Fikus benjamina

Close up of ficus benjamina plant

Figowiec benjamina, znany także jako Fikus benjamina, to popularna roślina domowa należąca do rodziny morwowatych (Moraceae). Jego atrakcyjne liście i łatwość uprawy sprawiają, że jest ulubieńcem wielu miłośników roślin.

Morfologia i rozmieszczenie

Fikus benjamina to drzewko lub krzew o wysokości do 3 metrów, chociaż w swoim naturalnym środowisku może dorastać do 30 metrów wysokości. Charakteryzuje się gęstym, parasolowatym pokrojem i drobnymi, błyszczącymi, lancetowatymi liśćmi, które są zwykle ciemnozielone, chociaż istnieją odmiany o liściach variegata (o barwie dwu- lub trzykolorowej).

Fikus benjamina pochodzi z Indii, południowo-wschodniej Azji i Australii, gdzie rośnie w subtropikalnych i tropikalnych lasach.

Wymagania uprawowe

Fikus benjamina jest rośliną ciepłolubną, preferującą temperatury w zakresie 16-24°C. Wymaga jasnego, ale rozproszonego światła – bezpośrednie słońce może spowodować poparzenia liści. Gleba powinna być żyzna, dobrze zdrenowana, o odczynie obojętnym do lekko kwasowego.

Roślina ta toleruje niższe poziomy wilgotności powietrza, ale preferuje wilgotne warunki. Wysokiej jakości nawozy dla roślin zielonych mogą być stosowane w sezonie wzrostu, aby wspierać zdrowy rozwój rośliny.

Zastosowanie

Fikus benjamina jest powszechnie uprawiany jako roślina doniczkowa, szczególnie w biurach i innych miejscach pracy, ze względu na jego odporność na niskie poziomy światła i suchego powietrza, które są często spotykane w takich środowiskach. W zależności od upodobań, roślinę można formować na różne sposoby, np. jako drzewko, kaskadę czy bonsai.

Ciekawostki

Fikus benjamina jest wrażliwy na zmiany warunków – nagłe zmiany temperatury, przeciągi, czy nawet przestawienie rośliny na nowe miejsce, mogą spowodować opadanie liści. Jednak po pewnym czasie roślina zwykle adaptuje się do nowych warunków i zaczyna ponownie rosnąć.

Choć fikusy są piękne i łatwe w uprawie, mogą powodować alergie u niektórych osób, szczególnie tych, które są wrażliwe na lateks, który jest naturalnie obecny w soku rośliny.

Orange lanterns physalis among green leaves
Byliny Katalog Roślin

Miechunka rozdęta (Physalis alkekengi)

Poznajcie z nami tajemnice Miechunki rozdętej, pięknej rośliny o przepięknych, pomarańczowych lampionach. Idealna do ogrodu!

Czytaj więcej
żółcień właściwy
Byliny Katalog Roślin

Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare)

Odkryj uroki Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare) – kwiat pełen wdzięku, idealny dla Twojego ogrodu.

Czytaj więcej
Spikes of crimson red flowers of alum root, Heuchera 'Firebird', in cottage garden border. Background of blurred Iris leaves and dark purple foliage.
Byliny Katalog Roślin

Żurawka drżączkowata 'Titania’ (Heuchera x brizoides 'Titania’)

Odkryj urok Żurawki drżączkowatej 'Titania’ – rośliny ozdobnej idealnej do twojego ogrodu. Piękna, łatwa w uprawie i niezwykle dekoracyjna.

Czytaj więcej