Dracena jest popularną rośliną doniczkową, którą często możemy spotkać w naszych domach, mieszkaniach i biurach. Jej liście kojarzą się z egzotycznymi palmami, wprowadzając odrobinę „słońca i egzotyki” do naszych wnętrz. Aby nasze rośliny mogły cieszyć nasze oczy pięknym wyglądem, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach ich pielęgnacji.
Dracena – jedna z naszych ulubionych roślin doniczkowych
Dracena to roślina występująca w naturze w ciepłych krajach Afryki, Azji, Ameryki Środkowej oraz Południowej Australii. Spotkać ją można także dziko rosnącą na Wyspach Kanaryjskich. W środowisku naturalnym wyróżnić można około 40 odmian draceny. Niektóre z nich, takie jak, chociażby dracena obrzeżona (dracena marginata), dracena wonna, czy też dracena sandera nadają się do uprawy doniczkowej.
Ozdobne liście draceny, rosnące gęsto na szczytach łodyg zyskują aprobatę wielu amatorów roślin. Jednakże egzotyczny wygląd rośliny to nie jej jedyna zaleta. Dracena absorbuje szkodliwe związki z otoczenia i skutecznie oczyszcza powietrze w naszych wnętrzach.
Dracena – odpowiednie stanowisko
Choć dracena dobrze odnajduje się w warunkach uprawy domowej, to należy pamiętać o zapewnieniu jej odpowiednich warunków. Roślina najlepiej radzi sobie w pomieszczeniach jasnych ze światłem rozproszonym, w których utrzymywana jest temperatura 18-25 stopni. Dracena nie lubi przeciągów i wahań temperatur, najlepiej rośnie po prostu w stałej temperaturze pokojowej. Negatywnie wpływa na nią suche powietrze, dlatego w okresie jesienno-zimowym warto także zadbać o wilgotność powietrza i regularne zraszanie liści rośliny.
Pielęgnacja draceny – podlewanie i nawożenie
Dracena nie ma wielkich wymagań pielęgnacyjnych, a jej uprawa jest prosta. Warto jednak pamiętać o regularnym podlewaniu. Najlepiej podlewać ją za pomocą odstanej wody w momencie, w którym wierzchnia warstwa doniczki przeschnie. Latem zaleca się zazwyczaj podlewanie 2 razy w tygodniu, a zimą – raz na dwa tygodnie. Należy zwracać uwagę, aby woda nie zalegała na dnie doniczki. Może to spowodować gnicie korzeni, obumieranie liści oraz choroby grzybowe.
Jeśli jednak nadmiar wody zaszkodził roślinie (zauważamy obumieranie liści lub gnijące końcówki liści) warto przesadzić roślinę do nowej ziemi, usunąć zgniłe korzenie i potraktować preparatem grzybobójczym (np. w postaci oprysku). Regularne przesadzenie na wiosnę również jest istotne – młode rośliny należy przesadzać do świeżej ziemi co roku, starsze – co dwa, trzy lata. W uprawie draceny ważne jest także jej regularne nawożenie, które uzupełnia ziemię w potrzebne składniki pokarmowe. W sezonie wegetacyjnym warto zatem nawozić roślinę preparatem o zwiększonej dawce potasu. Z olei w okresie wegetatywnym warto opierać się wyłącznie na samej wodzie.