Goździk alpejski (Dianthus alpinus)

Dianthus alpinus

W naszym ogrodzie Goździk alpejski jest bardzo ważny. Jest piękny i łatwy w uprawie. Ten roślina ma kremowo-różowe kwiaty. Kwitnie latem, od czerwca do sierpnia. Co roku dbamy o Goździka alpejskiego. Ważna jest dla niego dobra gleba i dużo słońca.

Przy wyborze nasion Goździka alpejskiego warto zastanowić się. Są różne odmiany Goździka alpejskiego. Mogą one pięknie ozdobić ogród. Roślina ta dobrze znosi zimę. Ale niektóre odmiany Goździka alpejskiego mogą potrzebować ochrony na zimę.

Cena Goździka alpejskiego zależy od wielu rzeczy. Ale zawsze warto w nią zainwestować. Kwiaty Goździka alpejskiego pięknie wyglądają w ogrodzie.

KategoriaOpis
DEKORACYJNOŚĆkwiaty
GLEBAgliniasta, próchniczna
KOLOR KWIATÓWróżowe, kremowe
POKRÓJkępy
WYSOKOŚĆdo 0,1 m
OKRES KWITNIENIAczerwiec (VI), lipiec (VII), sierpień (VIII)
STANOWISKOsłońce
ZASTOSOWANIErabaty, skalniaki, skarpy

Charakterystyka goździka alpejskiego

Jesteśmy pasjonatami ogrodnictwa i uwielbiamy Goździka alpejskiego (Dianthus alpinus). Jego piękno ujawnia się każdego lata, od czerwca do sierpnia. Małe, ale zachwycające byliny pokazują wtedy swoje kwiaty w różach i kremach.

Wysokość Goździka alpejskiego dochodzi do 10 cm. Dzięki temu jest idealny do małych przestrzeni. Takich jak skalniaki czy rynny.

Okres kwitnienia Goździka alpejskiego dodaje uroku naszym ogrodom w lecie. Stworzyliśmy tabelę z najważniejszymi informacjami. Chcemy pomóc czytelnikom decydować o zasadzeniu Goździka alpejskiego w ich ogrodach.

CechaOpis
RodzajDianthus alpinus
WysokośćDo 0,1 m
Kolor kwiatówRóżowe i kremowe odcienie
Okres kwitnieniaCzerwiec – Sierpień
Preferencje gleboweGleba gliniasta, próchniczna
StanowiskoSłoneczne
ZastosowanieRabaty, skalniaki, skarpy

Wymagania i uprawa goździka alpejskiego

Goździk alpejski to rośliny, które lubią glebę próchniczo-gliniastą z wapniem. To daje im wszystko, co potrzebują do wzrostu. Lubią słońce, ale lekkie zacienienie im nie zaszkodzi. Nie trzeba ich często podlewać, co ułatwia ich uprawę. Ważne jest, aby gleba była przepuszczalna. Dzięki temu unikniemy zalegania wody, która mogłaby zaszkodzić roślinom.

Goździk alpejski nie wymaga dużo nawozu. Wystarczy zbilansowane podłoże i od czasu do czasu trochę kompostu. To zapewnia roślinom zdrowie i siłę. Unikamy w ten sposób nadmiernego wzrostu spowodowanego sztucznymi środkami.

Można łatwo rozmnażać goździki alpejskie. Najlepiej robić to przez podział po kwitnieniu. Można też zbierać nasiona. To dobry sposób na powiększenie kolekcji. Plus jest taki, że goździki są odporne na mróz. Dzięki temu dobrze rosną w polskim klimacie, bez strachu o zimę.

Orange lanterns physalis among green leaves
Byliny Katalog Roślin

Miechunka rozdęta (Physalis alkekengi)

Poznajcie z nami tajemnice Miechunki rozdętej, pięknej rośliny o przepięknych, pomarańczowych lampionach. Idealna do ogrodu!

Czytaj więcej
żółcień właściwy
Byliny Katalog Roślin

Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare)

Odkryj uroki Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare) – kwiat pełen wdzięku, idealny dla Twojego ogrodu.

Czytaj więcej
Spikes of crimson red flowers of alum root, Heuchera 'Firebird', in cottage garden border. Background of blurred Iris leaves and dark purple foliage.
Byliny Katalog Roślin

Żurawka drżączkowata 'Titania’ (Heuchera x brizoides 'Titania’)

Odkryj urok Żurawki drżączkowatej 'Titania’ – rośliny ozdobnej idealnej do twojego ogrodu. Piękna, łatwa w uprawie i niezwykle dekoracyjna.

Czytaj więcej