Floks Douglasa / Płomyk Douglasa (Phlox douglasii)

Phloks Douglas (Phlox douglasii)2

Floks Douglasa to mała, ale wyjątkowa roślina. Jest znany też jako Płomyk Douglasa. Charakteryzuje się zwartym pokrojem i kolorowymi kwiatuszkami.

Kwitnie mocno w kwiaciach kwietniu i maju. Jego kępy są pełne drobnych liści i kwiatów. Jest popularny, zwłaszcza odmiana 'Crackerjack’, przez swoje karminowo różowe kwiaty.

Osiąga wysokość 5-10 cm i szerokość od 30 do 50 cm. Lubi słońce, przeciętnie wilgotną glebę i niewielką miejsca. Jest odporny na mróz i zimno, aczkolwiek warto go okryć bezśnieżne zimy.

Najlepiej rośnie w ogrodach skalnych, murkach i rabatkach. Świetnie wygląda sam lub w towarzystwie innych roślin. Może być sadzony z irysami lub iglakami, co tworzy piękny ogród.

KategoriaOpis
DEKORACYJNOŚĆkwiaty, ulistnienie
GLEBApróchniczna, przepuszczalna
KOLOR KWIATÓWbiałe, czerwone, różowe
KWIATYdrobne
POKRÓJwzniesiony, płożący, kępy
ZAPACHkwiaty
WYSOKOŚĆdo 15 cm
OKRES KWITNIENIAkwiecień (IV), maj (V)
TRWAŁOŚĆ LIŚCIzimozielone
WILGOTNOŚĆgleba umiarkowanie wilgotna
STANOWISKOsłońce, półcień
ZASTOSOWANIEskalniaki, rabaty, murki, skarpy, roślina okrywowa, pojemniki

Wymagania i uprawa

Floks Douglasa mało czego potrzebuje. Lubi światło i średnią wilgotność. Trzeba go trochę podlewać, zwłaszcza gdy upał. Może rosnąć na zewnątrz, jeśli jest ciepło. Jest silny i nie boi mrozu.

Jego liście zawsze zielone. W niskich temperaturach można je osłonić włókniną. Po kwiecieńciu wystarczy przyciąć go lekko. To pomoże w utrzymaniu pięknego wyglądu.

Wymagania glebowe

Ta roślina lubi średnią wilgotność w ziemi. Może rosnąć na różnych glebach. Ważne, aby nie było za wilgotno ani zbyt suchy. Dobra drenaż pomaga w unikaniu przelania korzeni.

Tylko na gliniastej glebie potrzebny jest kompost lub piasek. Poprawiają one drenaż. Właściwe warunki glebowe to klucz do sukcesu w uprawie.

Wilgotność

Floks lubi, gdy w ziemi jest tyle wilgoci, coś woda po deszczu. Trzeba uważać, aby nie było za wilgotno. Jeśli ziemia wysycha, trzeba podlewać.

Ale zbyt dużo wody również mu nie służy. Warto podlewać z głową, dostosowując ilość wody do potrzeb. Tylko tak roślina będzie wspaniale rosła.

Ochrona zimowa

Nie trzeba specjalnie chronić tego floksa przed zimnem. Jest mocny i zimozielony. Lato może być chłodne, nie przeszkadza mu to.

Jesienią warto go okryć, aby wiatr nie był za chłodny. Dobrze jest dla niego, jak jest ciepło i przytulnie. Zimno mu nie przeszkadza.

WymaganiaUprawa
Przeciętna wilgotność glebyZapewnienie wilgotnej gleby ogrodowej
Jasne stanowiskoZapewnienie wystarczającego nasłonecznienia
Niewielka przestrzeń do wzrostuPozostawienie miejsca na ekspansję rośliny
Odporność na mrózBrak konieczności specjalnej ochrony zimowej

Pielęgnacja

Aby douglasie floks był zadbany i piękny długo, warto pamiętać o kilku rzeczach. Należy regularnie przycinać roślinę po zakończeniu kwitnienia. To powoduje, że roślina jest gęstsza i atrakcyjniejsza.

Zdejmowanie suchych kwiatów i liści może pomóc w kolejnym kwitnieniu. Ważne jest, by przycinać tak, by zachować jej naturalny kształt.

