Dzielżan ogrodowy 'Pumilum magnificum’ (Helenium × hybridum 'Pumilum magnificum’)

Dzielżan ogrodowy 'Pumilum magnificum'

Dzielżan ogrodowy 'Pumilum magnificum’ to roślina z rodziny astrowatych. Może osiągnąć 90 cm wysokości. Jej liście są ciemnozielone i mają ząbkowane brzegi. Roślina kwitnie od sierpnia do września. Jej kwiaty są żółte i zbierają się w koszyczki.

Prefereuje miejsca słoneczne i gleby żyzne. Może rosnąć zarówno w ogrodach jak i na rabatach. Jest dobrym wyborem do kwiatów ciętych. Różne odmiany dzielżanu to między innymi 'Coppelia’ i 'Rubinzwerg’.

KategoriaOpis
DEKORACYJNOŚĆkwiaty
GLEBAżyzna, lekka
KOLOR KWIATÓWżółte
KWIATOSTANkoszyczek kwiatowy
KWIATYjęzyczkowate
ODCZYN GLEBYobojętna
POKRÓJwzniesiony
WYSOKOŚĆ40-90 cm
OKRES KWITNIENIAVIII, IX, X
TRWAŁOŚĆ LIŚCIsezonowe
WILGOTNOŚĆgleba umiarkowanie wilgotna
STANOWISKOsłońce
ZASTOSOWANIEroślina dekoracyjna, ogrody wiejskie, rabaty, w grupie, kwiat cięty

Wymagania i uprawa

Dzielżan ogrodowy 'Pumilum magnificum’ łatwo rośnie w pełnym słońcu i cieple. Najlepiej czuje się na dobrze odżywionych, lekkich glebach, które są nieco wilgotne. Ale znosi też średnio suchy grunt. Roślina ta może być rozmnażana na różne sposoby, np. przez wysiew nasion.

Rozmnażanie przez podział kęp albo sadzonkowanie wiosną to także dobre metody. Uważa się jednak, że jesienią nie jest dobrym czasem na przesadzanie.

’Pumilum magnificum’ jest proste w pielęgnacji. Lubi odżywianie nawozami, zarówno mineralnymi, jak i naturalnymi. Ważne jest też usuwanie przekwitłych kwiatostanów.

Częste podlewanie w susze podnosi komfort wzrostu dla tej rośliny.

WymaganiaUprawa
StanowiskoPreferuje stanowiska słoneczne oraz ciepłe
GlebaRośnie najlepiej na glebach żyznych, lekkich i umiarkowanie wilgotnych
RozmnażanieMoże być rozmnażany przez wysiew nasion, podział kęp lub sadzonkowanie na wiosnę
PrzesadzanieNie powinno się przesadzać roślin jesienią
PielęgnacjaDobrze reaguje na nawozy mineralne oraz organiczne
PodlewanieRegularne podlewanie w suche okresy sprzyja zdrowemu wzrostowi rośliny

Zastosowanie

Dzielżan ogrodowy 'Pumilum magnificum’ to piękna roślina, doskonała do wielu celów ogrodowych. Pasuje zarówno do nowoczesnych jak i tradycyjnych ogrodów. Urozmaici wygląd każdej przestrzeni.

Sadzony w grupach, pięknie prezentuje się na rabatach. Jego żółte kwiaty są bardzo widoczne, dodając ożywienia krajobrazu. Można je także obcinać i używać do bukietów, co sprawi, że taras czy dom zyskają na urodzie.

W ogrodach wiejskich dzielżany też dobrze wygląda. Pasuje do naturalnego stylu. Nadaje ogrodowi specjalnego klimatu. Tego typu rośliny z pewnością przyciągną wszelkie spojrzenia.

Orange lanterns physalis among green leaves
Byliny Katalog Roślin

Miechunka rozdęta (Physalis alkekengi)

Poznajcie z nami tajemnice Miechunki rozdętej, pięknej rośliny o przepięknych, pomarańczowych lampionach. Idealna do ogrodu!

Czytaj więcej
żółcień właściwy
Byliny Katalog Roślin

Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare)

Odkryj uroki Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare) – kwiat pełen wdzięku, idealny dla Twojego ogrodu.

Czytaj więcej
Spikes of crimson red flowers of alum root, Heuchera 'Firebird', in cottage garden border. Background of blurred Iris leaves and dark purple foliage.
Byliny Katalog Roślin

Żurawka drżączkowata 'Titania’ (Heuchera x brizoides 'Titania’)

Odkryj urok Żurawki drżączkowatej 'Titania’ – rośliny ozdobnej idealnej do twojego ogrodu. Piękna, łatwa w uprawie i niezwykle dekoracyjna.

Czytaj więcej