Fikus benjamina

Close up of ficus benjamina plant

Figowiec benjamina, znany także jako Fikus benjamina, to popularna roślina domowa należąca do rodziny morwowatych (Moraceae). Jego atrakcyjne liście i łatwość uprawy sprawiają, że jest ulubieńcem wielu miłośników roślin.

Morfologia i rozmieszczenie

Fikus benjamina to drzewko lub krzew o wysokości do 3 metrów, chociaż w swoim naturalnym środowisku może dorastać do 30 metrów wysokości. Charakteryzuje się gęstym, parasolowatym pokrojem i drobnymi, błyszczącymi, lancetowatymi liśćmi, które są zwykle ciemnozielone, chociaż istnieją odmiany o liściach variegata (o barwie dwu- lub trzykolorowej).

Fikus benjamina pochodzi z Indii, południowo-wschodniej Azji i Australii, gdzie rośnie w subtropikalnych i tropikalnych lasach.

Wymagania uprawowe

Fikus benjamina jest rośliną ciepłolubną, preferującą temperatury w zakresie 16-24°C. Wymaga jasnego, ale rozproszonego światła – bezpośrednie słońce może spowodować poparzenia liści. Gleba powinna być żyzna, dobrze zdrenowana, o odczynie obojętnym do lekko kwasowego.

Roślina ta toleruje niższe poziomy wilgotności powietrza, ale preferuje wilgotne warunki. Wysokiej jakości nawozy dla roślin zielonych mogą być stosowane w sezonie wzrostu, aby wspierać zdrowy rozwój rośliny.

Zastosowanie

Fikus benjamina jest powszechnie uprawiany jako roślina doniczkowa, szczególnie w biurach i innych miejscach pracy, ze względu na jego odporność na niskie poziomy światła i suchego powietrza, które są często spotykane w takich środowiskach. W zależności od upodobań, roślinę można formować na różne sposoby, np. jako drzewko, kaskadę czy bonsai.

Ciekawostki

Fikus benjamina jest wrażliwy na zmiany warunków – nagłe zmiany temperatury, przeciągi, czy nawet przestawienie rośliny na nowe miejsce, mogą spowodować opadanie liści. Jednak po pewnym czasie roślina zwykle adaptuje się do nowych warunków i zaczyna ponownie rosnąć.

Choć fikusy są piękne i łatwe w uprawie, mogą powodować alergie u niektórych osób, szczególnie tych, które są wrażliwe na lateks, który jest naturalnie obecny w soku rośliny.

aronia berries, black chokeberry, plant
Katalog Roślin

Aronia czarna

Aronia czarna (Aronia melanocarpa) to krzew owocowy należący do rodziny różowatych (Rosaceae). Jest to krzew o gęstym pokroju, który osiąga wysokość od 1 do 3 metrów. Liście są eliptyczne, błyszczące, ciemnozielone z delikatnymi ząbkami na brzegach. Kwiaty aronii czarnej są białe, zebrane w wiechy, które pojawiają się na końcach pędów wczesną wiosną. Owoce Najbardziej charakterystyczną […]

Czytaj więcej
Fresh ripe cos lettuce on white background
Katalog Roślin

Sałata rzymska

Sałata rzymska (Lactuca sativa var. romana) wyróżnia się charakterystycznym wyglądem. Jej liście są wąskie, długie i zwężają się ku końcom, tworząc kształt łódeczki. Mają jasnozielony kolor, a ich faktura jest delikatna. Roślina tworzy luźną rozetę liści, która umożliwia dostęp do światła i zapewnia dobrą wentylację. Smak i tekstura Sałata rzymska ma łagodny smak, nieco mniej […]

Czytaj więcej
Petunia flowers in bloom
Katalog Roślin

Petunia ogrodowa

Petunia ogrodowa to popularna roślina jednoroczna, która jest powszechnie uprawiana jako ozdobna roślina w ogrodach, na balkonach i tarasach. Jej piękne, obfite i kolorowe kwiaty dodają uroku i koloru przestrzeni. Wygląd Petunie ogrodowe występują w wielu odmianach o różnych kształtach i kolorach kwiatów. Mogą mieć pojedyncze, półpełne lub pełne kwiaty. Paleta barw obejmuje odcienie białego, […]

Czytaj więcej