Przycinanie

Przycinanie floksa Douglasa po kwitnieniu jest kluczowe dla jego wyglądu. Pomaga to zachować atrakcyjność rośliny. Usuwanie suchej rośliny może poprawić jej stan i zachęcić do powtórnego kwitnienia.

Przycinaj regularnie, zachowując naturalny kształt rośliny.

Odpowiednie nawożenie

Floks Douglas nie wymaga częstego nawożenia. Ale warto dodać mu naturalne nawozy. Są one łagodne dla rośliny i pomagają w jej zdrowym wzroście i ślicznym kwitnieniu.

Odpowiednia gleba

Dla floksa Douglasa ważna jest odpowiednia gleba. Należy dbać, by była luźna, co będzie korzystne dla korzeni. Preferuje on przeciętnie wilgotną glebę.

Utrzymanie odpowiedniej wilgotności ziemi jest istotne.

Podsumowanie pielęgnacji floksa Douglasa:Wskazówki
PrzycinaniePrzycinać po przekwitnięciu, aby zagęścić kępy
NawożenieStosować naturalne nawozy organiczne
GlebaUtrzymywać luźną glebę, zapewnić właściwą wilgotność

Prawidłowa pielęgnacja douglasa floksa jest kluczem do jego długotrwałego piękna. To jak dbamy o glebę, przycinamy i nawozimy jest niezmiernie ważne dla wyglądu rośliny.

Zastosowanie

Floks Douglasa jest doskonale widoczny w ogrodach na skalniakach. Idealnie pasuje też w rabatach. Jego gęsty wygląd i mnóstwo kwiatów robią wrażenie.

Świetnie wygląda obok roślin o różnych kształtach, jak irysy czy iglaki. Takie połączenie tworzy piękne ogrodowe obrazy.

Można go też sadzić wzdłuż ścieżek. Tworzy szał kolorów wraz z innymi kwiatami.

Douglasa doskonale komponuje się z różnymi roślinami, jak żagwinami i goździkami. Być może dlatego, że jest odporny na warunki pogodowe.

Uprawa floksa to czysta przyjemność. Cieszy oko przez cały sezon swoim pięknem.

Zastosowanie floksa Douglasa

Wybrane odmiany

Rynek oferuje mnóstwo odmian floksa Douglasa, zróżnicowanych kolorystycznie. 'Crackerjack’ to popularna, o intensywnie różowych kwiatach odmiana. Jest idealna do ogrodów skalnych lub rabat. Kolejną ciekawą opcją jest 'White Delight’ z pięknymi, białymi kwiatami. Ta odmiana tworzy gęste dywany z kwiatami i doskonale nadaje się na skarpy.

Inne kolory dostępne to fiolet, róż i czerwień, co oferuje szeroki wybór. Floks Douglasa może osiągnąć między 5 a 10 cm wysokości. Jego kompaktowy pokrój nadaje się na skalne ogrody i rabaty.

Floks dodaje do ogrodu uroku i koloru, ładnie współgra z innymi roślinami. Dzięki wielu odmianom i kolorom, floks Douglasa jest perfekcyjny do ogrodu.

Orange lanterns physalis among green leaves
Byliny Katalog Roślin

Miechunka rozdęta (Physalis alkekengi)

Poznajcie z nami tajemnice Miechunki rozdętej, pięknej rośliny o przepięknych, pomarańczowych lampionach. Idealna do ogrodu!

Czytaj więcej
żółcień właściwy
Byliny Katalog Roślin

Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare)

Odkryj uroki Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare) – kwiat pełen wdzięku, idealny dla Twojego ogrodu.

Czytaj więcej
Spikes of crimson red flowers of alum root, Heuchera 'Firebird', in cottage garden border. Background of blurred Iris leaves and dark purple foliage.
Byliny Katalog Roślin

Żurawka drżączkowata 'Titania’ (Heuchera x brizoides 'Titania’)

Odkryj urok Żurawki drżączkowatej 'Titania’ – rośliny ozdobnej idealnej do twojego ogrodu. Piękna, łatwa w uprawie i niezwykle dekoracyjna.

Czytaj więcej