Fylostachys (Phyllostachys)

Bambou fargesia quelques chaumes et feuillage

Fylostachys, znany również jako Phyllostachys, to roślina z rodzaju bambusów, pochodząca z Chin. W Polsce rośnie do wysokości 2-2,5 metra. Jest rozpowszechniona ze względu na swoje gęste i zwarte zarośla. Roślina rozmnaża się przez rozłogi i posiada grube, sztywne pędy, które są zielone, ale na wystawionym na słońce stanowisku mogą przybierać kolor żółtozłoty. Liście są lancetowate i jasnozielone. W łagodne zimy pozostają na pędach. Fylostachys jest odporny na mrozy do -20 stopni Celsjusza. Młode rośliny warto zabezpieczać przed zimą, szczególnie korzenie. Może być uprawiana zarówno w ogrodzie, jak i w pojemnikach na zewnątrz lub w budynkach. Preferuje glebę umiarkowanie wilgotną i stanowisko słoneczne lub półcieniste. Ze względu na swoją szybką ekspansję, zaleca się stosowanie barier korzeniowych, aby kontrolować wzrost rośliny i zapobiec jej rozprzestrzenianiu się do innych obszarów.

KategoriaInformacja
GLEBAżyzna, próchniczna, przepuszczalna
ODCZYN GLEBYlekko kwaśna
POKRÓJwzniesiony, wyprostowany
WYSOKOŚĆod 2 do 10 m.
TRWAŁOŚĆ LIŚCIsezonowe
WILGOTNOŚĆgleba umiarkowanie wilgotna
STANOWISKOsłońce, półcień
ZASTOSOWANIEżywopłoty, sadzona przy ogrodzeniach, w grupie, duże ogrody

Wymagania i uprawa

Fylostachys złotobruzdowy to mrozoodporna roślina, idealnie nadająca się do uprawy w polskim klimacie. Aby zapewnić jej odpowiednie warunki wzrostu, należy zadbać o kilka istotnych wymagań.

Stanowisko i gleba

Fylostachys najlepiej rośnie na stanowiskach o dobrym nasłonecznieniu. Preferuje glebę żyzną, lekko kwaśną i przepuszczalną. Dlatego warto wybrać miejsce, które spełnia te warunki, aby roślina mogła się rozwijać w pełni.

Podlewanie i wilgotność

Fylostachys wymaga lekko wilgotnego podłoża. W szczególności w upalne dni, warto regularnie podlewać roślinę, zapewniając jej odpowiednią ilość wody. Jeśli gleba jest zbyt zbita, można dodać do niej perlitu lub keramzytu, aby poprawić przepuszczalność podłoża.

Ochrona przed zimą

Aby chronić fylostachys przed mrozem, zaleca się zabezpieczenie rośliny przed nadchodzącą zimą. Szczególnie ważne jest zabezpieczenie młodych roślin oraz ochrona korzeni. Przy temperaturach spadających do -24/-26 stopni Celsjusza, fylostachys może być narażony na szkodliwe działanie zimy.

Zalecenia dotyczące stanowiska

Roślina najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych lub półcienistych. Dlatego warto znaleźć miejsce, które zapewni jej odpowiednią ilość światła. Ponadto, ze względu na ekspansywny wzrost, zaleca się stosowanie barier korzeniowych, aby kontrolować wzrost rośliny i zapobiec jej rozprzestrzenianiu się poza wyznaczone obszary.

wymagania uprawy fylostachys

Pamiętaj o tym, jakie wymagania i warunki potrzebuje fylostachys złotobruzdowy, aby zapewnić mu optymalne warunki wzrostu i rozwinięcie się w pełni.

Pielęgnacja

Pielęgnacja fylostachysa jest dość łatwa. Roślina nie wymaga specjalnych zabiegów, jednak ważne jest regularne nawożenie.

Należy nawozić roślinę regularnie, ale nie stosować nawozów później niż w lipcu. Fylostachys ma duże wymagania pokarmowe.

