Żmijowiec zwyczajny uprawa

Doświadczeni pszczelarze instalują ule w pobliżu bujnie kwitnących terenów, aby później zbierać bogate zbiory miodu. Nie zawsze jest możliwe przeniesienie swojej pasieki do miejsc obfitujących w kwiaty dla pszczół. Wielu z nich decyduje się na samodzielne wyhodowanie żmijowca zwyczajnego. W przypadku upraw żmijowiec jest trującym chwastem, który nie nadaje się nawet do karmienia zwierząt gospodarskich ze względu na toksyczność. Jednak ten przedstawiciel rodziny ogóreczników jest w stanie zapewnić pszczołom obfitą ucztę na długi okres czasu. Jak uprawiać żmijowiec zwyczajny? Na to pytanie znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule. 

Żmijowiec zwyczajny charakterystyka

Trawa łąkowa jest zaliczana do roślin dwuletnich. Żmijowiec zwyczajny w jednym miejscu rośnie nawet od 5 do 8 lat. Osiąga wysokość od 30 do 100 cm. Ma wyprostowane łodygi, które są bardzo rozgałęzione i są pokryte włoskami. Główna część liści jest reprezentowana w postaci podstawowej rozety zwężonej do ogonków. Łodygi i przylistki są zwykle wydłużone i mają charakter lancetowatych. Jak kwitnie żmijowiec? Na wysokich szypułkach powstają miniaturowe pąki zebrane w loki. Im bliżej do końca rośliny, tym jest ich coraz więcej, dzięki czemu roślina zyskuje piramidalną strukturę.

Czas kwitnienia wynosi od 40 do 50 dni. Rozpoczyna się w czerwcu, natomiast kończy we wrześniu. Kwitnienie pąkówr o różowawym odcieniu następuje stopniowo: niektóre dojrzewają, z kolei inne wysychają. Okres kwitnienia każdego z nich waha się od 35 do 48 godzin. Przez cały okres na jednej łodydze tworzy się nawet do 1500 niebiesko-fioletowych kwiatków. Charakterystyczną cechą żmijowców jest zdolność do przetrwania nawet na niekorzystnej, skalistej ziemi.

Żmijowiec zwyczajny uprawa

Uważa się, że aby hodować roślinę, nie trzeba wybrać gleby, a także warunków klimatycznych. Dlatego do jego uprawy odpowiednia jest każda działka przydomowa. Żmijowiec zwyczajny – kiedy zbierać nasiona?

Optymalny czas siewu żmijowca zwyczajnego to wczesna wiosna, tuż po stopieniu śniegu. Tak więc przed rozpoczęciem mrozu młode kiełki rośliny są wystarczająco silne i mogą bezpiecznie przetrwać przymrozki. Jednak niektórzy próbują sadzenia rośliny zimą nawet w październiku lub listopadzie, przed przymrozkami. Istnieje jednak ryzyko, że przy silnym spadku temperatury rosnące kiełki mogą obumrzeć. Inni z kolei planują zasiew na lato. Jednak w tym przypadku istnieje ryzyko rozwoju wadliwych i słabszych sadzonek.

Do siewu często wybiera się zazwyczaj deszczową pogodę. W wilgotnej i luźnej glebie nasiona kiełkują szybciej i w pełni się klimatyzują. W takich przypadkach idealna jest pożywna, nawożona organicznie ziemia. Choć może przetrwać każde warunki, to wyniki będą lepsze w przypadku wyżej opisanej gleby.

Technika rolnicza uprawy siniaka obejmuje 4 proste zasady:

  • zużycie nasion wynosi 4-6 kg / ha lub 50 g /na sto;
  • głębokość osadzania – najlepiej do 1 cm;
  • odległość między rzędami powinna wynosić: 25-30 cm;
  • toczenie gleby po zasiewie.

Przed rozpoczęciem zasiewu dobrze jest przygotować glebę poprzez bruzdowanie lub zaoranie. Gdy powietrze ogrzewa się do +10 ° C, można spodziewać się pojawienie się pierwszych sadzonek.

Czy żmijowiec zwyczajny jest trujący?
Aktualności Ogród

Czy żmijowiec zwyczajny jest trujący?

Ogród to fantastyczne miejsce, w którym można wypocząć i przy okazji da się też podziwiać cudne i pachnące rośliny. Dobrze jest jednak wiedzieć, które kwiaty sadzić w swoim ogrodzie, by nie okazały się one trujące lub szkodliwe dla nas i zwierząt, które ma się na gospodarstwie. Warto zatem wiedzieć, czy żmijowiec zwyczajny może być trujący […]

Czytaj więcej
Kiedy kwitnie Żmijowiec zwyczajny
Aktualności Ogród

Żmijowiec zwyczajny – jak wygląda, kiedy kwitnie i na co pomaga?

Żmijowiec zwyczajny – jak wygląda kiedy kwitnie i na co pomaga? Żmijowiec zwyczajny (Echium vulgare L.) jest śliczną rośliną o niebieskich kwiatkach. W porze kwitnienia, która ciągnie się przez całe lato, unoszą się nad nim roje owadów na czele z pszczołą miododajną. Jest pospolity na terenie całego kraju i nadaje się do uprawy w ogrodzie. Skąd ta […]

Czytaj więcej
Czy żmijowiec jest byliną
Aktualności Katalog Roślin

Czy żmijowiec jest byliną?

Żmijowiec jest byliną, czyli rośliną wieloletnią żyjącą dłużej niż dwa lata. Posiada niezdrewniałe części nadziemne i może wielokrotnie wydawać nasiona lub zarodniki. Należy do rodziny ogórecznikowatych, szorstkolistnych, do których należą też ogórecznik, miodunka, farbownik i niezapominajka. Żmijowiec charakteryzuje się przede wszystkim przepięknymi, kolorowymi kwiatami i wysokością. Może osiągać nawet 4 metry wysokości. Jego liście mają kształt lancetowaty i […]

Czytaj więcej