Jak pozbyć się ciemnych plam na trawie: Proste domowe sposoby, które możesz wypróbować

ciemne plamy na trawie

Czy borykasz się z przebarwionymi fragmentami trawy? Czy chciałbyś, aby istniał sposób na pozbycie się ciemnych plam, tak aby zieleń Twojego podwórka była widoczna? Jeśli tak, to nie jesteś sam. Wielu właścicieli domów ma podobne problemy z trawnikiem i nie wynika to tylko z tego, że nie dbają o niego tak często, jak powinni. Odbarwione plamy trawy są częstym wizualnym objawem wielu różnych problemów związanych z korzeniami trawy. Problemy te mogą wynikać z różnych przyczyn. Niektórym łatwo jest zapobiec, inne wymagają bardziej czasochłonnej konserwacji. W tym wpisie na blogu omówimy środki zaradcze na ciemne plamy na trawie, które mogą dotyczyć Twojego trawnika – i sposoby ich usuwania!

Co powoduje powstawanie ciemnych plam na trawie?

Ciemne plamy na trawie są wynikiem gromadzenia się różnych zanieczyszczeń, glonów i bakterii na korzeniach trawnika. Odbarwione miejsca są wynikiem walki trawy o oczyszczenie się z tych substancji. Dwie główne przyczyny powstawania ciemnych plam na trawniku to nadmierne i niedostateczne podlewanie. Zbyt duża lub zbyt mała ilość wody może powodować powstawanie plam o zbyt ciemnym lub zbyt jasnym kolorze. Ciemne plamy pojawiają się także wtedy, gdy trawa jest wystawiona na działanie nadmiernego światła słonecznego lub zbyt mało cienia. W przypadku nadmiernego podlewania korzenie trawnika są zmuszone do pobierania większej ilości składników odżywczych z pozostałej części rośliny. Mniej wody pozostaje do wchłonięcia przez źdźbła trawy, co powoduje nierównomierny wzrost i zakłócenia w przepływie składników odżywczych. Nadmiernie podlewana trawa ma również tendencję do tworzenia bardziej widocznego „systemu korzeniowego”, który może rzucać się w oczy.

Jak pozbyć się ciemnych plam na trawie?

Ciemne plamy na trawniku są powodowane przez przebarwione korzenie i nadmiar składników odżywczych. Dlatego najlepszym sposobem na pozbycie się ich jest zapobieganie wystąpieniu powyższych problemów. Najważniejszą rzeczą, jaką można zrobić, aby pozbyć się ciemnych plam na trawniku, jest zapobieganie ich powstawaniu. Trawę należy podlewać tylko wtedy, gdy jest sucha w dotyku i nigdy nie należy jej podlewać zbyt obficie! Pamiętaj też, aby podlewać trawnik rano, gdy jest najchłodniej. Jeśli masz problemy z nadmiernym podlewaniem, rozważ zainstalowanie systemu nawadniania oszczędzającego wodę. Dostępnych jest wiele różnych typów takich systemów, dlatego warto sprawdzić, który będzie odpowiedni dla Twojej posesji.

Wybór odpowiedniego środka do pielęgnacji trawnika na ciemne plamy

Ciemne plamy na trawie są spowodowane przebarwionymi korzeniami, dlatego najlepszym sposobem na pozbycie się ich jest przepłukanie gleby środkiem do pielęgnacji trawników, który jest przeznaczony do tego celu. Jeśli posiadasz wodooszczędny system nawadniania, możesz po prostu uruchomić go na kilka minut, aby rozluźnić glebę i spłukać plamy. Jeśli spłukiwanie trawy rozwodnionym środkiem do pielęgnacji trawników jest zbyt pracochłonne, można również wypróbować jeden z popularnych środków do usuwania ciemnych plam:

 • Wybielacz – ten środek chwastobójczy zasadniczo zabija bakterie i glony powodujące ciemne plamy na trawniku, „wybielając” je. Należy jednak zachować ostrożność podczas stosowania wybielacza, ponieważ może on także odbarwić trawę, jeśli przypadkowo nałoży się go zbyt dużo.
 • Ozon – ten gaz bardzo skutecznie rozkłada materię organiczną w glebie, co zapobiega powstawaniu takich problemów, jak ciemne plamy na trawniku. Jest to doskonałe rozwiązanie w przypadku silnie zanieczyszczonej gleby.
 • Nadtlenek wodoru – ten płyn jest doskonałym, całkowicie naturalnym sposobem zabijania zarazków i bakterii znajdujących się w glebie, które są odpowiedzialne za powstawanie ciemnych plam na trawniku.
 • Przedwschodowy Środek do pielęgnacji trawnika na ciemne plamy. Produkty do pielęgnacji trawnika mają za zadanie zapobiegać rozwojowi odpornych chwastów na trawniku, uniemożliwiając kiełkowanie nasion. Niektóre produkty dodatkowo zapobiegają kiełkowaniu chwastów związanych z glebą, takich jak rośliny liściaste. Jeśli na trawniku występują ciemne plamy, doskonałym sposobem na ich usunięcie jest zastosowanie środka przeznaczonego do zwalczania problemu ciemnych plam. Wykonaj poniższe kroki, aby dowiedzieć się, jak pozbyć się ciemnych plam na trawie za pomocą środka :

Jak pielęgnować taki trawnik?

