Czy żmijowiec zwyczajny jest miododajny?

Czy żmijowiec zwyczajny jest miododajny

Jesteś miłośnikiem miodu, cenisz jego właściwości smakowe i prozdrowotne, używasz go jako zdrowy zamiennik cukru lub chcesz upiec pyszny, domowy piernik. Być może chcesz zrobić doskonały staropolski krupnik? We wszystkich tych przypadkach warto zainteresować się miodem z nektarem ze żmijowca zwyczajnego, który jest jedyny w swoim rodzaju.

Żmijowiec zwyczajny

Żmijowiec zwyczajny (łac. Echium vulgare L.) jest rośliną z rodziny ogórecznikowatych. Wystające z korony kwiatu pręciki przypominają rozdwojony język żmii, stąd nazwa rośliny. W wierzeniach ludowych używany był przeciwko ukąszeniom żmii. Kępy żmijowca osiągają wysokość 50-80 cm. Niebieskie kwiatostany wyrastają w kłosach i pojawiają się od początku czerwca do końca października.

Właściwości lecznicze żmijowca

Wykazuje właściwości regenerujące i osłonowe na błony śluzowe. Działa uspokajająco, rozluźniająco psychicznie, obniża nadmierne pobudzenie psychoruchowe. Doskonały w stanach rozdrażnienia, lęku lub niepokoju, także w stanach depresyjnych, przemęczenia, a nawet histerii. Stosowany jest jako środek przeciwbólowy, przeciwkaszlowy i wyciszający.

Sprawdź także żmijowiec zwyczajny właściwości lecznicze

Uprawa żmijowca zwyczajnego

Czy żmijowiec zwyczajny jest miododajny

Najlepiej rośnie na stanowiskach w pełni nasłonecznionych. Nie ma wymagań glebowych, świetnie rośnie na glebach suchych, piaszczystych lub nawet kamienistych. Z tych właśnie powodów znakomicie nadaje się do zagospodarowania nieużytków. Po przekwitnięciu najlepiej jest roślinę delikatnie przyciąć. Rozmnaża się przez tworzenie sadzonek lub wysiewanie wiosną bezpośrednio do gruntu. Wysiewu można dokonać także bezpośrednio po zbiorze, istnieje wówczas ryzyko utraty młodych roślin od mrozu w trakcie zimy. Nie wymaga nawożenia ani żadnych specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Więcej informacji o uprawie żmijowca zwyczajnego znajdziesz w artykule: żmijowiec zwyczajny uprawa

Żmijowiec zwyczajny – Roślina miododajna

Żmijowiec zwyczajny zajmuje bezapelacyjnie pierwsze miejsce pośród roślin dających miód. Taka jest opinia wielu pszczelarzy. Jest ulubioną rośliną trzmieli i prawie wszystkich gatunków pszczół dzikich i domowych. Roślina ta ma taką niezwykłą cechę, że nektar produkowany jest przez cały dzień, w odróżnieniu od większości roślin, które produkują nektar krótko. Nektar chroniony jest wewnątrz kwiatu w ten sposób, że nie jest wypłukiwany przez deszcz, ani nie wysycha podczas upałów. Wydajność żmijowca zwyczajnego porównywalna jest z wydajnością rzepaku, z jednego hektara można otrzymać nawet 400 kg miodu.

Miód ze żmijowca zwyczajnego

Miód z nektarem ze żmijowca zwyczajnego jest raczej rzadko spotykany. Ma jasnobursztynową barwę, smak ma lekko kwaskowaty, szybko przemieniający się w słodki, lekko piekący i jest wysoko aromatyczny. Powszechnie uznawany jest za wysokogatunkowy. Ma właściwości wzmacniające układ nerwowy. Wykazuje właściwości antybakteryjne, wspomaga leczenie przeziębień, przyspiesza gojenie się ran, wpływa regulująco na ciśnienie krwi, stymuluje metabolizm komórkowy, pomocny w leczeniu wrzodów żołądka.

Green seedling of chives on marble table
Dom i balkon Ogród Trendy

Mistrzowskie sadzenie cebuli na zimę – poradnik dla każdego ogrodnika

Sadzenie cebuli na zimę to doskonały sposób na wczesne wiosenne zbiory. Ta technika uprawy, choć wymaga nieco więcej uwagi i przygotowania, nagradza nas obfitymi plonami już na początku sezonu. Aby jednak cieszyć się sukcesem, warto poznać kilka podstawowych zasad. Wybór odmiany cebuli Pierwszym krokiem w przygodzie z zimową uprawą cebuli jest wybór odpowiedniej odmiany. Odmiany […]

Czytaj więcej
Closeup photo of sprout
Aktualności Dom i balkon Ogród Trendy

Sekrety udanej uprawy pomidorów w doniczkach

Uprawa pomidorów w doniczkach to fantastyczny sposób na cieszenie się świeżymi, własnoręcznie wyhodowanymi pomidorami, nawet jeśli nie dysponujemy ogrodem. Ta forma uprawy jest idealna dla mieszkańców miast, posiadaczy balkonów czy małych tarasów. Aby jednak cieszyć się obfitymi zbiorami, warto poznać kilka kluczowych zasad. Uprawiać pomidory – od czego zacząć? Wybór odmian Pierwszym krokiem jest wybór […]

Czytaj więcej
Woman in gray sweater carving orange pumpkin
Aktualności Dom i balkon Ogród

Odkryj smaki jesieni zamknięte w słoiku – Przetwory z dyni na zimę

Jesień to czas, kiedy dynia króluje w naszych kuchniach, oferując swoje bogactwo smaków, kolorów i aromatów. Zbierając plony, często zastanawiamy się, co zrobić z dyni na zimę, aby móc cieszyć się jej smakiem długie miesiące po sezonie. Oto przewodnik po najlepszych przetworach z dyni, które rozgrzeją każdy zimowy dzień. Jakie są najlepsze przetwory na zimę? […]

Czytaj więcej