Ze względu na ekspansywny wzrost, zaleca się stosowanie barier korzeniowych, aby zapobiec nadmiernemu rozprzestrzenianiu się rośliny i zajmowaniu przestrzeni, która jest przeznaczona do innych celów.

W przypadku uprawy fylostachysa w pojemnikach na zewnątrz, zaleca się przeniesienie ich do chłodnego i jasnego pomieszczenia na czas zimy, zapewniając odpowiednią wilgotność podłoża.

Zalecenia dotyczące pielęgnacji fylostachysaOdpowiednie działania
Regularne nawożenieStosuj nawozy regularnie, ale nie później niż w lipcu.
Stosowanie barier korzeniowychZabezpiecz roślinę przed nadmiernym rozprzestrzenianiem się i zajmowaniem nieodpowiedniego miejsca.
Ochrona przed zimąPrzenieś roślinę do chłodnego i jasnego pomieszczenia na czas zimy.

Zastosowanie

Fylostachys jest bardzo dekoracyjną i efektowną rośliną, która doskonale prezentuje się w ogrodach w stylu orientalnym.

Roślina może być używana jako żywopłot, ekran roślinny lub ozdoba tarasu i balkonu.

Może być także uprawiana jako roślina domowa w czasie sezonu wegetacyjnego, pod warunkiem zapewnienia odpowiedniej wilgotności powietrza.

Fylostachys złotobruzdowy jest również popularny w dużej ogrodowej kompozycji, tworzy interesujące formy i przestrzenie. Jest doskonałym wyborem dla osób poszukujących oryginalnych i efektownych roślin do swojego ogrodu.

Wybrane gatunki i odmiany

  • Fylostachys złotobruzdowy (Phyllostachys aureosulcata) o grubych, żółtozielonych, w dolnej części zygzakowato powyginanych pędach z żółtą bruzdą w międzywęźlach. Gatunek posiada też formy ozdobne jak np.: f. aureocaulis o żółtych pędach (wys. ok. 4-5 m.) i f. spectabilis o jasnożółtych pędach i zielonych bruzdach (wys. ok. 5-6 m.).
  • Fylostachys Bisseta (Phyllostachys bissetii) o krzaczastym, wzniesionym pokroju i zielonych pędach (wys. ok. 4-5/6 m.)
  • Fylostachys nagi (Phyllostachys nuda) o bardzo ciemnych młodych pędach, zieleniejących z wiekiem, z widocznymi wokół kolanek jasnymi pierścieniami (wys. 4/5-7/8 m.)
  • Fylostachys niski (Phyllostachys humilis) o zielonych pędach z wyraźnie zaznaczonymi kolankami, gęstym pokroju i niższym wzroście (ok. 2-3 m. wys.)
  • Fylostachys złocisty (Phyllostachys aurea) o zielonożółtych pędach, w dolnej części rosnących zygzakowato (wys. ok. 3-5 m.)

Orange lanterns physalis among green leaves
Byliny Katalog Roślin

Miechunka rozdęta (Physalis alkekengi)

Poznajcie z nami tajemnice Miechunki rozdętej, pięknej rośliny o przepięknych, pomarańczowych lampionach. Idealna do ogrodu!

Czytaj więcej
żółcień właściwy
Byliny Katalog Roślin

Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare)

Odkryj uroki Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare) – kwiat pełen wdzięku, idealny dla Twojego ogrodu.

Czytaj więcej
Spikes of crimson red flowers of alum root, Heuchera 'Firebird', in cottage garden border. Background of blurred Iris leaves and dark purple foliage.
Byliny Katalog Roślin

Żurawka drżączkowata 'Titania’ (Heuchera x brizoides 'Titania’)

Odkryj urok Żurawki drżączkowatej 'Titania’ – rośliny ozdobnej idealnej do twojego ogrodu. Piękna, łatwa w uprawie i niezwykle dekoracyjna.

Czytaj więcej