Jaskier ostry (Ranunculus acris)

Scharfer Hahnenfuß, Ranunculus acris, im Frühling

Jaskier ostry, znany naukowo jako Ranunculus acris, to popularna roślina łąkowa w Polsce. Jest to bylina wieloletnia z rodziny jaskrowatych. Może osiągnąć wysokość od 30 do 90 cm. Wiosną tworzy rozetę liści odziomkowych, z której później wyrasta rozgałęziony pęd kwiatowy. Kwitnie od maja do lipca, mając intensywnie żółte kwiaty.

Roślina ta jest wybitnie kosmopolityczna, występując na wielu obszarach świata, w tym w Polsce, gdzie jest bardzo pospolita. Jaskier ostry preferuje gleby żyzne i wilgotne oraz stanowiska słoneczne. Może być uprawiany w ogrodach wiejskich, rabatach, na łąkach kwietnych, a także do tworzenia bukietów.

KategoriaInformacja
DEKORACYJNOŚĆkwiaty
GLEBAkażda ogrodowa, żyzna, gliniasta, piaszczysto-gliniasta
KOLOR KWIATÓWżółte
OWOCEniełupka, mieszek
POKRÓJluźny
WYSOKOŚĆ30-90 cm
OKRES KWITNIENIAVII, V, VI
TRWAŁOŚĆ LIŚCIsezonowe
WILGOTNOŚĆgleba wilgotna, gleba umiarkowanie wilgotna
STANOWISKOsłońce, półcień
ZASTOSOWANIEogrody wiejskie, rabaty, nasadzenia naturalistyczne, w grupie, ogrody przydomowe, bukiety

Wymagania i uprawa jaskra ostrego

Jaskier ostry jest łatwy w uprawie. Preferuje umiarkowanie widne miejsca i żyzne gleby, takie jak gliniasto-piaszczyste, torfiasto-piaszczyste, lub próchniczne. Nie jest grymaśny co do odczynu gleby. Może być rozmnażany z nasion, jednak najlepszym sposobem rozmnażania jest podział starszych kęp. Wymagana rozstawa to około 33 cm na 33 cm. Roślina ta jest mrozoodporna i nie wymaga specjalnego zimowego okrycia.

jaskier ostry
Jaskier ostryWymagania i uprawa
Wysokość30-90 cm
Wymagania gleboweŻyzne gleby, gliniasto-piaszczyste, torfiasto-piaszczyste, próchniczne
Wymagania świetlneUmiarkowane nasłonecznienie
RozmnażanieZ nasion lub podziałem starszych kęp
Podatność na mrózMrozoodporność

Zastosowanie jaskra ostrego

Jaskier ostry (Ranunculus acris) ma szerokie zastosowanie. Ta piękna roślina może być wykorzystywana jako ozdobny dodatek w ogrodach i aranżacjach krajobrazowych. Zwłaszcza odmiany 'Flore Pleno’ i 'Multiplex’, które charakteryzują się pełnymi kwiatami, są popularne w tym celu. Ich kształt i kolor dodają uroku i koloru każdemu ogrodowi.

Nie tylko jako roślina dekoracyjna, jaskier ostry znajduje swoje miejsce w medycynie ludowej. Wywar z liści jaskra ostrego jest używany przeciwko wypryskom skórnym. Posiada właściwości przeciwzapalne i pomaga w leczeniu różnych skórnych problemów. Dlatego roślina ta jest wykorzystywana w starych przepisach na naturalne kosmetyki i leki.

Jaskier ostry to także doskonały wybór do sadzenia na łąkach kwietnych. Jego intensywnie żółte kwiaty dodają koloru i życia otaczającemu krajobrazowi. Może być również sadzony w ogrodach przydomowych, gdzie tworzy efektowną, kwitnącą rabatę. Kwiaty jaskra ostrego są również popularne w bukietach, dodając im naturalnego uroku i świeżości. Ponadto, jaskier ostry wygląda oszałamiająco, gdy jest sadzony w grupach, tworząc piękne kompozycje roślinne.

Wybrane odmiany

  • ’Flore Pleno’ (syn. Multiplex) (zdj. 4) – odm. tworząca liczne, dość duże, pełne, żółte kwiaty, przypominające „pompony”. Nie zawiązuje nasion. Wys. ok. 60 cm

Orange lanterns physalis among green leaves
Byliny Katalog Roślin

Miechunka rozdęta (Physalis alkekengi)

Poznajcie z nami tajemnice Miechunki rozdętej, pięknej rośliny o przepięknych, pomarańczowych lampionach. Idealna do ogrodu!

Czytaj więcej
żółcień właściwy
Byliny Katalog Roślin

Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare)

Odkryj uroki Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare) – kwiat pełen wdzięku, idealny dla Twojego ogrodu.

Czytaj więcej
Spikes of crimson red flowers of alum root, Heuchera 'Firebird', in cottage garden border. Background of blurred Iris leaves and dark purple foliage.
Byliny Katalog Roślin

Żurawka drżączkowata 'Titania’ (Heuchera x brizoides 'Titania’)

Odkryj urok Żurawki drżączkowatej 'Titania’ – rośliny ozdobnej idealnej do twojego ogrodu. Piękna, łatwa w uprawie i niezwykle dekoracyjna.

Czytaj więcej