Języczka pomarańczowa (Ligularia dentata)

Flower Ligularia dentata orthello

Języczka pomarańczowa, znana też jako Ligularia dentata, to bylina z dużymi, ciemnymi liśćmi i pomarańczowymi kwiatami. Odmiana 'Britt Marie Crawford’ jest mniejsza, co ją idealną do małych ogrodów. Roślina ta dorasta do 90 cm i tworzy zwarte liście różniące się odcieniem, zależnie od nasłonecznienia. Kwitnie od lipca do września, przyciągając motyle.

Rośnie najlepiej w cieniu, ale znosi różne gleby. Jest mrozoodporna i w czasie suszy należy ja często podlewać. Nadaje się do rabat, przy oczkach wodnych oraz w roli ozdobnej.

Wymaga częściowego zacienienia, ale może rosnąć też na słońcu. Ważne jest, aby gleba była wilgotna. Roślina nadaje się do ogrodów, gdzie pokrywa dobrze glebę. 'Britt Marie Crawford’ lubi próchnicze, wilgotne gleby.

KategoriaOpis
DEKORACYJNOŚĆkwiaty, ulistnienie
GLEBAżyzna, gliniasta
KOLOR KWIATÓWżółte, pomarańczowe
KWIATOSTANkoszyczek kwiatowy
ODCZYN GLEBYobojętna
POKRÓJwzniesiony, kępy
WYSOKOŚĆ150 cm
OKRES KWITNIENIAVIII, IX
TRWAŁOŚĆ LIŚCIsezonowe
WILGOTNOŚĆgleba wilgotna, gleba stale wilgotna
STANOWISKOpółcień
ZASTOSOWANIErabaty, brzegi zbiorników wodnych, roślina okrywowa, pod koronami drzew, pojedynczo, w grupie, ogrody przydomowe, zieleń miejska, pojemniki

Pielęgnacja języczki pomarańczowej

Aby zatroszczyć się o języczkę pomarańczową, musimy pamiętać o kilku ważnych krokach. Najlepiej jest sadzić ją w miejscach trochę zacienionych, aby nie poparzyły się liście od zbyt mocnego słońca. Ta roślina, jak Ligularia dentata, lubi gleby, które są żyzne i lekko wilgotne.

Trzeba ją regularnie podlewać, szczególnie w czasie suszy, aby była wilgotność. Możemy też użyć ściółki, która zatrzymuje wodę i reguluje wilgotność gleby.

Nawożenie jest kluczowe dla zdrowia języczki pomarańczowej. Dobrze reaguje na obornik lub nawozy mineralne, które dają jej potrzebne składniki. Warto jednak pamiętać o równowadze i nie przesadzać z nawożeniem.

Kolejnym ważnym krokiem w opiece nad tą rośliną jest usuwanie przekwitłych kwiatów. Częste cięcie sprawi, że roślina będzie kwitła dłużej. Trzeba także pilnować, czy na języczce nie pojawią się szkodniki. Do najczęstszych szkodników należą ślimaki i przędziorki, które lubią uszkadzać liście i kwiaty.

Aby podsumować, troska o języczkę pomarańczową to sadzenie w zacienionych miejscach, regularne podlewanie i nawożenie, cięcie przekwitłych kwiatostanów i ochrona przed szkodnikami. Z taką opieką nasze rośliny będą piękne i zdrowe.

Zastosowanie języczki pomarańczowej

Języczka pomarańczowa jest idealna do ogrodów. Doskonale wygląda w miejscach, gdzie inne rośliny nie chcą rosnąć. Jest świetna jako tło dla mniejszych roślin, nadając ogrodowi dziki klimat.

Nadaje się też przy oczkach wodnych. Dzięki niej, oczko wygląda bardziej naturalnie. Języczka pomarańczowa to także świetny akcent na rabatach.

Wspaniale wygląda obok innych bylin cienia, jak funkia czy żurawka. Jej kwiaty doskonale prezentują się w wazonach. Można łatwo znaleźć ją do ozdobienia ogrodu.

Odmiany

  • ’Britt-Marie Crawford’ PBR – liście purpurowobrązowe, pod spodem fioletowe, kwiaty zebrane w nibybaldachy
  • ’Desdemona’ – łodyga, ogonki liściowe oraz liście od spodu purpurowo-czerwone, kwiaty pomarańczowe
  • ’Othello’ – prawie okrągłe, „talerzowate” liście

Orange lanterns physalis among green leaves
Byliny Katalog Roślin

Miechunka rozdęta (Physalis alkekengi)

Poznajcie z nami tajemnice Miechunki rozdętej, pięknej rośliny o przepięknych, pomarańczowych lampionach. Idealna do ogrodu!

Czytaj więcej
żółcień właściwy
Byliny Katalog Roślin

Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare)

Odkryj uroki Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare) – kwiat pełen wdzięku, idealny dla Twojego ogrodu.

Czytaj więcej
Spikes of crimson red flowers of alum root, Heuchera 'Firebird', in cottage garden border. Background of blurred Iris leaves and dark purple foliage.
Byliny Katalog Roślin

Żurawka drżączkowata 'Titania’ (Heuchera x brizoides 'Titania’)

Odkryj urok Żurawki drżączkowatej 'Titania’ – rośliny ozdobnej idealnej do twojego ogrodu. Piękna, łatwa w uprawie i niezwykle dekoracyjna.

Czytaj więcej