Żmijowiec zwyczajny uprawa

Doświadczeni pszczelarze instalują ule w pobliżu bujnie kwitnących terenów, aby później zbierać bogate zbiory miodu. Nie zawsze jest możliwe przeniesienie swojej pasieki do miejsc obfitujących w kwiaty dla pszczół. Wielu z nich decyduje się na samodzielne wyhodowanie żmijowca zwyczajnego. W przypadku upraw żmijowiec jest trującym chwastem, który nie nadaje się nawet do karmienia zwierząt gospodarskich ze względu na toksyczność. Jednak ten przedstawiciel rodziny ogóreczników jest w stanie zapewnić pszczołom obfitą ucztę na długi okres czasu. Jak uprawiać żmijowiec zwyczajny? Na to pytanie znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule. 

Żmijowiec zwyczajny charakterystyka

Trawa łąkowa jest zaliczana do roślin dwuletnich. Żmijowiec zwyczajny w jednym miejscu rośnie nawet od 5 do 8 lat. Osiąga wysokość od 30 do 100 cm. Ma wyprostowane łodygi, które są bardzo rozgałęzione i są pokryte włoskami. Główna część liści jest reprezentowana w postaci podstawowej rozety zwężonej do ogonków. Łodygi i przylistki są zwykle wydłużone i mają charakter lancetowatych. Jak kwitnie żmijowiec? Na wysokich szypułkach powstają miniaturowe pąki zebrane w loki. Im bliżej do końca rośliny, tym jest ich coraz więcej, dzięki czemu roślina zyskuje piramidalną strukturę.

Czas kwitnienia wynosi od 40 do 50 dni. Rozpoczyna się w czerwcu, natomiast kończy we wrześniu. Kwitnienie pąkówr o różowawym odcieniu następuje stopniowo: niektóre dojrzewają, z kolei inne wysychają. Okres kwitnienia każdego z nich waha się od 35 do 48 godzin. Przez cały okres na jednej łodydze tworzy się nawet do 1500 niebiesko-fioletowych kwiatków. Charakterystyczną cechą żmijowców jest zdolność do przetrwania nawet na niekorzystnej, skalistej ziemi.

Żmijowiec zwyczajny uprawa

Uważa się, że aby hodować roślinę, nie trzeba wybrać gleby, a także warunków klimatycznych. Dlatego do jego uprawy odpowiednia jest każda działka przydomowa. Żmijowiec zwyczajny – kiedy zbierać nasiona?

Optymalny czas siewu żmijowca zwyczajnego to wczesna wiosna, tuż po stopieniu śniegu. Tak więc przed rozpoczęciem mrozu młode kiełki rośliny są wystarczająco silne i mogą bezpiecznie przetrwać przymrozki. Jednak niektórzy próbują sadzenia rośliny zimą nawet w październiku lub listopadzie, przed przymrozkami. Istnieje jednak ryzyko, że przy silnym spadku temperatury rosnące kiełki mogą obumrzeć. Inni z kolei planują zasiew na lato. Jednak w tym przypadku istnieje ryzyko rozwoju wadliwych i słabszych sadzonek.

Do siewu często wybiera się zazwyczaj deszczową pogodę. W wilgotnej i luźnej glebie nasiona kiełkują szybciej i w pełni się klimatyzują. W takich przypadkach idealna jest pożywna, nawożona organicznie ziemia. Choć może przetrwać każde warunki, to wyniki będą lepsze w przypadku wyżej opisanej gleby.

Technika rolnicza uprawy siniaka obejmuje 4 proste zasady:

  • zużycie nasion wynosi 4-6 kg / ha lub 50 g /na sto;
  • głębokość osadzania – najlepiej do 1 cm;
  • odległość między rzędami powinna wynosić: 25-30 cm;
  • toczenie gleby po zasiewie.

Przed rozpoczęciem zasiewu dobrze jest przygotować glebę poprzez bruzdowanie lub zaoranie. Gdy powietrze ogrzewa się do +10 ° C, można spodziewać się pojawienie się pierwszych sadzonek.

Aktualności Ogród Trendy

Modrzew na pniu – zimowa ozdoba ogrodu

Modrzew, szczególnie jego odmiany szczepione na pniu, stanowi wyjątkową dekorację ogrodową, która zimą przyciąga wzrok swoją niezwykłą formą i barwą. Ten iglasty gatunek, mimo że zrzuca igły na zimę, zachowuje swój dekoracyjny charakter, dzięki czemu jest ceniony przez ogrodników i projektantów krajobrazu. W tym artykule przyjrzymy się bliżej, jak uprawiać i pielęgnować modrzew na pniu, […]

Czytaj więcej
A bee near the flowers of a lacy phacelia
Dom i balkon Ogród Trendy

Siew Facelii na zimę – przewodnik dla pasjonatów ogrodnictwa

Facelia jest rośliną, która zyskała uznanie wśród rolników i ogrodników nie tylko ze względu na swoje piękne, błękitne kwiaty, ale również ze względu na liczne korzyści, jakie przynosi uprawa tej rośliny. Siew facelii na zimę może być świetnym sposobem na przygotowanie gleby pod przyszłe uprawy, a także na przyciągnięcie pszczół i trzmieli do ogrodu. W […]

Czytaj więcej
Green leaf plant
Dom i balkon Ogród Trendy

Tajemnice zimozielonych skarbów ogrodu – niskie krzewy zimozielone ozdobne

Wśród zielonych zakątków naszych ogrodów, balkonów czy tarasów, niskie krzewy zimozielone stanowią prawdziwe klejnoty. Ich niezmienna barwa przez cały rok jest jak obietnica wiosny nawet w najchłodniejsze zimowe dni. Te rośliny nie tylko zdobią, ale również tworzą efektowne kompozycje, które zachwycają swoją formą i kolorystyką. Krzew zimozielony – mały, ale wspaniały Irga – niska i […]

Czytaj więcej