Funkia Fortune’a / Hosta Fortunea (Hosta fortunei)

Funkia Fortune'a / Hosta Fortunea

Funkia Fortune’a, inaczej Hosta Fortunea, to ozdobna bylina. Należy do rodziny szparagowatych. Ma ładny, rozłożysty wygląd i rośnie do 70 cm wysokości.

Jej duże, skórzaste liście są piękne. Mogą mieć różne barwy, od ciemnozielonej do żółtej. Na szczycie wypuszczają kwiaty w kolorze jasnofioletowym od czerwca do sierpnia.

Funkia lubi miejsca z półcieniem oraz wilgotną ziemię.

KategoriaOpis
DEKORACYJNOŚĆkwiaty, ulistnienie
GLEBAżyzna, próchniczna
KOLOR KWIATÓWfioletowe, liliowe
KWIATOSTANgrono
KWIATYdzwonkowate
ODCZYN GLEBYlekko kwaśna, obojętna
POKRÓJrozłożysty
WYSOKOŚĆ0,4-0,7 m
OKRES KWITNIENIAlipiec (VII), sierpień (VIII)
TRWAŁOŚĆ LIŚCIsezonowe
WILGOTNOŚĆgleba wilgotna
STANOWISKOpółcień
ZASTOSOWANIErabaty, brzegi zbiorników wodnych, pod koronami drzew, w grupie

Wymagania i uprawa

Funkia Fortune’a lubi miejsca z cieniem, ale może rosnąć też w słońcu. Ważne dla niej jest dobrej jakości, lekko kwaśna gleba. Jeżeli twoje podłoże jest inne, użyj torfu by poprawić warunki dla rośliny.

Ta roślina potrzebuje wody, zwłaszcza gdy jest susza. Jest to kluczowe dla jej zdrowia. Dodatkowo, należy ją nawozić, aby była mocna i piękna.

Funkia Fortune’a jest silna i mało podatna na choroby. To sprawia, że uprawa jej jest prosta, a roślina jest efektowna. Nie trzeba troszczyć się o ochronę przed chorobami.

Uprawa tej rośliny nie jest trudna. Ważne jest odpowiednie miejsce i gleba. Trzeba ją także systematycznie podlewać i nawozić. To gwarancja piękna i zdrowia funkii.

Zastosowanie

Funkia Fortune’a, znana także jako Hosta Fortunea, sprawdza się doskonale w ogrodach. Nadaje się idealnie do rabat i brzegów zbiorników. Tam dodaje piękna. Można ją umieścić pod koronami drzew, tworząc wspaniałe miejsce do odpoczynku. Oferuje cień i chłode.

Aby uzyskać piękne grupowanie roślin, użyj funkii Fortune’a. Możesz wybrać różne odmiany z pięknymi liśćmi. Te rośliny lubią półcień, więc pamiętaj o idealnych dla nich warunkach.

Duże donice to także dobry pomysł na funkii Fortune’a. W takiej donicy roślina będzie przyciągać wzrok. W ogrodach miejskich dodaje naturalnego uroku. W firmowych przestrzeniach łamie monotonię betonu i szkła.

Jeśli interesują cię szczególne odmiany, zwróć uwagę na: ’Hyacinthina’ z jasnymi brzegami, ’Fortunei Aurea’ o żółtych liściach, czy ’Fortunei Gigantea’ z dużymi liśćmi i lawendowymi kwiatami. Każda z nich wnosi coś wyjątkowego do ogrodu.

Polecane odmiany

  • ’Hyacinthina’ – bardzo popularna odm., liście duże z jasnym brzegiem, który pojawia się w środku lata – zarówno na początku jak i pod koniec okresu wegetacyjnego liście są jednolicie zielone
  • ’Fortunei Aurea’ – jasno- lub blado-żółte liście o średniej wielkości
  • ’Fortunei Gigantea’ – liście osiągające do 35 cm dł. i 25 cm szer., kwiaty lawendowe pojawiające się w lipcu

Orange lanterns physalis among green leaves
Byliny Katalog Roślin

Miechunka rozdęta (Physalis alkekengi)

Poznajcie z nami tajemnice Miechunki rozdętej, pięknej rośliny o przepięknych, pomarańczowych lampionach. Idealna do ogrodu!

Czytaj więcej
żółcień właściwy
Byliny Katalog Roślin

Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare)

Odkryj uroki Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare) – kwiat pełen wdzięku, idealny dla Twojego ogrodu.

Czytaj więcej
Spikes of crimson red flowers of alum root, Heuchera 'Firebird', in cottage garden border. Background of blurred Iris leaves and dark purple foliage.
Byliny Katalog Roślin

Żurawka drżączkowata 'Titania’ (Heuchera x brizoides 'Titania’)

Odkryj urok Żurawki drżączkowatej 'Titania’ – rośliny ozdobnej idealnej do twojego ogrodu. Piękna, łatwa w uprawie i niezwykle dekoracyjna.

Czytaj więcej