nie ma wymagań glebowych, świetnie rośnie na glebach suchych, piaszczystych lub nawet kamienistych. Z tych właśnie powodów znakomicie nadaje się do zagospodarowania nieużytków. Po przekwitnięciu najlepiej jest roślinę delikatnie przyciąć. Rozmnaża się przez tworzenie sadzonek lub wysiewanie wiosną bezpośrednio do gruntu. Wysiewu można dokonać także bezpośrednio po zbiorze, istnieje wówczas ryzyko utraty młodych roślin od mrozu w trakcie zimy. Nie wymaga nawożenia ani żadnych specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Więcej informacji o uprawie żmijowca zwyczajnego znajdziesz w artykule: żmijowiec zwyczajny uprawa

Żmijowiec zwyczajny – Roślina miododajna

Żmijowiec zwyczajny zajmuje bezapelacyjnie pierwsze miejsce pośród roślin dających miód. Taka jest opinia wielu pszczelarzy. Jest ulubioną rośliną trzmieli i prawie wszystkich gatunków pszczół dzikich i domowych. Roślina ta ma taką niezwykłą cechę, że nektar produkowany jest przez cały dzień, w odróżnieniu od większości roślin, które produkują nektar krótko. Nektar chroniony jest wewnątrz kwiatu w ten sposób, że nie jest wypłukiwany przez deszcz, ani nie wysycha podczas upałów. Wydajność żmijowca zwyczajnego porównywalna jest z wydajnością rzepaku, z jednego hektara można otrzymać nawet 400 kg miodu.

Miód ze żmijowca zwyczajnego

Miód z nektarem ze żmijowca zwyczajnego jest raczej rzadko spotykany. Ma jasnobursztynową barwę, smak ma lekko kwaskowaty, szybko przemieniający się w słodki, lekko piekący i jest wysoko aromatyczny. Powszechnie uznawany jest za wysokogatunkowy. Ma właściwości wzmacniające układ nerwowy. Wykazuje właściwości antybakteryjne, wspomaga leczenie przeziębień, przyspiesza gojenie się ran, wpływa regulująco na ciśnienie krwi, stymuluje metabolizm komórkowy, pomocny w leczeniu wrzodów żołądka.

jak domowym sposobem zwalczyć mączniaka
Aktualności Dom i balkon Ogród

Jak domowym sposobem zwalczyć mączniaka u roślin? 

Mączniak, zarówno prawdziwy, jak i rzekomy, to powszechna choroba grzybowa, która dotyka wiele roślin, w tym warzywa, krzewy owocowe i rośliny ozdobne. Choroba ta, objawiająca się charakterystycznym białym nalotem na liściach i łodygach, stanowi poważne zagrożenie dla upraw. W poniższym artykule przedstawię skuteczne domowe sposoby na walkę z mączniakiem, które pozwolą ochronić Twoje rośliny. Czym […]

Czytaj więcej
co siać na zimę w tunelu foliowym
Ogród Trendy

Co siać na zimę w tunelu foliowym? 

Tunel foliowy to świetne rozwiązanie dla ogrodników, którzy chcą cieszyć się świeżymi warzywami przez cały rok, nawet w zimie. Dzięki tunelowi foliowemu rośliny są chronione przed mrozem, przymrozkami oraz niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a odpowiednie gatunki warzyw mogą być uprawiane nawet w najchłodniejszych miesiącach. W tym artykule podpowiemy, jakie warzywa warto siać zimą w tunelu foliowym […]

Czytaj więcej
jak długo wschodzi trawa
Aktualności Ogród

Jak stworzyć perfekcyjny trawnik – jak przebiega, ile trwa i jak skrócić kiełkowanie trawy?

Masz w perspektywie stworzenie własnego ogródka? Jeśli tak, to z pewnością nie ominie cię założenie trawnika, który jest nieodłącznym elementem ogrodu. Nieobce powinny być ci także czynności związane z jego pielęgnowaniem. Trawa, pomimo, że uznaje się nią za roślinę mało wymagającą i prostą w dbaniu, może przysporzyć trochę problemów. W tym artykule dowiesz się: Odpowiednie […]

Czytaj więcej