 • Trawnik należy kosić, gdy jest mokry, aby rozkruszyć glebę i ułatwić działanie przedwschodowego środka.
 • Podlej trawnik, gdy jest wilgotny, aby ułatwić działanie środka.
 • Wygrab glebę, gdy zdąży wyschnąć. Pomoże to wniknąć środkowi w głąb gleby.
 • Po wyschnięciu gleby należy ją wzruszyć. Pomoże to wniknąć środkowi w głąb gleby.
 • Dodaj nawóz pogłówny i nawóz granulowany. Pomoże to w przenikaniu środka do gleby.
 • Dodaj kompostu, zgniłego obornika lub mulczu. Dzięki temu środek będzie mógł wniknąć w głąb gleby.
 • Wkop środek do pielęgnacji trawników po zaimergentowaniu w celu wykrycia ciemnych plam.

Środek do pielęgnacji trawnika po zabiegu na ciemne plamy

Po wykonaniu powyższych czynności można zastosować powschodowy środek do pielęgnacji trawnika, którego zadaniem jest zapobieganie ponownemu wzrostowi odpornych chwastów, takich jak mniszek lekarski i cieciorka. Te rodzaje chwastów występują szczególnie często na trawnikach, które są narażone na zbyt duże nasłonecznienie i podlewanie. Produkty te są szczególnie skuteczne w rozkładaniu materii organicznej w glebie, co zapobiega powstawaniu takich problemów, jak ciemne plamy na trawniku. Ich zadaniem jest także zabijanie chwastów poprzez hamowanie ich rozwoju, dzięki czemu prawdopodobieństwo ich odrastania po ulewie jest znacznie mniejsze.

Podsumowanie

Ciemne plamy na trawniku są powodowane przez przebarwione korzenie, ale można je usunąć za pomocą środka do pielęgnacji trawników, który rozkłada materię organiczną w glebie. Środki do usuwania ciemnych plam są dostępne do jednorazowego użytku lub jako przed- i powschodowy środek do pielęgnacji trawników. Ich działanie polega na zabijaniu zarazków i bakterii znajdujących się w glebie, które powodują powstawanie ciemnych plam na trawniku, dzięki czemu nie trzeba ich kosić ani podlewać. Aby pozbyć się ciemnych plam na trawniku, skorzystaj z poniższych wskazówek.

Aktualności Ogród Trendy

Modrzew na pniu – zimowa ozdoba ogrodu

Modrzew, szczególnie jego odmiany szczepione na pniu, stanowi wyjątkową dekorację ogrodową, która zimą przyciąga wzrok swoją niezwykłą formą i barwą. Ten iglasty gatunek, mimo że zrzuca igły na zimę, zachowuje swój dekoracyjny charakter, dzięki czemu jest ceniony przez ogrodników i projektantów krajobrazu. W tym artykule przyjrzymy się bliżej, jak uprawiać i pielęgnować modrzew na pniu, […]

Czytaj więcej
A bee near the flowers of a lacy phacelia
Dom i balkon Ogród Trendy

Siew Facelii na zimę – przewodnik dla pasjonatów ogrodnictwa

Facelia jest rośliną, która zyskała uznanie wśród rolników i ogrodników nie tylko ze względu na swoje piękne, błękitne kwiaty, ale również ze względu na liczne korzyści, jakie przynosi uprawa tej rośliny. Siew facelii na zimę może być świetnym sposobem na przygotowanie gleby pod przyszłe uprawy, a także na przyciągnięcie pszczół i trzmieli do ogrodu. W […]

Czytaj więcej
Green leaf plant
Dom i balkon Ogród Trendy

Tajemnice zimozielonych skarbów ogrodu – niskie krzewy zimozielone ozdobne

Wśród zielonych zakątków naszych ogrodów, balkonów czy tarasów, niskie krzewy zimozielone stanowią prawdziwe klejnoty. Ich niezmienna barwa przez cały rok jest jak obietnica wiosny nawet w najchłodniejsze zimowe dni. Te rośliny nie tylko zdobią, ale również tworzą efektowne kompozycje, które zachwycają swoją formą i kolorystyką. Krzew zimozielony – mały, ale wspaniały Irga – niska i […]

Czytaj więcej