Fargezja 'Obelisk’ (Fargesia 'Obelisk’)

Bambou fargesia quelques chaumes et feuillage

Fargezja 'Obelisk’ to smukła odmiana bambusa. Powstała przez krzyżowanie F. nitida i F. murielae. Jest zimozielonym bambusem, który rośnie w kępach.

Ma szybki wzrost i wysoką odporność na mróz. Nie potrzebuje barier korzeniowych i jest mało podatna na schorzenia.

Ozdobą są zielone, lancetowate liście. Na łodygach ma duże, delikatnie zabarwione przylistki.

Fargezja 'Obelisk’ bardzo dobrze znosi mróz, nawet -25°C. Lubi miejsca półcieniste i cieniste oraz przeciętne gleby. Preferuje gleby o lekko kwaśnym odczynie.

Doskonale sprawdza się w ogrodach domowych, orientalnych i zieleni osiedlowej.

KategoriaOpis
DEKORACYJNOŚĆulistnienie
GLEBAżyzna, próchniczna, przepuszczalna, lekka
ODCZYN GLEBYlekko kwaśna
POKRÓJwzniesiony, krzaczkowaty, kępy
WYSOKOŚĆ3,2 m
TRWAŁOŚĆ LIŚCIpółzimozielone, sezonowe
WILGOTNOŚĆgleba umiarkowanie wilgotna
STANOWISKOpółcień
ZASTOSOWANIEżywopłoty, szpalery, pojedynczo, ogrody przydomowe, duże ogrody, zieleń miejska

Wymagania i uprawa Fargezji 'Obelisk’

Fargezja 'Obelisk’ jest rośliną, którą łatwo uprawiać. Dlatego jest popularna wśród ogrodników. Preferuje miejsca półcieniste i cieniste. Na takich stanowiskach się najlepiej rozwija.

Rośnie dobrze na glebach ogrodowych o lekko kwaśnym odczynie. W naszych warunkach posadzone na pełnym słońcu, liście mogą się zwijać. Dzieje się to w upalne dni, gdy jest mało wilgoci w powietrzu. Dlatego trzeba chronić roślinę przed zbyt dużym słońcem i dbać o wilgotność gleby.

Fargezja 'Obelisk’ jest bardzo mrozoodporna, znosi nawet -25°C. To pozwala na jej uprawę prawie wszędzie w Polsce. Nie potrzebuje barier korzeniowych. To ułatwia opiekę nad nią i sprawia, że roślina może się swobodnie rozwijać. Jest też odporna na choroby i szkodniki. To wszystko sprawia, że cieszy się zdrowiem i jest atrakcyjna.

Skuteczna uprawa Fargezji 'Obelisk’ to znalezienie dla niej odpowiedniego miejsca. Ważne jest, by było to w półcieniu lub cieniu. Roślina potrzebuje przeciętnych gleb ogrodowych z lekko kwaśnym odczynem.

I trzeba monitorować wilgotność powietrza i gleby, szczególnie w upalne dni. Fargezja 'Obelisk’ jest mrozoodporna i odporna na choroby oraz szkodniki. To sprawia, że jej uprawa jest prosta. Doskonale nadaje się do ogrodu przydomowego, ale też do ogrodów orientalnych czy zieleni osiedlowej.

Pielęgnacja Fargezji 'Obelisk’

Pielęgnacja Fargezji 'Obelisk’ jest łatwa. Roślina ta jest zimozielona. To znaczy, że ma liście przez całe lata. W zimie nie trzeba jej szczególnie chronić. Ale w bardzo mroźne dni możesz ustawić osłonę na bazie słomy lub agrowłókniny.

W upalne dni latem warto często ją podlewać. Dbać taktownie o nawożenie jest istotne. Używaj do tego nawozów organicznych albo specjalnych dla bambusa. Poza tym, czasem warto ją przyciąć. Usuń te pędy, które robią się martwe lub zostały uszkodzone.

Podsumowanie pielęgnacji Fargezji 'Obelisk’:

  • Fargezja 'Obelisk’ to zimozielona roślina. Dzięki temu ma liście przez cały rok.
  • W zimie nie trzeba jej specjalnie chronić. Ale w bardzo mroźne dni osłonę na bazie słomy lub agrowłókniny może przydać się.
  • W cieplejsze dni letnie, ważne jest, by ją systematycznie podlewać.
  • Dobra pielęgnacja to także regularne, troskliwe nawożenie. Najlepiej używać nawozów organicznych lub takich, które są przeznaczone specjalnie dla bambusów.
  • Czasem warto sięgnąć po nożyczki i uciąć te pędy, które są martwe albo zostały uszkodzone. Pomaga to roślinie w zdrowym wzroście.

Zastosowanie Fargezji 'Obelisk’

Fargezja 'Obelisk’ to piękna roślina, idealna do ogrodów. Ma wąski kształt, co robi wrażenie. Możemy ją sadzić samodzielnie lub jako żywopłot.

Ta roślina nadaje ogrodowi egzotycznego klimatu. Jej liście i pędy są zielone i dekoracyjne. Świetnie wyglądają na tle innych roślin.

Jest świetna nie tylko do ogrodów. Można ją uprawiać w donicach. Dzięki temu odmienimy nasz taras w egzotyczne miejsce.

Orange lanterns physalis among green leaves
Byliny Katalog Roślin

Miechunka rozdęta (Physalis alkekengi)

Poznajcie z nami tajemnice Miechunki rozdętej, pięknej rośliny o przepięknych, pomarańczowych lampionach. Idealna do ogrodu!

Czytaj więcej
żółcień właściwy
Byliny Katalog Roślin

Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare)

Odkryj uroki Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare) – kwiat pełen wdzięku, idealny dla Twojego ogrodu.

Czytaj więcej
Spikes of crimson red flowers of alum root, Heuchera 'Firebird', in cottage garden border. Background of blurred Iris leaves and dark purple foliage.
Byliny Katalog Roślin

Żurawka drżączkowata 'Titania’ (Heuchera x brizoides 'Titania’)

Odkryj urok Żurawki drżączkowatej 'Titania’ – rośliny ozdobnej idealnej do twojego ogrodu. Piękna, łatwa w uprawie i niezwykle dekoracyjna.

Czytaj więcej