Czyściec błotny

Czyściec błotny i jego różnorodne zastosowanie

Wykorzystując dobrą pogodę, warto udać się na spacer, dzięki temu można poszerzyć swoją wiedzę o roślinach, będących na wyciągnięcie ręki. Wędrując po wilgotnych łąkach, można zaobserwować ciekawą roślinę, jaką jest czyściec błotny, który ma szerokie zastosowanie. Kiedyś używano jego liści do oczyszczania ran, stąd prawdopodobnie pochodzi nazwa tej rośliny. Bulwiaste kłącza z powodzeniem można wykorzystać w kuchni, podobnie jak młode łodygi. Robiono z niego także paszę dla zwierząt.

Kilka podstawowych faktów o czyśćcu błotnym

Czyściec błotny to roślina należąca do rodziny jasnotowatych. Ma charakterystyczną, czworoboczną łodygę, może dorosnąć nawet do 100 cm. Dość podłużne liście czyśćca w pierwszym momencie można pomylić z miętą, ale na tym kończy się podobieństwo obu roślin. Od początku lata, aż do końca września pojawiają się drobne, fioletowe kwiaty przyciągające motyle i inne owady. Dzięki temu jest ceniony jako roślina miododajna. Poza łąkami czyściec błotny rośnie również na uprawianych polach, chociaż z racji traktowania go jako chwast coraz rzadziej można go tam spotkać. Niestety, problemy z postępującą suszą na wielu obszarach, również przyczyniają się do rzadszego występowania tej rośliny. Można pokusić się o uprawianie go w przydomowym ogródku, gdzie szczególnie ładnie będzie się prezentować przy oczku wodnym. Trzeba pamiętać, że jest rośliną dosyć ekspansywną, w związku z czym warto zastanowić się nad posadzeniem go w pojemniku.

Czyściec błotny w kuchni i medycynie

Chcąc poznać nowe potrawy, warto sięgnąć po części podziemne czyśćca lub jego łodygi. Bulwiaste kłącza, w najgrubszych miejscach dorastających do ok. 1,5 cm, zbiera się od września do początku maja. Warto zadać sobie trud, żeby je zdobyć i samodzielnie przekonać się, dlaczego kiedyś był dosyć popularny i znany. W kuchni kłącza można wykorzystać do:

– kiszenia

– zrobienia frytek

– zjedzenia na surowo.

Młode pędy tej rośliny niektórzy przygotowują tak jak szparagi, albo traktują jako przekąskę zamiast marchewki pokrojonej w słupki. Im prostsze wykonanie, tym lepszy smak. Zawsze warto sięgać po coś nowego, albo odkrywanego na nowo.

W medycynie, tak jak już to było wspomniane, wykorzystywano liście do oczyszczania ran. Właśnie dzięki właściwościom odkażającym wykorzystuje się go w leczeniu owrzodzeń czy różnego rodzaju zakażeń skóry. Wewnętrznie natomiast, czyściec błotny pomaga przy bólach stawów, problemach z układem pokarmowym. Ma również działanie rozkurczające, co było wykorzystywane między innymi przy bólach brzucha.

Katalog Roślin

Aloes

Aloes lub inaczej Aloe vera jest to rodzaj jednoliściennych sukulentów liściowych. Rośliny te charakterystyczne są dla Półwyspu Arabskiego, Afryki i Madagaskaru. Najbardziej typowym i charakterystycznym gatunkiem jest Aloë perfoliata L. Jeżeli chodzi o Polskę, to aloes uprawiany jest w doniczkach. To doskonały moment, aby przyjrzeć się nieco bliżej kwestiom wizualnym, ponieważ jak powszechnie wiadomo, jest […]

Czytaj więcej
Aksamitka
Katalog Roślin

Aksamitka

Aksamitka (Tagetes L.) to nic innego, jak rodzaj roślin jednorocznych, które należą do rodziny astrowatych. Wśród najpopularniejszych gatunków wyróżnia się: aksamitka drobna (Tagetes minuta), aksamitka Lemmona (Tagetes lemmonii A. Gray), aksamitka lśniąca (Tagetes lucida), aksamitka rozpierzchła (Tagetes patula L.), aksamitka wąskolistna (Tagetes tenuifolia Cav., syn. T. signata Bartl.), aksamitka wzniesiona (Tagetes erecta L.). Najważniejsze informacje […]

Czytaj więcej
Czy żmijowiec jest byliną
Aktualności Katalog Roślin

Czy żmijowiec jest byliną?

Żmijowiec jest byliną, czyli rośliną wieloletnią żyjącą dłużej niż dwa lata. Posiada niezdrewniałe części nadziemne i może wielokrotnie wydawać nasiona lub zarodniki. Należy do rodziny ogórecznikowatych, szorstkolistnych, do których należą też ogórecznik, miodunka, farbownik i niezapominajka. Żmijowiec charakteryzuje się przede wszystkim przepięknymi, kolorowymi kwiatami i wysokością. Może osiągać nawet 4 metry wysokości. Jego liście mają kształt lancetowaty i […]

Czytaj więcej