Gaura Lindheimera (Oenothera lindheimeri)

Pink Gaura flowers in garden. Oenothera lindheimeri or Gaura lindheimeri

Gaura Lindheimera, znana również jako Oenothera lindheimeri, to krótkowieczna bylina z rodziny wiesiołkowatych. Jej ojczyzną są obszary położone na terenie Teksasu i Luizjany, jednak jest uprawiana również w innych regionach świata jako roślina ozdobna. Gaura Lindheimera osiąga wysokość od 50 do 150 cm i ma delikatny, ażurowy pokrój. Kwitnie latem (w lipcu, sierpniu i wrześniu) na szczytach pędów, na których rozwijają się luźne, wiechowate kwiatostany. Kwiaty są pojedyncze, pachnące, białe lub różowe. Roślina preferuje słoneczne stanowisko i glebę przepuszczalną, lekką i próchniczą. Może być uprawiana w ogrodach wiejskich, skalniakach, rabatach, ogrodach przydomowych oraz w pojemnikach.

KategoriaInformacja
DEKORACYJNOŚĆkwiaty
GLEBApróchniczna, przepuszczalna, lekka
KOLOR KWIATÓWbiałe, różowe
KWIATYpachnące, pojedyncze
ODCZYN GLEBYlekko kwaśna, obojętna
WYSOKOŚĆ50-150 cm
OKRES KWITNIENIAVII, VIII, IX
TRWAŁOŚĆ LIŚCIsezonowe
WILGOTNOŚĆgleba umiarkowanie wilgotna
STANOWISKOsłońce
ZASTOSOWANIEogrody wiejskie, skalniaki, rabaty, ogrody przydomowe, pojemniki

Wymagania i uprawa Gaury Lindheimera

Gaura Lindheimera to roślina, która wymaga właściwych warunków do wzrostu i kwitnienia. Poniżej przedstawiamy najważniejsze wymagania dotyczące uprawy tej pięknej byliny.

  1. Stanowisko: Gaura Lindheimera najlepiej rośnie na słonecznym i ciepłym stanowisku. W pełnym słońcu kwitnie obficiej i prezentuje się najpiękniej.
  2. Gleba: Roślina wymaga gleby przepuszczalnej, lekkiej i próchniczej. Idealne są gleby o optymalnej strukturze, które zapewniają dobrą drenażowość i umożliwiają swobodny rozwój korzeni. Gaura Lindheimera może jednak poradzić sobie także na słabszych podłożach.
  3. Nawadnianie: Roślina potrzebuje umiarkowanie wilgotnej gleby. W okresach wysokich temperatur i braku opadów konieczne jest regularne podlewanie, aby utrzymać odpowiedni poziom wilgoci. Jednak ze względu na palowy system korzeniowy, Gaura Lindheimera dobrze znosi również krótkotrwałą suszę.
  4. Rozmnażanie: Gaura Lindheimera można rozmnażać na dwa sposoby. Pierwszym jest zastosowanie nasion, które można wysiewać wczesną wiosną bezpośrednio do gruntu lub wcześniej w inspektach. Drugim sposobem jest rozmnażanie przez sadzonki pędowe, które można pobierać wiosną z roślin macierzystych. Sadzonki te najlepiej ukorzenić w inspektach lub odpowiednich pojemnikach.

Aby uzyskać piękne i zdrowe rośliny Gaura Lindheimera, ważne jest również regularne przycinanie i usuwanie przekwitłych kwiatostanów. Zapewnia to ciągłe kwitnienie i zachęca do rozwoju nowych pędów.

wymagania i uprawa Gaura Lindheimera

Zastosowanie Gaury Lindheimera

Gaura Lindheimera jest idealną rośliną ozdobną do ogrodów na południu Europy. Jej urok doskonale prezentuje się na rabatach w towarzystwie innych roślin śródziemnomorskich, takich jak lawenda, perowskia czy ostnica cieniutka. Może również bez wątpienia urozmaicić ogrody żwirowe. Dzięki swojemu ażurowemu, zwiewnemu pokrojowi znakomicie komponuje się z innymi bylinami o fioletowych kwiatach, takimi jak werbena patagońska, szałwia omszona czy kocimiętka.

Gaura Lindheimera to również doskonały wybór dla osób, które chcą udekorować balkony, tarasy lub ogrodowe patio. Jej elegancka prezencja w donicach przyciąga wzrok i dodaje uroku przestrzeni rekreacyjnej.

Wybrane odmiany

  • ’Passionate blush’ – kwiaty różowe, młode liście i pędy czerwono-bordowe
  • ’Graceful White’ – kwiaty duże, białe, w pąkach zaróżowione, liście zielone
  • ’Siskiyou Pink’ – kwiaty różowe, w pąkach czerwone, liście zielone
  • ’Pink Dwarf’ – odm. karłowa, kwiaty różowe, liście zielone, pędy czerwone, wys. ok. 30-40 cm
  • ’Rosy Jane’ – kwiaty białe z ciemnoróżowym marginesem

Orange lanterns physalis among green leaves
Byliny Katalog Roślin

Miechunka rozdęta (Physalis alkekengi)

Poznajcie z nami tajemnice Miechunki rozdętej, pięknej rośliny o przepięknych, pomarańczowych lampionach. Idealna do ogrodu!

Czytaj więcej
żółcień właściwy
Byliny Katalog Roślin

Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare)

Odkryj uroki Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare) – kwiat pełen wdzięku, idealny dla Twojego ogrodu.

Czytaj więcej
Spikes of crimson red flowers of alum root, Heuchera 'Firebird', in cottage garden border. Background of blurred Iris leaves and dark purple foliage.
Byliny Katalog Roślin

Żurawka drżączkowata 'Titania’ (Heuchera x brizoides 'Titania’)

Odkryj urok Żurawki drżączkowatej 'Titania’ – rośliny ozdobnej idealnej do twojego ogrodu. Piękna, łatwa w uprawie i niezwykle dekoracyjna.

Czytaj więcej