Karmnik ościsty (Sagina subulata)

Flowers of Sagina subulata blooms in the garden on a sunny day. Alpine Pearlwort.

Karmnik ościsty to inaczej Sagina subulata, roślina o dużej urodzie. Ma listki, które w dotyku są miękkie. Są zielone i lekko błyszczą. Ta roślina zakrywa ziemię, tworząc piękny dywan. Mało wymaga, więc sprawdzi się doskonale jako pokrycie dla pustych miejsc. Pomaga to zapobiec roślinom chwastopodobnym i urozmaica ogrodowy krajobraz. Rozrasta się szeroko, tworząc spójny obraz na skraju innych roślin. Latem kwitnie, pokazując niewielkie, białe kwiatki.

KategoriaOpis
GLEBAlekka, piaszczysta
KOLOR KWIATÓWbiałe
POKRÓJkobierce
WYSOKOŚĆ3-5 cm
OKRES KWITNIENIAIV, V, VI
WILGOTNOŚĆgleba umiarkowanie wilgotna
STANOWISKOsłońce, półcień
ZASTOSOWANIEskalniaki, rabaty, murki, skarpy, roślina okrywowa

Wymagania i uprawa

Karmnik ościsty to roślina, która nie wymaga wiele uwagi. Doskonale rośnie na słońcu i w półcieniu. Uprawiamy go na zwykłych glebach ogrodowych.

Pamiętaj, by go regularnie podlewać i nie zostawiać bez wody przez zbyt długo.

Jest on całkowicie odporny na mróz. Dlatego nie musimy się martwić o niego zimą. Możemy go trzymać zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie czy tarasie.

Kiedy rośnie, tworzy niski dywan roślinny. Jest to super do wypełniania luk między kamieniami. Lub jako okrywka na skalniakach i murkach.

Istnieje wiele odmian karmnika ościstego, różnią się kształtem i kolorem liści. To pozwala dopasować go do stylu swojego ogrodu.

Pielęgnacja

Karmnik ościsty jest łatwy w pielęgnacji. Trzeba go regularnie podlewać, szczególnie w czasie susz. Ważne jest usuwanie chwastów, by nie zabierali wody i składników odżywczych.

Jeśli karmnik ościsty rośnie za gęsto, można go przyciąć. To pomoże utrzymać piękny wygląd rośliny. Regularne używanie wszystko dobrze nawozi, np. nawozy azotowe.

Zastosowanie

Karmnik ościsty jest idealny do szpary między kamieniami i chodnikami. Może być używany w skalniakach, obwódkach, i na brzegach rabat. Nadaje się także do tworzenia ścieżek w ogrodzie.

Ten karmnik wygląda jak mech, dzięki czemu ogólny wygląd ogrodu staje się bardziej naturalny. Stworzy niskie dywany, które pięknie komponują się z innymi roślinami. Dzięki temu, Twój ogród zyskuje na wyjątkowym uroku.

Sadzonki karmnika ościstego, które oferujemy, są zdrowe i gotowe do zasadzenia. To wspaniały sposób, by wzbogacić swój ogród o piękne rośliny.

Orange lanterns physalis among green leaves
Byliny Katalog Roślin

Miechunka rozdęta (Physalis alkekengi)

Poznajcie z nami tajemnice Miechunki rozdętej, pięknej rośliny o przepięknych, pomarańczowych lampionach. Idealna do ogrodu!

Czytaj więcej
żółcień właściwy
Byliny Katalog Roślin

Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare)

Odkryj uroki Złocień właściwy / Jastrun właściwy / Margerytka (Leucanthemum vulgare) – kwiat pełen wdzięku, idealny dla Twojego ogrodu.

Czytaj więcej
Spikes of crimson red flowers of alum root, Heuchera 'Firebird', in cottage garden border. Background of blurred Iris leaves and dark purple foliage.
Byliny Katalog Roślin

Żurawka drżączkowata 'Titania’ (Heuchera x brizoides 'Titania’)

Odkryj urok Żurawki drżączkowatej 'Titania’ – rośliny ozdobnej idealnej do twojego ogrodu. Piękna, łatwa w uprawie i niezwykle dekoracyjna.

Czytaj więcej