Funkia japońska / Hosta japońska (Hosta japonica)

Closed up Corfu Lily. Also called the Day Lily or the Plantain lily.

Funkia japońska, zwana również Hosta japońska, to bylina z Azji. Zalicza się do rodziny szparagowatych. Wywodzi się głównie z Chin. Ta piękna roślina jest uwielbiana na całym świecie.

W tej publikacji dowiecie się, jak uprawiać i opiekować się Hostą japońską. Omówimy także kilka interesujących odmian tej rośliny.

KategoriaOpis
GLEBAżyzna, przepuszczalna
KOLOR KWIATÓWfioletowe, liliowe
KWIATOSTANkłos
ODCZYN GLEBYlekko kwaśna
POKRÓJkrzaczkowaty
WYSOKOŚĆdo 60 cm
OKRES KWITNIENIAVII, VIII, IX
TRWAŁOŚĆ LIŚCIsezonowe
WILGOTNOŚĆgleba umiarkowanie wilgotna
STANOWISKOpółcień
ZASTOSOWANIEobwódki rabat, brzegi zbiorników wodnych, pod koronami drzew, miejsca eksponowane, w grupie, ogrody przydomowe, pojemniki, roślina dekoracyjna, skalniaki

Wymagania i uprawa

Hosta japońska ma piękne liście i kwiaciaste wieńce. Jej urok sprawia, że jest doskonałym wyborem do ogrodu. Aby dobrze się rozwijała, należy zapewnić jej kilka ważnych rzeczy.

Stanowisko i gleba

Roślina najlepiej czuje się w cieniu lub półcieniu. Może rosnąć też w pełnym słońcu, trzeba jednak uważać, by nie przypalić jej liści. Jest wybredna co do gleby – preferuje żyzną, przepuszczalną, lekko kwaśną.

Nawóz organiczny czy torf mogą pomóc ustawić jej idealny odczyn.

Wilgotność i podlewanie

Funkia japońska lubi, gdy jest wilgotno. Dlatego ważne jest częste podlewanie – szczególnie w przypadku młodych roślin.

Starsze egzemplarze potrafią dłużej wytrzymać bez wody, ale lepiej trzymać glebę stale wilgotną dla nich.

Rozmnażanie i pielęgnacja

Roślinę możemy mnożyć przez podział karp. Najlepiej robić to wiosną albo jesienią.

Trzeba jednak wtedy zadbać, by każda część miała korzenie i pąki. Usuwanie suchych części to ważny krok, by Hosta była zdrowa i ładna.

Hosta japońska to prawdziwa ozdoba każdego ogrodu. Jeśli zadbasz o jej potrzeby, taka będzie Twoja nagroda – piękne liście i kwiaty.

Pielęgnacja

Funkia japońska jest łatwa w uprawie. Mało wymaga i nie jest podatna na choroby. Jest jednak czuła na ataki ślimaków, które lubią jej liście. Ze względu na to, zapobiegaj im używając środków owadobójczych. Usuwaj regularnie suche liście i kwiaty po ich przekwitnieniu.

Szczegółowe wskazówki dotyczące pielęgnacji:

  • Chronić roślinę przed atakiem ślimaków, które mogą zjadać liście. W razie potrzeby stosować środki owadobójcze.
  • Regularnie usuwać sucha liście i kwiatostany po przekwitnięciu, aby utrzymać roślinę w dobrym stanie.
  • Pielęgnować glebę wokół rośliny, zapewniając jej odpowiednią wilgotność i pH.

Dbaj o Funkię japońską według tych wskazówek. Prawidłowa pielęgnacja zapewni jej zdrowy wzrost i obfite kwitnienie.

Zastosowanie

Funkia japońska, której nazwa zwyczajowa to Hosta japońska, cudownie ozdabia ogrody. Możesz ją spotkać w cienistych miejscach. Tam tworzy piękne zestawienia ze swoimi liśćmi i kwiatami.

Jest idealna na rabatach, dodając im kolor i teksturę. Możesz ją także osadzić w szczelinach między kamieniami. Wtedy wprowadza delikatne, zielone akcenty.

Może być także używana w pojemnikach na tarasach i balkonach. Dodaje one tam uroku i harmonii. Liście i kwiaty Funkii japońskiej nadają się też doskonale na bukiety i ozdoby florystyczne.

Funkia japońska, niezależnie od miejsca, gdzie ją zasadzisz, jest rośliną dekoracyjną. Uzupełnia ona różne style ogrodowe. W połączeniu z innymi roślinami, jak barwinki czy azalie, stworzysz piękną aranżację.

Orange lanterns physalis among green leaves
Byliny Katalog Roślin

Miechunka rozdęta (Physalis alkekengi)

Poznajcie z nami tajemnice Miechunki rozdętej, pięknej rośliny o przepięknych, pomarańczowych lampionach. Idealna do ogrodu!

Czytaj więcej
żółcień właściwy
Byliny Katalog Roślin

Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare)

Odkryj uroki Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare) – kwiat pełen wdzięku, idealny dla Twojego ogrodu.

Czytaj więcej
Spikes of crimson red flowers of alum root, Heuchera 'Firebird', in cottage garden border. Background of blurred Iris leaves and dark purple foliage.
Byliny Katalog Roślin

Żurawka drżączkowata 'Titania’ (Heuchera x brizoides 'Titania’)

Odkryj urok Żurawki drżączkowatej 'Titania’ – rośliny ozdobnej idealnej do twojego ogrodu. Piękna, łatwa w uprawie i niezwykle dekoracyjna.

Czytaj więcej