Czy żmijowiec zwyczajny jest miododajny?

Czy żmijowiec zwyczajny jest miododajny

Jesteś miłośnikiem miodu, cenisz jego właściwości smakowe i prozdrowotne, używasz go jako zdrowy zamiennik cukru lub chcesz upiec pyszny, domowy piernik. Być może chcesz zrobić doskonały staropolski krupnik? We wszystkich tych przypadkach warto zainteresować się miodem z nektarem ze żmijowca zwyczajnego, który jest jedyny w swoim rodzaju.

Żmijowiec zwyczajny

Żmijowiec zwyczajny (łac. Echium vulgare L.) jest rośliną z rodziny ogórecznikowatych. Wystające z korony kwiatu pręciki przypominają rozdwojony język żmii, stąd nazwa rośliny. W wierzeniach ludowych używany był przeciwko ukąszeniom żmii. Kępy żmijowca osiągają wysokość 50-80 cm. Niebieskie kwiatostany wyrastają w kłosach i pojawiają się od początku czerwca do końca października.

Właściwości lecznicze żmijowca

Wykazuje właściwości regenerujące i osłonowe na błony śluzowe. Działa uspokajająco, rozluźniająco psychicznie, obniża nadmierne pobudzenie psychoruchowe. Doskonały w stanach rozdrażnienia, lęku lub niepokoju, także w stanach depresyjnych, przemęczenia, a nawet histerii. Stosowany jest jako środek przeciwbólowy, przeciwkaszlowy i wyciszający.

Sprawdź także żmijowiec zwyczajny właściwości lecznicze

Uprawa żmijowca zwyczajnego

Czy żmijowiec zwyczajny jest miododajny

Najlepiej rośnie na stanowiskach w pełni nasłonecznionych. Nie ma wymagań glebowych, świetnie rośnie na glebach suchych, piaszczystych lub nawet kamienistych. Z tych właśnie powodów znakomicie nadaje się do zagospodarowania nieużytków. Po przekwitnięciu najlepiej jest roślinę delikatnie przyciąć. Rozmnaża się przez tworzenie sadzonek lub wysiewanie wiosną bezpośrednio do gruntu. Wysiewu można dokonać także bezpośrednio po zbiorze, istnieje wówczas ryzyko utraty młodych roślin od mrozu w trakcie zimy. Nie wymaga nawożenia ani żadnych specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Więcej informacji o uprawie żmijowca zwyczajnego znajdziesz w artykule: żmijowiec zwyczajny uprawa

Żmijowiec zwyczajny – Roślina miododajna

Żmijowiec zwyczajny zajmuje bezapelacyjnie pierwsze miejsce pośród roślin dających miód. Taka jest opinia wielu pszczelarzy. Jest ulubioną rośliną trzmieli i prawie wszystkich gatunków pszczół dzikich i domowych. Roślina ta ma taką niezwykłą cechę, że nektar produkowany jest przez cały dzień, w odróżnieniu od większości roślin, które produkują nektar krótko. Nektar chroniony jest wewnątrz kwiatu w ten sposób, że nie jest wypłukiwany przez deszcz, ani nie wysycha podczas upałów. Wydajność żmijowca zwyczajnego porównywalna jest z wydajnością rzepaku, z jednego hektara można otrzymać nawet 400 kg miodu.

Miód ze żmijowca zwyczajnego

Miód z nektarem ze żmijowca zwyczajnego jest raczej rzadko spotykany. Ma jasnobursztynową barwę, smak ma lekko kwaskowaty, szybko przemieniający się w słodki, lekko piekący i jest wysoko aromatyczny. Powszechnie uznawany jest za wysokogatunkowy. Ma właściwości wzmacniające układ nerwowy. Wykazuje właściwości antybakteryjne, wspomaga leczenie przeziębień, przyspiesza gojenie się ran, wpływa regulująco na ciśnienie krwi, stymuluje metabolizm komórkowy, pomocny w leczeniu wrzodów żołądka.

Czy żmijowiec zwyczajny jest trujący?
Aktualności Ogród

Czy żmijowiec zwyczajny jest trujący?

Ogród to fantastyczne miejsce, w którym można wypocząć i przy okazji da się też podziwiać cudne i pachnące rośliny. Dobrze jest jednak wiedzieć, które kwiaty sadzić w swoim ogrodzie, by nie okazały się one trujące lub szkodliwe dla nas i zwierząt, które ma się na gospodarstwie. Warto zatem wiedzieć, czy żmijowiec zwyczajny może być trujący […]

Czytaj więcej
Kiedy kwitnie Żmijowiec zwyczajny
Aktualności Ogród

Żmijowiec zwyczajny – jak wygląda, kiedy kwitnie i na co pomaga?

Żmijowiec zwyczajny – jak wygląda kiedy kwitnie i na co pomaga? Żmijowiec zwyczajny (Echium vulgare L.) jest śliczną rośliną o niebieskich kwiatkach. W porze kwitnienia, która ciągnie się przez całe lato, unoszą się nad nim roje owadów na czele z pszczołą miododajną. Jest pospolity na terenie całego kraju i nadaje się do uprawy w ogrodzie. Skąd ta […]

Czytaj więcej
niskie krzewy długo kwitnące
Architektura Ogród

Niskie krzewy ozdobne długo kwitnące

Bogactwo gatunków oraz odmian niewielkich, długo kwitnących krzewów przyprawia o zawrót głowy. To doskonała wiadomość dla osób, które pragną stworzyć atrakcyjny, zielony zakątek na niewielkiej przestrzeni. Wśród niskich krzewów wyróżnia się rośliny kwitnące przez cały sezon ogrodniczy oraz takie, które zachwycają również owocami i intensywnie przebarwionymi liśćmi. Niskie, kwitnące krzewy można dobrać pod względem ich […]

Czytaj więcej