Czyściec błotny

Czyściec błotny i jego różnorodne zastosowanie

Wykorzystując dobrą pogodę, warto udać się na spacer, dzięki temu można poszerzyć swoją wiedzę o roślinach, będących na wyciągnięcie ręki. Wędrując po wilgotnych łąkach, można zaobserwować ciekawą roślinę, jaką jest czyściec błotny, który ma szerokie zastosowanie. Kiedyś używano jego liści do oczyszczania ran, stąd prawdopodobnie pochodzi nazwa tej rośliny. Bulwiaste kłącza z powodzeniem można wykorzystać w kuchni, podobnie jak młode łodygi. Robiono z niego także paszę dla zwierząt.

Kilka podstawowych faktów o czyśćcu błotnym

Czyściec błotny to roślina należąca do rodziny jasnotowatych. Ma charakterystyczną, czworoboczną łodygę, może dorosnąć nawet do 100 cm. Dość podłużne liście czyśćca w pierwszym momencie można pomylić z miętą, ale na tym kończy się podobieństwo obu roślin. Od początku lata, aż do końca września pojawiają się drobne, fioletowe kwiaty przyciągające motyle i inne owady. Dzięki temu jest ceniony jako roślina miododajna. Poza łąkami czyściec błotny rośnie również na uprawianych polach, chociaż z racji traktowania go jako chwast coraz rzadziej można go tam spotkać. Niestety, problemy z postępującą suszą na wielu obszarach, również przyczyniają się do rzadszego występowania tej rośliny. Można pokusić się o uprawianie go w przydomowym ogródku, gdzie szczególnie ładnie będzie się prezentować przy oczku wodnym. Trzeba pamiętać, że jest rośliną dosyć ekspansywną, w związku z czym warto zastanowić się nad posadzeniem go w pojemniku.

Czyściec błotny w kuchni i medycynie

Chcąc poznać nowe potrawy, warto sięgnąć po części podziemne czyśćca lub jego łodygi. Bulwiaste kłącza, w najgrubszych miejscach dorastających do ok. 1,5 cm, zbiera się od września do początku maja. Warto zadać sobie trud, żeby je zdobyć i samodzielnie przekonać się, dlaczego kiedyś był dosyć popularny i znany. W kuchni kłącza można wykorzystać do:

– kiszenia

– zrobienia frytek

– zjedzenia na surowo.

Młode pędy tej rośliny niektórzy przygotowują tak jak szparagi, albo traktują jako przekąskę zamiast marchewki pokrojonej w słupki. Im prostsze wykonanie, tym lepszy smak. Zawsze warto sięgać po coś nowego, albo odkrywanego na nowo.

W medycynie, tak jak już to było wspomniane, wykorzystywano liście do oczyszczania ran. Właśnie dzięki właściwościom odkażającym wykorzystuje się go w leczeniu owrzodzeń czy różnego rodzaju zakażeń skóry. Wewnętrznie natomiast, czyściec błotny pomaga przy bólach stawów, problemach z układem pokarmowym. Ma również działanie rozkurczające, co było wykorzystywane między innymi przy bólach brzucha.

Orange lanterns physalis among green leaves
Byliny Katalog Roślin

Miechunka rozdęta (Physalis alkekengi)

Poznajcie z nami tajemnice Miechunki rozdętej, pięknej rośliny o przepięknych, pomarańczowych lampionach. Idealna do ogrodu!

Czytaj więcej
żółcień właściwy
Byliny Katalog Roślin

Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare)

Odkryj uroki Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare) – kwiat pełen wdzięku, idealny dla Twojego ogrodu.

Czytaj więcej
Spikes of crimson red flowers of alum root, Heuchera 'Firebird', in cottage garden border. Background of blurred Iris leaves and dark purple foliage.
Byliny Katalog Roślin

Żurawka drżączkowata 'Titania’ (Heuchera x brizoides 'Titania’)

Odkryj urok Żurawki drżączkowatej 'Titania’ – rośliny ozdobnej idealnej do twojego ogrodu. Piękna, łatwa w uprawie i niezwykle dekoracyjna.

Czytaj więcej