Przydomowa oczyszczalnia ścieków to nic innego, jak niezwykle prosta, a jednocześnie ekologiczna alternatywa dla klasycznego szamba. Mimo że na polskich działkach i podwórkach jest zdecydowanie rzadziej spotykana, to charakteryzuje się całkowitym bezpieczeństwem i bardzo atrakcyjnymi kosztami eksploatacji. Być może zabrzmi to niewiarygodnie, ale roczne koszty utrzymania tego typu zbiornika wahają się w przedziale od 100 złotych do około 400 złotych.
Przydomowa oczyszczalnia ścieków
Ten rodzaj zbiornika doskonale sprawdzi się u posiadaczy dużych działek. Głównym powodem są jasno określone wymogi, które musi spełniać. Kluczowym czynnikiem, który należy sprawdzić w pierwszej kolejności, jest poziom wód gruntowych na działce. Ważne, aby nie był mniejszy niż 1,5 od spodu drenażu rozsączającego. W przypadku, gdy wysokość wód gruntowych jest zbyt duża, konieczne może okazać się przepompowywanie wody.
Nie sposób nie wspomnieć jednocześnie o tym, że przydomowe oczyszczalnie ścieków dzielimy na trzy rodzaje:
- drenażowa,
- biologiczna,
- roślinna.
Przydomowa oczyszczalnia ścieków – formalności
Zarówno w przypadku szamba, jak i przydomowej oczyszczalni ścieków kluczowe jest odpowiednie dbanie o zbiorniki. Z pomocą przyjdą produkty polskiej marki Biofos. Produkt oprócz likwidacji nieprzyjemnego zapachu, zmniejszają ryzyko powstawania osadów i kożucha, a także znacznie rzadsze opróżnianie zbiorników.
Przypomnijmy, że budowa przydomowej oczyszczalni możliwa jest tylko wtedy, gdy zostanie ustanowiona przez plan zagospodarowania przestrzennego lub samorząd gminy. W przypadku gdy budowa zbiornika odbywać się będzie jednocześnie z budynkiem, należy jednoznacznie określić jej rozmieszczenie na planie zagospodarowania działki. Jeżeli ma być to projekt niezależny, wówczas chęć budowy należy zgłosić w starostwie powiatowym. Po upływie 30 dni można rozpocząć działania.