Farbownik lazurowy (Anchusa azurea)

Farbownik lazurowy (Anchusa azurea)

Farbownik lazurowy, znany również jako Anchusa azurea, to piękna bylina z niebieskimi kwiatami. Należy do rodziny ogórecznikowatych. Rośnie w strefie Morza Śródziemnego, ale także w Polsce. Osiąga do 150 cm i ma liście pokryte szorstkimi owłosieniami.

Kwitnie od czerwca do sierpnia małymi, niebieskimi kwiatami. Czasem można zobaczyć w nich białe oczko.

Jeśli chodzi o miejsce, farbownik lazurowy lubi słońce. Wolno przepuszczalne gleby mu służą. Jest też miododajny. Uprawia się go w ogrodach różnego typu.

Można spotkać różne odmiany, na przykład 'Dropmore’ z intensywnie niebieskimi kwiataami. Inna znana odmiana to 'Royal Blue’ – jest niska i zwarta.

KategoriaOpis
DEKORACYJNOŚĆkwiaty
GLEBAprzepuszczalna, bogata w wapń
KOLOR KWIATÓWniebieskie
KWIATOSTANwiechowaty
KWIATYdrobne
POKRÓJwzniesiony
WYSOKOŚĆ150 cm
OKRES KWITNIENIAczerwiec (VI), lipiec (VII), sierpień (VIII)
TRWAŁOŚĆ LIŚCIsezonowe
STANOWISKOsłońce
ZASTOSOWANIEskalniaki, rabaty

Wymagania i uprawa

Farbownik lazurowy to roślina, która lubi słońce. Może też rosnąć w półcieniu. Jest zadowolony z przepuszczalnej gleby, niekoniecznie wilgotnej, i chętnie ją wzbogacić w wapń. Jest tolerancyjny na zasadowość gleby. To odporne na suszę rośliny.

W zimniejszych rejonach Polski, farbownik lazurowy należy chronić. Można go przykryć na zimę. Można go rozmnażać na kilka sposobów, takich jak z siewu nasion, przez podział czy sadzonki korzeniowe. Pamiętaj, aby pod koniec lata przyciąć roślinę, co może pomóc w następnym kwitnieniu.

Troska o farbownik lazurowy nie wymaga wiele wysiłku. Trzeba go ściąć pod koniec lata. Usuwanie obumarłych kwiatów pozwala na lepszy wygląd rośliny. Roślina ta jest odporna na suszę, ale może potrzebować wody w szczególnie suchych okresach.

Pielęgnacja

Farbownik lazurowy rośnie pięknie, jeśli zadbamy o niego. Ważne jest, by stworzyć odpowiednie warunki i systematycznie kontrolować jego rozwój. Oto kilka wskazówek, jak o niego dbać.

Przycinanie

Aby farbownik mógł pięknie zakwitać, warto go regularnie przycinać. Najlepszy moment na to to koniec lata, czyli sierpień i wrzesień. Przytnij go blisko ziemi. Tak robisz, aby zachować jego piękny wygląd i promować wzrost w przyszłym sezonie.

Nawadnianie

Farbownik jest odporny na suszę, ale warto go podlewać w długich okresach braku deszczu. To pomoże zachować dobrą wilgotność gleby. Warto regularnie sprawdzać, czy ziemia nie jest zbyt sucha i podlewać w upalne dni.

Pamietaj, by nie zalać rośliny zbyt dużą ilością wody. Możesz sprawdzić, czy jest to konieczne palcem albo wilgotnościomierzem. Podlej go rano albo wieczorem, by uniknąć straty wody przez parowanie.

Nie zapominaj usuwać kwiatostanów, kiedy zaczną więdnąć. To pomoże roślinie wyglądać ładniej i dalej się rozkwitać.

Zastosowanie

Farbownik lazurowy to roślina, idealna do wielu rodzajów ogrodów. W ogrodach wiejskich dodaje uroku natury i tworzy piękne kompozycje. Na skalniakach jest efektowny, wzbogacając kolorystykę tych miejsc.

Na rabatach farbownik pokazuje swoje prawdziwe piękno. W grupach przez rabaty, tworzy niesamowite zestawienia kolorów. Jego niebieskie kwiaty przyciągają pszczoły i ozdabiają ogród.

Farbownik lazurowy można też ścinać. Jego kwiaty świetnie wyglądają w bukietach, dając im niebieski urok.

Farbownik lazurowy pasuje do wielu miejsc w ogrodzie. Zarówno w ogrodach wiejskich, jak i skalniakach czy na rabatach, wprowadza piękno. Jego kwiaty przyciągają owady, a jest doskonałym wyborem do cięcia na bukiety.

Popularne odmiany

  • ’Dropmore’ – osiągająca wysokość 80-120 cm, o kwiatach intensywnie niebieskich
  • ’Royal Blue’ – odmiana niska o wysokości 40 cm i zwartym pokroju

Orange lanterns physalis among green leaves
Byliny Katalog Roślin

Miechunka rozdęta (Physalis alkekengi)

Poznajcie z nami tajemnice Miechunki rozdętej, pięknej rośliny o przepięknych, pomarańczowych lampionach. Idealna do ogrodu!

Czytaj więcej
żółcień właściwy
Byliny Katalog Roślin

Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare)

Odkryj uroki Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare) – kwiat pełen wdzięku, idealny dla Twojego ogrodu.

Czytaj więcej
Spikes of crimson red flowers of alum root, Heuchera 'Firebird', in cottage garden border. Background of blurred Iris leaves and dark purple foliage.
Byliny Katalog Roślin

Żurawka drżączkowata 'Titania’ (Heuchera x brizoides 'Titania’)

Odkryj urok Żurawki drżączkowatej 'Titania’ – rośliny ozdobnej idealnej do twojego ogrodu. Piękna, łatwa w uprawie i niezwykle dekoracyjna.

Czytaj więcej